Kasutajainfo

E. T. A. Hoffmann

24.01.1776-25.06.1822

Teosed

· E. T. A. Hoffmann ·

Die Elixiere des Teufels

(romaan aastast 1815-16)

eesti keeles: «Kuradi eliksiirid»
Tallinn «Monokkel» 2001

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Mahukas ja keerulise süzheega romaan. Loo keskmes on kaputsiini munga Medarduse elu ja juhtumised. Juba lapsena religioosses vaimus kasvatet noorest saab kloostrielanik ja ühtlasi ka selle reliikviate hoidja. Mingitel asjaoludel rüüpab ta ühest reliikviana hoitud pudelist veinimaitselist jooki. See jook kannab aga endas Kuradi vaimu ja sealt edasi muutub Medarduse elu metsikuks amokijooksuks. Teda haaravad kurjuse ja kiusatuse hood, tekivad nägemused ja pettekujutelmad. Kloostrist lahkumise järel rändab ta mitmel pool Euroopas, külvates intriige ja hukatust. Pidevalt saadab teda aga varjuna tema teisik või teisikud, kes panevad toime samuti mitmesuguseid jumalavallatusi. Nii Medardus ise kui muud tegelased kui ka lugeja on segaduses, sest pole aru saada, kes on kes, kes kellele riivatusi planeerib, jne. Kohati vaevavad munka kahetsusehood, siis saab võimuse jälle Kuri jõud. Kui temaatika ei oleks väga tõsine, võiks arvata, et Hoffmann tahab lugejatele seebiooperlikke ebausutavusi pakkuda.

Lugu on siiski tõsisem. Kui palju valitseb inimene ise oma saatuse üle? Milline on Jumala roll? Mis on kurjus? Milleks on kasulik religioon? Kas lihalik armastus on patt? Sellised võiksid olla küsimused, millele vastust otsitakse. Medarduse, tema venna, vanemate ja muude lähikondlaste ning suguvõsa needuse ümber toimuvast trallist pole aga sugugi lihtne vastuseid leida.

Kohati libisevad sündmused täiesti käest ära, kohati on lugeda lihtne ja huvitavgi. Vastuoluline teos, hea hinne tuleb ilmselt siiski pigem raamatu ilmumisaasta (1815) konteksti arvestades.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2021
aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020

Autorite sildid: