Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

Insomnia

(romaan aastast 1994)

Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Insomnia on üsna radikaalne kõrvalepõige sellest, mida "tüüpiliseks Kingiks" kutsutakse. Ei ole see lo-fi splatter-horror à la Carrie, ei ole hi-fi terrordraama à la The Shining, ei ole ka psühhoromaan à la Misery (mis mingil seletamatul põhjusel on siinses nimekirjas täiesti teenimatult märkimata jäänud). Keegi ütles "supernatural". Vabalt võib olla.

Insomnia on Kingile iseloomulikult seotud tema nii mõnegi teise teosega, läbi vilksavad Cujo, Pet Sematary, The Dark Tower ning ilmselt nii mõnigi veel, milleni ma veel jõudnud pole.

Milles siis kühvel seisneb? Kokkuvõtlikult selles: pärast oma naise surma hakkab Ralph Roberts unetuse all kannatama. See võtab üsna kosmilised mõõtmed ning ükski rahvalik nipp, millega abivalmis inimesed surmkindlat leevendust tõotavad, ei aita. Ühel hetkel hakkab ta nägema veidraid aurasid ning arvab alul, et on peast segi läinud. Siis alles läheb lahti... Määratuse ja Juhuse tasakaal on midagi absoluutset ning kui see paigast läheb, raputab see kõiki dimensioone, ka kõige kõrgemaid. Ralph ning teine unetu Lois Chasse peavad katse-eksituse meetodil midagi ette võtma, et see ära jääks. Oma mustri jätab kangasse ka aktuaalne pro-life ja pro-choice kaklemine, mis omamoodi on üks teose põhiteemadest. Haarava mulje jätab ka see, kuidas King on teema läbi mõelnud ning naljalt ei jäta ühtki mittevajalikku lahtist otsa. (Vajalikke see-eest jätkub.) Olgugi et Insomnia tegevus algab minevikus, jõuab ta lõpuks tänapäeva ning läheb pisut tulevikkugi. Igaühele oma, kuid minule meeldis küll enda eluga paralleele vedada ning meenutada, mida mina küll võisin teha tol ajal, kui nemad seal Derrys maailma päästsid. (Derry? The Tommyknockers? Jälle paralleel.)

Vastuargumentideks võib muidugi tuua, et sisuliselt midagi uut välja ei mõelda ning et teose haaravus on tingitud suuresti ebaharilikust lähenemisest harilikule probleemile (päästa maailm kurja küüsist, The Stand), kuid mind see oluliselt ei loksuta. Kingi juures meeldib mulle väga tema oskus teksti liidendada ja vormistada ning Insomnia on selles suhtes täiesti uus kvaliteet. Atmosfäärgi on adekvaatne. Vihjed rokkmuusikale soojendavad jälle südant. (Kel võimalik, lugegu pärast raamatut läbi King Crimsoni esimese albumi "In The Court Of The Crimson King" tekstid.) Kui Andri oma The Shiningi kohta käivas arvamuseavalduses väitis, et kõik Kingi tegelased on mingil moel perverssed, siis Insomnia teeb oma parima, et seda väidet ümber lükata: pea kogu iseloomugamma on täidetud. Erinevalt näiteks Pet Semataryst, on tegelased ka üsna elulised ja õppimisvõimelised (perekond Creed polnud vist B-õudukaid kunagi näinud, kui Maine''i osariigis endale indiaanikalmistu kõrval maja ostis). :-)

Mäletan millegipärast, et lugesin Insomniat esimest korda ööl pärast põlveoperatsiooni (rõhk sõnal "öö") ning iga kord, kui oli hädasti vaja läbi kahe toa kempsu komberdada, panin kõik tuled oma teel põlema ning ikkagi oli pisike värin kusagil kõhukoopas. Ei, mitte hirmust, lihtsalt raamat on sedavõrd pingeline.

Minu esimene kirjalik lühiretsensioon kirjandusteemal lõpeb hindega 5. Oolrait. Mingil hetkel oli mul kavas Insomnia ära tõlkida ning mingil moel avaldada. Eks näis; kes teab, millal aega saab.

Teksti loeti inglise keeles

Äärmiselt sümpaatne raamat. Tore papi, muhe mammi, vägivaldse mehe juurest vapralt ärajooksnud noorik ja mõned kenad lapsukesed. Paralleele on veel kindlasti raamatuga "It" - kogu tegevus toimub ju Derrys! ja "Dark Tower"´i sarjaga - pisipoiss joonistab pildi Rolandist. Nauditav stiil, huvitav temaatika. Küps King.
Teksti loeti inglise keeles

Kingist räägitakse kui õuduskirjanikust. Isegi sedavõrd, et kui öelda "horror", siis esimene sõna, mis enamusel inimestel sellega assotsieerub, on ilmselt "King".

Insomnia-ga King seda kuulsust küll välja pole teeninud, sest horrorit on siin minimaalselt. Sellest hoolimata on tegu väga hea raamatuga. Jälle kord (tüdimuspomin publiku hulgas) tuleb esile tõsta Kingi oskust edasi anda olustikku ja õhkkonda. Tavalise Ameerika väikelinna keskkonda tilgutab King piiskhaaval kummalist, fantastilist ja uskumatut. Piiskadest saab nire, nirest oja ja viimaks matab fantastiliste sündmuste tulvavesi lugejad ning peategelased ühtviisi täielikult enda alla. Samal ajal jätkab ülejäänud linnake õndsas teadmatuses oma igapäevast elu ja neid, kes mängivad sündmustes keskset osa, peetakse lihtsalt peast põrunuteks.

Ja nii see jääbki. Tavaliselt, kui King juba mingi väikese linna ette võtab, on vältimatuks tulemuseks selle linna täielik hävitamine Kurjade Jõudude(tm) poolt (Salem`s Lot, Carrie). Derry elanikud võivad õnne tänada, et King nende linnast kirjutades seekord natuke paremas tujus oli. Body count jääb kokkuvõttes alla saja.

Kui paljude Kingi raamatute kohta saab öelda, et need on kas head või väga head, siis Insomnia erineb neist selle poolest, et tema kohta tahaks öelda ka sümpaatne.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: