Kasutajainfo

Geoffrey A. Landis

28.05.1955-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Geoffrey A. Landis ·

Falling Onto Mars

(jutt aastast 2002)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction and Fact» 2002; juuli/august
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Lugu Marsist»
antoloogia «Pilet utoopiasse» 2007

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
3
4
1
0
Keskmine hinne
3.6
Arvustused (10)

Karm ja päris huvitav lugu Marsi koloniseerimise alguspäevadest 21. sajandi keskel, mil väljasaadetud kriminaalkurjategijad ja teisimõtlejad rajasid koos käputäie teadlastega Punasele Planeedile uue tsivilisatsiooni. Nagu paljud teisedki ulmetekstid, tuletab ka see lugu meile meelde, et kui inimkond peaks kunagi hakkama koloniseerima mõnd Maast totaalselt erinevat taevakeha, ootaksid ees katsumused, milletaolisi meie koduplaneedil pole keegi näinud.
Teksti loeti eesti keeles

"Analogi" jutt aga sellest hoolimata "viit" punkti väärt. Minu meelest on see väga hea näide, kuidas 21. sajandil saab veel kirjutada Marsi koloniseerimisest nii, et poleks ilgelt teadus-tehniline ja on parasjagu poeetiline, karm ja leidlik.
Teksti loeti eesti keeles

Kõlab nagu grafomaanist ulmefänni BAAS-i arvustus mõnele Gromovi romaanile... Sellega võiks autor küll kuu parima arvustuse tiitlile kandideerida, kuid mitte millelegi enamale. Võib-olla on see minu kiiks, aga ma ei seedi kiretuid ja elutuid üllitisi, mis endast mõne hea loo lühikokkuvõtteid kujutavad.
Teksti loeti eesti keeles

Idee, et eriti paadunud kurjategijad saadetakse kuhugi kaugele-kaugele jalust ära, võiks tunduda tõesti ulmeline - miks kulutada nende peale nii palju raha? - kui seda ei oleks minevikus juba tehtud. Meenutagem Austraaliat. Sellest sai ju lõpuks vist enam-vähem asja. Landis on sel teemal kirjutanud jutu, mis hoolimata oma lühidusest suudab edasi anda niisuguse koloniseerimisprotsessi halastamatut karmust ning ellujäämiseks vajaliku "reaalpoliitika" ülimat küünilisust.
Teksti loeti eesti keeles

Ka minul tekkisid lugedes paralleelid Austraalia asustamisega. Aga mind ei häirinud selle loo juures niivõrd mitte see, et tegemist on sama loo ümberpaigutamiega ulmelisse keskkonda, vaid pigem autori vastik pragmaatilisus. Kogu loo "moraali" saabki kokku võtta mõttega, et ellujäämiseks on kõik võtted lubatud.

Pole just suurem asi point. Kokkuvõtteks: lugeda võib, aga eelistan iga kell Bradbury lugusid Marsist.

Teksti loeti eesti keeles

Pean nõustuma nende arvustajatega, kes pidasid seda teksti natuke liiga keskpäraseks. Ka mind häiris kõige rohkem jutustamislaad, mis oli natuke kuiv ja isikupäratu. Suured, traagilised sündmused ja nii vähe emotsiooni. Härra Sandril on igatahes õigus - tegu on pigem mingisuguse suure romaani kokkuvõttega. Sellisel kujul üle kolme välja ei vea.
Teksti loeti eesti keeles

Absoluutselt ebaoriginaalne jutt. Seda teemat, et tulevikus hakatakse kurjategijad saatma võõrastele planeetidele on filmis, kirjanduses ning arvutimängus juba isegi iiveldamiseni kasutatud. Autor on küll üritanud vaeste esmaasukate üleelamisi eriti võikalt kirjeldada aga seegi ei kanna endas migit erilist originaalsusesädet. Vaid lõpupuänt suudab huvi toimuva vastu elavdada aga kah vaid hetkeks. Kui järele mõelda pole ka selles twistis midagi nii originaalset.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: