Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

Cujo

(romaan aastast 1981)

Hinne
Hindajaid
2
0
3
1
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (6)

See raamat on koeraomanikele ja muidu koeraarmastajatele... Või ka mitte... Koertefoobia all kannatades ära parem loe. Sisust: autoremontija poja suur, sõbralik bernhardiinikutsa ajab rõõmsalt taga küülikut, kes lipsab koopasse peitu. Kutsa pistab pea küülikule järgi, aga oodatud eine asemel hammustab teda ninast pisike paha nahkhiir, kes täiesti juhuslikult põeb marutaudi. Kutsa on samamoodi juhuslikult vaktsineerimata... Mõne päeva pärast sõidab Donna koos pojakese Tadiga oma autot remonti viima. Donna mees on ära, autoremontija maja on kahtlaselt tühi ja ainult kutsukene kodus... Head ei võida alati. Loo moraal: vaktsineerige oma koerad õigeaegselt! Suure SUURTE koerte sõbrana ei täi kuidagi üle kolme panna.
Teksti loeti inglise keeles

See on romaan, mida soovitan kõigile...vaenlastele. Näib küll nii, et Kingi lähemal ajal kätte ei võta. Selline ninnu-nännu-kogu-pere-õudukat võtab kohe tuju ära. Võib olla tuleks "Cujo" kohta kasutada hoopis teminit "naistekas" selle sõna kõige halvemas tähenduses.

Juba alguses aimasin halba - laps ei saa pimedas toas und, sest kapis on mingi monstrum. Siis tuleb teine liin - hiiglaslik bernhardiin haigestub marutõppe ja muutub agressiivseks. Ja siis tuleb kolmas liin - abikaasade vahelised suhted, abielurikkumine, lapse kasvatamine ja lapse eest hoolitsemine. See abieluinimeste arutlemine oma perekondlike pingete kohta jääbki domineerima. No okei, kui seda teha põhjalikult ja süvitsi, miks mitte, aga peab see siis toimuma õudusromaani raames? Vaatevinkel on peamiselt kahe naise oma ja just seetõttu arvan ma, et mõnele naisele võiks "Cujo" meeldida. Samas peletavad verised stseeenid õrnemat sugu enamasti eemale, nii et ei oskagi öelda, kas autor mingit lugejate sihtgruppi silmas on pidanud. Vist ikka on, sest romaan on kirjutatud ilmselt teadlikult ja läbimõeldult, professionaalselt, mõistusega - aga ilma hingeta. Kirjanik ei ela ise kaasa ja näib olevat pigem honorari peal väljas. Kogu tekst, iga viimane kui sõna tuleb autori ajust, mitte südamest. Seetõttu on tekst kuiv...ja see kuramuse ninnu-nännu, pidev õhkamine ja tundlemine, kuidas oma mehega, oma naisega või lapsega edasist elamist sättida... Nüri.

Ehk ainuke huvitav seos, mis heas mõttes meenub, on hullu bernhardiini nimi - Cujo - mis eesti keeles kõlab kui "kutsa".

Teksti loeti vene keeles

"His bite is worse than his bark. Much, much worse.."

Sellise lausega kutsub lugejaid enda juurde Stephen Kingi raamat, mis räägib õudusest, mis vallandub, kui ligi 90 kilone bernhardiini koer saab marutaudi.

Lugu algab kohe mõnusa tillikaga, kui räägib ühest koletisest, kes tuli Castle Rocki nimelisse väikesesse linna ning tappis naisi ja lapsi, vahemikus 1970-1795. Kuid see pole Cujo, vaid võmm nimega Frank Dodd.

Leian, et tegu on vägagi nauditava (õudus)teosega, kus hirmust puudust ei tule. Väga värvikad seigad olid eelkõige Cujo külmaverelised mõrvad, kuidas ta kõrisi ja hargivahet läbi pures ning, kuidas marutõbi talle pool surematu staatuse andis. Näiteks, kui Tad ja Donna Cambersi hoovis olid, siis ühes steenis peksis Donna autouksega Cujo pead nii kõvasti, et oli kuulda kuidas kondid koera peas ragisevad puruks.

Suhte dialoogid ja tegevus parajalt tempokas ja haarav, kuid Donna ja Tadi istumine Chambersi hoovis kestis pisut liiga kaua. Saan aru, et S. King ehitas jälle pikalt üles lõppu nagu ta tegi seda Tumeda Torni saaga neljandas osas "Võlur ja Klaas". Ja kui lõpp tuli, siis näis see jälle väga lihtne, nimelt....

Jällegi olid selle istumise ja kiigutamisega, autos olles, omad plussid. S. King sai pikalt rääkida olukorrast, mis Donnat ja Tadi valdas. Päike paistab päevad läbi, konditsooni, mis ei tööta (autos on kui saun) ja aknaid saab vaid oma 8 cm võrra avada, sest muidu tuleks Cujo autosse neid purema. Pole ei juua ega süüa ja lõpuks uriini hais, mis terve auto endasse neelab.

Hindeks 5, sest oli mida lugeda. Lugedas jäi veel meelde üks fraas, mis minu silmis on päris hea, ..time was a myth and death was a dream...

Pikka iga ning mõnusaid lugemiselamusi kõigile!

Teksti loeti inglise keeles

Cujo on suur koeravolask, igati sõbralik ja tore, kuid siis nakatub ta marutaudi ning temast saab pesuehtne tapamasin. Mitte just kõige keerulisem süžee, mida autor üritab keerulisemaks teha inimeste vaheliste suhetega. Enamasti ikka meeste ja naiste vahelistega. Probleeme on ohtrakt ning enamus lehekülgedest kulub nende harutamisele. Alles kulminatsioonis, viimasel viiekümnel lehel, läheb olukord natuke põnevamaks, kuid ainult natuke. Üleloomuliku raamatus väga palju ei ole, kuid King on selle hiljem sidunud oma mõne teise rohkem žanri piiridesse mahtuva teosega. Üldiselt lugeda oli hea, autor on ikkagi suur meister ning teab, kuidas lugejat kinni hoida. KOhati muidugi pingutab ta natuke üle ning siis hakkab see paljusõnalisus tüütama. Õnneks hetki väga palju ei ole. Mulle isiklikult raamat lõppkokkuvtõttes väga ei meeldinud. Eelkõige just teemavaliku pärast - koerad on toredad loomad. Hinne on puhtalt subjektiivne. Kolm
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: