Kasutajainfo

Stephen King

21.09.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen King ·

Nightmares & Dreamscapes

(kogumik aastast 1993)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
1
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Ma arvasin Kingist enne selle üllitise läbilugemist märksa paremini. Oli enam-vähem talutav marginaalne kirjanik. Aga selle raamatu põhjal… ei leiagi kohe sõnu… võib-olla eesti sokkik***jate elu kirjeldava kirjanduse mainstriimi maailmamainega analoog. Tõeline ilguskirjandus! Kogu kogumiku peale sain poolteist loetavat lugu, mida on ilmselgelt liiga vähe, et kõrgemat hinnet anda. 1
Teksti loeti vene keeles

Pean tunnistama, et ei saa aru, miks eelkirjutajale asi nii vastukarva on: kogumik sisaldab äärmiselt erinevaid tekste ja kummaline, et neist ainult poolteist söödavaks tunnistatakse. Mu meelest on "Nightmares.." tugev keskmik, paigutudes Kingi parima kogumiku "Night Shift" ja "Everything´s Eventual´i" vahele. Võib-olla ei ole raamatus sellist eriti eredat sähvatust, eriti vinget ja meeldejäävat teksti, aga tase on suhteliselt ühtlane.

Raamatus on tõesti mõned kohatud tekstid. Näiteks mitteilukirjanduslik "Head Down". See on sisuliselt spordikommentaar, kus King kirjeldab oma poja pesapallivõistkonna jõudmist osariigi finaali. Isegi selle mängu reeglite tundjale on see küllalt tüütu lugemine. Samuti täiesti kohatu laast "The Beggar and The Diamond" - mingi araabia muinasjutu ümberjutustus.

Kogumikus on mõned tekstid, mis ulmeks ei liigitu: "Dolan´s Cadillac", "Fifth Quarter", "Doctor´s Case" ja "My pretty Pony". Viimane on ühe "elutarga" vanamehe monoloog oma pojapojale, "õpetlik" selgitus sellest, kuidas erinevatel eluperioodidel aeg näib erineva kiirusega liikuvat. Teine suhteliselt igav lugu on "Doctor´s Case", kus doktor Watson lahendab mõrvaloo kiiremini kui Holmes. See jutt sarnaneb küll rohkem Agatha Christie kui Conan Doyle´i stiilile.

Kui midagi esile tõsta, siis lühinäidendit "Sorry, Right Number" ja "Chattery Teethi". See viimane on lugu sellest, kuidas veoautojuht ostab väikesest bensujaamast üleskeeratava mänguasja - hiiglaslikku mõõtu Lõgishambad. Mänguasi on küll katki, aga müüja mainib, et õigesse kohta antava tonksu abil võib hammasratas õigesse sälku sattuda ja ehk hakkavad hambad tööle. Muidugi hakkavad... ja eks midagi pea ka ju nende vahele jääma. Ettearvatava lõpuga, ent ikkagi tore lugu.

"Sneakers" ("Tossud") on omapärane tondijutt. Vabakutseline helitehnik märkab suure büroohoone 3. korruse peldiku boksi ukse all tossusid. Tossud on seal ka järgmisel korral, ja ülejärgmisel ja üleülejärgmise korral - kolm kuud hiljem. Kuidas on võimalik, et koristajad laipa ei leia? Pole ju võimalik, et tüüp istub vetsus just neil hetkil, kui helitehnik seal käib. Nähtu hakkab mehe psüühikale mõju avaldama...

Alla keskmise lugudest võiks nimetada "Dedication´it" - ühe (neegrist) kirjaniku ja tolle alter ego vaheline suhe nähtuna kirjaniku ema silmade läbi. Lugu sisaldab ka ühte pikantset ning rõvedat episoodi, nii et vuih-öäk-puritaanid võivad selle vahele jätta. "Crouch End" on taas üks kummardus Lovecraftile, ent mulle tundub, et olen midagi sellist ka varem lugenud (Londoni äärelinn, selle kummalised elanikud ja teisest dimensioonist - vist küll maa alt - ilmuvad olevused, kes aeg-ajalt võtavad kohalikke (antud juhul prantslasest avbielupaari) õnneks; väga sarnane lugu on Brian Lumley "Snarker´s Son).

"It Grows On You" on tugev meeleolu-novell, depressiivse alatooniga, "Popsy" aga lihtne, ent terav õudusjutt. Tugevate keskmike hulka loen ka "Suffer The Little Childreni" - psühhiaatria ja horrori piiril balansseeriva loo, mida võiks eraldi vist viiega hinnata.

Panen viiele miinuse taha, aga seda ka rohkem nii moepärast – et markeerida kuidagi mõningaid kehvemaid lugusid.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: