Kasutajainfo

Edgar Allan Poe

19.01.1809-7.10.1849

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Edgar Allan Poe ·

Some Words with a Mummy

(jutt aastast 1845)

ajakirjapublikatsioon: «American Whig Review» 1845; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Mõni sõna muumiaga»
Edgar Allan Poe «Novelle»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
7
0
2
1
0
Keskmine hinne
4.3
Arvustused (10)

Poe parodeerib kõigepealt iseennast - on ju epilepsiahaige haigushoo ajal elusalt matmine üks ta lemmiktrikke. Aga pihta saab ka kogu see 19. saj. eluolu ajaloolastega alustades ja poliitikutega lõpetades. Kui teha pingerida, siis neljast kommenteeritud jutust seaksin esikohale "MS. Found in a Bottle", teisele "Mõni sõna muumiaga", kolmandale "What Happened to Monsieur Valdemar" ja neljandale "Von Kempelen and His Discovery".
Teksti loeti eesti keeles

Paistab et rahvale meeldib, paistab, et ma pole siis rahvas. Minu meelest suht mõttetu lugu. Poe`l on paremaid lugusid ikka kilode ja lehekülgede ja kurat teab mille kaupa veel. Aga antud lugu oli selline imelik lihtsalt. Nonde Usherite ja Valdemaride ja Mustade kasside juurde ma toda küll ei paneks. Sihke suht jahu pulamiselugu imho. Äratasid tolle mummy üles ja siis... "Siis hakkasime vastastikku kelkima., (Kalju Kass, "Välismaal", Vaata suurt eesti humoristide plaati "Lohk on tagurpidi muhk"). Antud loole hindeks kolmeke ja ilmselt lähiaegadel seda uuesti lugeda ka ei viitsi.
Teksti loeti eesti keeles

Sellele jutule pean ma viie panema, sest Poe on tõstatanud olulise küsimuse: kuidas selgeks teha muistsele egiptlasele, et nüüd on elu parem? Tänapäeval oleks see lihtsam, aga XIX sajandi alguses? Ehh, tegelased ei jää jänni, kuigi egiptlane on neile vääriline vastane!
Üks Poe parimaid ulmejutte.
Teksti loeti eesti keeles

No ei avaldanud muljet. Vist on minu ja Poe vahel liiga palju aega, et tema naljajutte hästi mõista ja neid ka naljakaks pidada. Kahju, kolm
Teksti loeti eesti keeles

Suurepärane ja endiselt väga vaimukas lugu balsameerimise võludest. Minu jaoks kogumiku "Novelle" parim. Ühtlasi on tegemist üsna ulmelise looga, kuna Poe kirjeldab Vana-Egiptust ühiskonda kui väga kõrgelt arenenud tehnoloogia ja teadusega tsivilisatsiooni, olgugi, et ta teeb seda satiirilises võtmes (ja naerab oma kaasaegsete üle).
Teksti loeti eesti keeles

Alguses tundub, et tuleb vahva õuduslugu aga siis hakkab elluärganud muumia janditama ja teda üles äratanud härradega kemplema, et kumma  maailm on parem ja mind see kaasa tõmmata ei suutnud. Lihtsalt ei olnud vaimukas ja mõjus aegununa. Võibolla mõne lugeja jaoks päästab hinde teksti vanus ja see, et esitatud idee on oma ajast ees aga mind see leebuma ei pane.  
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: