Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

The Stand

(romaan aastast 1978)

Hinne
Hindajaid
2
2
1
1
0
Keskmine hinne
3.833
Arvustused (6)

Film võib lugeda mõnes isegi paremaks kui raamatut. Mis meil, siis siin on. Tavalineigavene hea ja kurja vaheline võitlus. Vahe näib olevat vaid selles, et inimene saab seekord üpris tähtsaid rolle kanda,ega pea koguaeg kõrvalseisjana olema. Saatus on su enesekätes, tee midagi sellega. Lõpplahendus jääb tõesti nõrgaks. Sellisepika võitluse keskel võiks ju ka ollarabav lõpp. Muidugi üks korralik plahvatusju ka oli kuid see pole ka päris see, midaoodata. Kuid see oli siiski lahendus.
Teksti loeti eesti keeles

Tegu on kindlasti pikima tekstiga (>800 lk, 1990 a. välja antud "täielik" versioon lisab sinna veel mõnisada), mida ma inglise keeles lugenud olen. Ega eesti keeleski pole palju sama pakse raamatuid õnn olnud lugeda - lambist meenuvad "Kakskümmend aastat hiljem", "Pärija Kalkutast", "Rebased viinamäel", ilmselt ka krahv Monte-Cristo". Taolistele mahukatele raamatutele on iseloomulik teksti devalveerumine - diagonaallugemine on täiesti arvestatav lugemistehnika ning ei ole katki midagi kui mõned leheküljed suisa vahele jäävad. Paralleele võib tõmmata seebiseriaalidega - mida rohkem osasid nägemata jääb, seda parem. See tõdemus ei kehti näiteks toodud mitteulmeliste teoste, küll aga täiel määral paljude kaasaegsete ulmeautorite (King, Turtledove, Bear jt.) puhul.

Üldse paistab tänapäeval lombi taga kirjatööst elatuvate inimeste püüdluseks olevat üksteise ületrumpamine lehekülgede rohkusega. Ulmekirjanduse algusaegadel kui romaanimahtu tekstid ilmusid jupiti perioodikas, oli harv juhus kui raamat ületas 200 lk. piiri. Robert Heinleini "Stranger in a Strange Land" oli vist omal ajal pikim ulmeromaan...

Tänapäeva grafomaankirjanike armastatuimaks võtteks on nn. panoraamromaan. Algselt defineeritakse tegelaskond. Tehnika elementaartõdede hulka kuulub seegi, et valida tuleb nad erinevatest ühiskonnakihtidest, erineva iseloomu ja lähtepositsiooniga. Edasi lülitutakse vastavalt süzhee arengule nende vahel ümber. Ajendid on kergestimõistetavad - raamatu mahtu on hõlbus kolmekordistada, lisaks peaks taoline tehnika by definition andma panoraamse pildi toimuvast, mis paraku küll neil kirjanikel eriti hästi välja ei kuku. Tehnika ei suuda kompenseerida ande ja visiooni puudumist.

Sellegi romaani põhitegelaste kimp on valitud võimalikult kirev - kuulsuse hakul olev rockmuusik, sõnakehv maamees, narritud ja kiusatud teismeline, kurttumm andekas nooruk, jne., jne.

Romaan algab nagu korralik science fiction. Ebatõenäoliste kokkusattumuste tagajärel pääseb valla supergripp, mille vastu pole rohtu. Sureb 99.4% elanikkonnast. Ellujäänud ei saa õieti aega toibumiseks, kui juba hakkavad neid kummitama unenäod heast ja pahast, kelle kehastuseks on kristlikke väärtusi kehastav igivana neegrimutt ning rockeri rõivais poolsaatan, kes tunneb et tema tund on koitnud. Vastavalt sisemisele soodumusele liituvad inimesed ühe või teise poolega. Mida edasi, seda enam hakkab romaan meenutana kaasaegset fantasy`t, kus inimesed on marionetid kõrgemate jõudude käes. Pahalase Randall Flaggi juhitud kooslus peab ilmselt lugejas assotsieeruma natsi-Saksamaaga, kus ideoloogia on inimvaenulik, kuigi elu-olu edeneb ja inimesed iseenesest väga pahad pole, lihtsalt sulevad silmad selle ees, mida nad näha ei taha. Juhuks kui rezhiimi inimvaenulikkus lugejale mõju avaldada ei suuda, on rezhiimi liidrit kujutatud ekstra impulsiivse maniakina. Vastaspoole esindajad jätavad seevastu läilavõitu mulje ning ka nende rabelemine pole eriti arukas.

Pean Stephen Kingi kahetsusväärseks nähtuseks tänapäeva kirjanduses. Omandanuna küll rahuldaval tasemel süzheepunumise ja inimestekujutamise oskuste põhitõed, kasutab ta neid täiesti sihipäratult. Nii ebausutavaid inimeste ümbersünde ja arenguid äärmiselt lühikese aja vältel (Larry, Harold, Stuart) kohtab harva, samuti ei paista autor silma erilise säästlikusega oma tegelaste suhtes. Gripist puutumata jäänud inimeste arvu pidev vähenemine õnnetuste, mõrvade jmt. käigus ei jäta siiski eriti elulist või karget muljet, pigem on tegu hoolimatusega a la "pohhui mul see vend". Üle on pingutatud pinge üleskruvimisega - romaani finaaliks ei ole lihtsalt võimalik usutavat lahendust välja mõelda ja see, mida pakutakse on küll väga hale.Loogika puudumise korvab õõnes müstika ning bla-blaa jumalike ja saatanlike jõudude teemal.

Lõpulehekülgedel jõutakse tõdemuseni, et postapokalüptilises maailmas oleks õige niikaua kui võimalik vältida organiseeritud inimtegevust, ainult et selle tõdemuseni oleks võinud kiiremini jõuda ja milleks see arutu kogus teksti, mis lõppkokkuvõttes mingit mõtet ei kanna? Kolm mõningate helgete momentide eest.

Teksti loeti inglise keeles

Esimene asi, mis pähe tuli: modernitud LOTR.Seda ta ongi, kuigi ei kujuta ette, et SK seda nii plaaniski. hea ja paha boss on täiesti olemas, sobiv, antud juhul postapokalüptiline maailm keskmaaks ning kari pätte orkideks.Töötab küll.Stoori lippab väga uhkelt peaaegu lõpuni, kus käib üks väga hale pauk, mis peab varjama vist seda, et autor on oma tööst: a)väsinud, b)ei oska situatsiooniga enam suurt midagi peale hakata, c)tahab käbe napsu võtma minna ja homme on nagunii deadlineLugemist see ei seganud, aga hilisemal seedimisel olid okkad sees, need, mis siis liiva sisse topiti.Aga teostus on ikka viite väärt.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: