Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

From a Buick 8

(romaan aastast 2002)

Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

“Christine”, “Trucks” ja nüüd “From a Buick 8” — Stephen King ei tee saladust tõigast, et ta automobiile umbusaldab ja kardab (kirjaniku biograafiaga tutvudes saame teada, et põhjusega). Tehnofoobiast liimendab Suure Sõnasepa looming niikuinii (“The Mangler”, “The Stand”, suur osa Sünget Kantsi, “The Cell”, “The End of the Whole Mess” jne.), samuti ilmneb regulaarselt otseseid ja kaudseid seoseid Lovecrafti Mythosega. Käesolevast teoses miksitaksegi kokku loetletud elemendid (Mythos vast kõige vähem; keegi ei kisenda “Iä!”, pigem on Lovecraftilt laenatud idee, et võõriklikkus oma kirjeldamatuses ongi kartmist väärt, pluss pealkriri, kuna “Froma a Buick 8” ja “From Beyond” osutuvad lähemal vaatlemisel väga sarnaseks...). Vilunud lugeja tunneb ära mitmed Kingile omaseid vahendid: suhteliselt elulise ent samas klišeedeküllase tegelastegalerii ja suhtedramaatika, sekka ohtralt nostalgilist Americanat ning kohustuslik veerand tonni soolikaid ja haisvat lima. Kõik see peaks ometi andma summaks eduka bestselleri ja enam-vähem igale maitsele sobiva kaasakiskuva lugemiselamuse, aga... käesoleval juhul eriti nagu ei anna.

Pennsylvania väikelinna osariiklik maanteepolitseijaoskond (State Patrol) on nagu iga teine, kui välja arvata üks salapärane kuurialune, õigemini selle sisu. Kuuri all seisab imeline massin — sinine Buick, millesugust pole meie maailmas kunagi toodetud, mille salapärane mustas mantlis omanik kaob tanklast jäljetult nagu tina tuhka, millele kriibitud kriimud kaovad ise ja mille rehvide mustri vahele ei jää ükski liivatera püsima. Lisaks on massinal aeg-ajalt kombeks sähvida nagu tagumikutäis Hollywoodi eriefekte ja sinna juurde salasõnumeid sosistada. Pärast selliseid “lightquake’e” vupsab pagasnikust mõnikord välja absoluutselt võõrikuid asju või olendeid, kellele siinne kliima ja atmosfäär kuidagi ei sobi ja kes kiiresti määnduvad. Ja mõnikord vupsab siit ilmast inimesi ja asju, kes/mis valel hetkel Buicki lähedale satuvad, sinna teisele poole... .

Lugu on edasi antud mitme jutustaja kaudu, kes selgitavad teismelisele poisile olukorda jaoskonna suitsupausi-pingil. Poisi isa on töökohustuste täitmisel hukkunud maanteevõmm ja, nagu arvata võibki, selgub lõpuks, et tema pealtnäha juhuslik hukkumine ehk polnudki nii väga juhuslik...

Romaan hakkab kusagil keskel venima nagu värske iiris, sest tuimalt, väga väikeste variatsioonidega kirjeldatakse ikka ja jälle juba läbitud skeemi: auto hakkab välkuma ja raadioeetrit segama, midagi ilmub, midagi kaob, lõpuks on ikka kõik samamoodi ning nimismehed valvavad tasapisi “tühjeneva akuga” saladust edasi (nimelt kahanevad massina imelised võimed ajapikku). Paar korda turtsatab romaan veel vedama ning enne lõppu saab isegi väikse hoo sisse, aga midagi sellist, mis öösiti üleni higisena patja hammustades ärkvele võpatama panna võiks, siit küll ei leia. Peaaegu ladus ajaviitekirjandus, aga liiga ninnu-nännu ja lohisev; vanameistrilt ootaks paremat.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: