Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

The Dark Half

(romaan aastast 1989)

Hinne
Hindajaid
0
0
4
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (4)

Kui Thad Beaumont on 11-aastane, eemaldatakse tema ajust kasvaja. Erutunud arstid täheldavad, et kunagi oli Thadil olnud kaksik, kes aga sai absorbeeritud, füüsiliselt hõlmatud tugevama loote poolt. Poisi ajust leitakse inimese silm, paistab, et mingid osad mõrvatud lootest on taas ellu ärganud. Poiss kaebas enne haigushoogu peavalusid ja väitis end nägevat ja kuulvat varblasi (varblastest saavad lõpuks raamtu peategelased). Võib arvata, et kasvaja hakkas arenama just siis, kui Thad ilmutas tärkavaid kirjanikuvõimeid. Hiljem saab Thadist kuulus kirjanik. Ainult et tema parimad asjad ilmuvad pseudonüümi George Stark nime all. Ja need on küllaltki vägivaldsed ja haiged trillerromaanid. Kuid menukad… Siiski saab (mitmel põhjusel) Thadil ükskord oma pseudonüümist kõrini. Klantsajakirja tarbeks korraldatakse “matused” ja pseudonüüm maetakse maha. Aga ta tuleb tagasi… George Stark ronib oma hauast välja, on elus nagu ükskõik kes. Ta hakkab ükshaaval tapma inimesi, kes olid süüdi Beaumonti pseudonüümi “tapmises”. Edasi selgub, et Thad ja Stark on mitme paranormaalse sidemga ühendatud ja tegelikult ongi nad nagu kaksikud. Elus vaim Stark teeb Thadile selgeks, et tuleb taas kirjutama hakata, või muidu… Algab jaht. Thadil on naine ja lapsed, tema pool on veel üks korralik politseinik. Nende vastu tegutseb viirastusmõrtsuk, kelle ainus eesmärk on panna oma elus kaksik taas kirjutama. Sest muidu Stark lihtsab laguneb füüsiliselt koost, ta saab olla “elus” ainult kirjanduskarakterina. Thad üritab vabaneda oma kaksikust, kes on osalt nagu tema ise ja ei ole ka ning Stark üritab sundida Thadi, kes on nagu tema ise ja ei ole ka, kirjutama.

King kasutab juba mitmendat korda peategelasena kirjanikku . See on odav trikk ja mind isiklikult hakkab juba pisut tüütama. Inimene, keda kirjanik kõige rohkem teab ja tunneb ongi kirjanik. Nii saab rääkida oma loomisvaevadest ja elumuredest. Saab rääkida ka sellest, kuidas sa kirjutad. Muide, King ise “tappis” oma pseudonüümi Ricahrd Bachmani samuti… ja pisut enne “Dark Halfi” kirjutamist. Aga ikkagi on õuduskirjaniku tegemine õudusromaani kangelaseks liiga odav.

“Dark Half” on väga filmilik teos. Ta kubiseb või õieti, on üles ehitatud väga hästi filmitavatele süzheekäikudele. Ja filmipublikule väga arusaadavatele, samas. Peategelane üritab päästa koos ausa ja vapra politseinikuga ennast ja oma perekonda halastamatu maniakki käest. Raamtu viimases kolmandikus röövib Stark Thadi perekonnna ja teose finaal toimub Thadi suvimajas. George Romero tegigi 1993.aastal teose põhjal filmi. Õudusfilmi, muide…

Raamatus on müstikat, õudust (nõrgaemanärvilistele) ja salapära, on head kirjatehnikat, aga kõik jääb minu jaoks kuidagi liiga lõdvaks. Raamat venib ega arene hoogsalt. Kingi eesmärgiks oli vist panna lugema uskuma või tunnetama, et mis siis, kui selline monstrumteiskik tõesti mittemillestki materialiseerub, et mis siis saab… Kuidas peaks inimene elama ja tundma, kui mingi seni olematu osa temast endast tema romaanikangelasena mööda ilma käib ja inimesi tapab. Lõdvaks jäi see asi… Kingil on liiga palju sõnu, liiga palju lehekülgi. Ta võiks vabalt neljandiku võrra vähem lobiseda ja kogu asi oleks hulga loetavam.

Kokku võiks olla “neli” - selline elamustetühi ja osavõtmatu “neli”, mis peamiselt Kingi käsitöö-oskusele tunnustust annaks aga süzhee ja ideestiku kohalt täiesti ükskõikseks jätab. Aga tegelikult kisub rohkem "kolme" poole.
Teksti loeti inglise keeles

"The Dark Half" ei kuulu Kingi loomingu paremikku. Probleem on selles, et materjali ja ideid on siin heal juhul ühe lühiromaani jagu, aga SK on ikka vajalikuks pidanud sellest terve romaani välja pigistada. Tulemus on väheoriginaalne ja suurem osa sellest on Kingi kohta tõepoolest ebatavaliselt tuim. Varblased päästavad üht-teist.
Teksti loeti inglise keeles

Igal inimesel on kaks poolt: hea ja kuri. Antud romaanis eksisteerivad need pooled samaaegselt, olles erinevad isikud (subjektid) ja samas ka mitte. Kuid selline olukord, kus mõlemad pooled eksisteerivad, ei saa kaua kesta. Vaid üks neist pooltes saab jääda elama, teine peab surema (romaanis anti mõista, et kaotanud pool võib kunagi tagasi tulla).

Lugejad, kes on kokkupuutunud Kingi suurtemate romaanidega nagu Misery, Cujo (rütm) jne leivad siinsest raamatust teatavaid sarnasusi. Tegu ei ole mitte mingisuguse erilise romaaniga. Loo mõte, et pseudonüümist kasvab välja inimene, näib huvitavam, kui King suudab seda meieni tuua. Siinses romaanis on kirjaniku – Thadi – roll jäätud tahaplaanile ja selle asemel keskendutakse millele? Ma ei oskagi öelda.... Oli üks suur laine, kus tapeti palju inimesi, mis kokkuvõttes oli täiesti mõttetu, oli üks suur istumine, kus vesteldi väga palju, aga väga vähe ütlevatel teemadel ning siis tuli kiire lõpp, mis iseenesest oli okei, kui sulle meeldivad (ilusa lõpuga) tavapärased Hollywoodi filmid.

Kritiseerin väga selles romaanis olevat dialoogi! Noo, kohe üldse ei olnud veenev. See oli nii võlts, ebaloomulik, et hoia või peast kinni (ma ise langetasin pettunult pea ja ohkasin: „Miks King... Miks küll...“). Peale selle tundus mulle, et kõik tegelased on väga avatud ja familiaarsed, mis jällegi ei ole väga levinud suhtevorm Võõraste inimeste vahel.

Kõige naljakam romaani ja üldse Kingi juures on see, et sa ikkagi loed teda. Sa loed ta läbi, sest sa tõesti tahad seda. Kõigele vaatamata oli lugu põnev, ta tõesti oli ja ma ei saa aru kuidas. Jokes on me.

Üle 3 ei ole võimalik romaanile anda. Alla selle oleks jällegi liig. Ootused olid kõvasti suuremad. Need on alati kõrged, kui kuuled nime Stephen King.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: