Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King · Peter Straub ·

The Talisman

(romaan aastast 1984)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
2
1
1
0
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

Täiesti arvestatav raamat, olgugi, et kahassekirjutatud. Sisu on lühidalt järgmine: murdeealise poisi kätesse on usaldatud mitte ainult meie maailm, vaid ka arvutud paralleelmaailmad. Tegelased on muidugi täiesti Kingilikud kiiksuga, hullud, aga ka mõni hea on ära eksinud. Lemmiktegelaseks oli vaieldamatult Wulf wulfide hõimust.Soovitan igatahes lugeda.
Teksti loeti soome keeles

Nörgapoolne,aga ysna kopsakas pajatus mingist poisist,kes avastab ,et paralleelmaailmas on ta hoopis mingisugune prints.Ema jääb järjest haigemaks ja ainus lahendus on rännata Ameerika mandri teise serva miski Talismani järele.Pime neeger annab poisile völuvedelikku,mille abil saab teise maailma hypata.Pärastpoole oskab poiss juba ilma joogita edasi-tagasi käia.Köige kurja juur on poisi onu-paralleelmaailmas mingit sorti Must Valitseja-ja abiks on talle libahunt Wulf.Löpp on loomulikult happy.Paha saab karistatud ja yleyldine önn ja rahu saabub.
Teksti loeti soome keeles

"Talismani" sihtgrupp on ilmselt 14-15 aastased inimesed, teismelised, kes siiski enam ei itsita selliste sõnade nagu "fuck", "jerk off" ja "whanger" üle, mida autorid aeg-ajalt tekstis kasutavad. Loomulikult peab selle raamatu lugejal olema ka fantasy-soont ja piisavalt palju aega, et ligi 800-leheküljeline oopus läbi lugeda.

Peategelane on 12-aastane ameerika poiss Jack, kelle filminäitlejast ema on vähki suremas. Poiss saab teada, et kusagil kaugel asub Talisman, mis võiks ta ema fataalsest lõpust päästa. Romaani põhisisuks ongi Jacki kangelaslik kannatuste rada Idarannikult Läänerannikule, mis osaliselt toimub keskaegses paralleelmaailmas. Pole mingit mõtet süzheed ümber jutustada: mahukasse raamatusse mahub igasuguseid seiklusi, maagiat, tundelisust, vägivalda, Heade ja Kurjade heitlust, jms. Et lugejal ikka igav ei hakkaks. Aga nagu ikka, kui peategelane on laps, ei suuda autor(id) piisavalt empaatiat kasutada, et lapse maailm usutav näiks. Sõnakasutus, mõtlemismallid, käitumisaktid kipuvad ikka välja tulema nagu väikesel vanainimesel. Jack isegi higistab paiguti nagu paks täiskasvanud mees. Paljusid inimesi ei häiri selline aspekt üldse, mind aga küll. Kui lisan veel, et fantasy kui zhanr on mulle üldjuhul vastukarva, ongi nimetatud põhilised argumendid kehva hinde kasuks.

Samas ei saa väita, et King/Straub kirjutab igavalt. "Talismani" sündmused kui sellised ei pakkunud nagu üldse huvi, aga see, kui põhjalikult ja detailselt võib kirjeldada maastikke, ruume, sündmusi, inimesi, oli lihtsalt hämmastav. Kui romaani tegevuses on möödunud näiteks 2 sekundit, võib raamatulehekülgi olla kulunud kümmekond. Just see mittemillestki lobisemine annab teosele mahtu juurde ja kõige igavam see nüüd ka ei ole.

Üldiselt - ma ei tahaks seda raamatut väga maha teha. Imalate tundehetkede vahele sattus ka vaimukaid mõtteid (ehkki mitte palju), tekst on ladus ja professionaalne. Fantasy austajatele kindlasti krestomaatiline asi. Kolm pluss.

Teksti loeti inglise keeles

Olgu mis ta on, aga mulle see raamat täitsa meeldis. Loomulikult oli sellel oma nõrgad kohad, raskusi teatavate teemade järjepidevusega, kuid om aolemuselt oli tegu täiesti korraliku nn. "poistekaga".

Oma olemuselt on sellel raamatult üsna palju ühist kingi magnu opuse "Dark Toweri" sarjaga. Sarnased/erinevad paralleelmaailmad, nende vahel rändamine oli ka selles jutus läbivaks teemaks. Muide, Talismani sarja teine raamat "Black House" on juba üsna otseselt "Dark Toweri" sarjaga seotud. Ma läheks isegi nii kaugele, et nimetaks seda raamatut sissejuhatuseks sarja teisele osale ja seetõttu lugemist väärt juba puhtal selle pärast.

Räägime siis veidike ka sisust. Jack Sawyer oli nii kaua kui ta mäletas näinud unenägusi ühest "teisest kohast", mida ta hakkas kutsuma Dreamlandiks. Ema pidas seda tema lapsemõistuse poolt sünnitatud fantaasiaks, kuid mälestused olid selleks liiga veenvad ja kuidagi oli sellega seotud ka Jacki isa ning onu Morgan, isa äripartner.

Pärast isa surma jahiõnnetuses pakkis ema äki kohvrid ja põgenes idarannikule. Taaskord oli see kuidagi seotud onu Morganiga, kes ilmselt katsus Jacki ema Lily käest ta isa osalust nende ühises firmas välja pressida. Kuid põgenemine polnud ainus põhjus: Jacki ema põeb kopsuvähi viimast faasi ja on suremas.

Oma uues elukohas kohtub ta vana neegerkoristajat Speedyt, kellega ta sõbruneb ja kes selgub teab Dreamlandist rohkem kui esmapilgul tundub. Speedy räägib talle Talismanist, mis asub läänerannikul peaaegu samas kohas, kus Jack varem elas ja millel on võime päästa ta ema elu. Ta veenab ka Jacki, et see teine maailm on tõeline ning näitab, kuidas nende vahel "hüpata". Selgub, et umbes iga 100000 inimese kohta on üks inimene, kellel on teises maailmas "paariline". See tähendab seda, et need inimesed on võimalised teise maailma läbi oma "paarilise" keha astuma. Jacki isa Phil oli üks neist ja samuti oli ka onu Morgan. Üllatuslikult selgub, et ka Jacki ema on üks sellistest, kuigi ta ise seda ei tea. Jack ise on aga eriline: ka temal oli "paariline" olemas, kuid see oli salapärastel asjaoludel hukka saanud. See asjaolu õbbastas Jacki mõnevõrra, kuna ta mäletab, et taoleks peaaegu isegi lapsepõlves lämbunud, umbes samal ajal, millal suri tema analoog teises maailmas. Sestap on Jack võimeline maailmade vhel hüppama kogu täiega ning ei ole seotud kuidagi oma "paarilisega", erinevalt teistest.

Teadmine Talismani olemasolust oli Jackile piisav ja nii alustab 12 aastane poiss reisi Ameerika ühest servast teise, et tuua see tagasi koju ning päästa oma ema, paralleelmaailma kuninganna ning ilmselt ka väga paljude muude tegelaste elu.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: