Kasutajainfo

C. M. Kornbluth

23.07.1923-21.03.1958

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· C. M. Kornbluth ·

The Marching Morons

(jutt aastast 1951)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1951; aprill
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

"The Marching Morons" on Kornbluthi üks kuulsamaid ja enim antologiseerituid tekste. Seda on peetud ka tema parimaks ja veel enamgi - kogu ulmeajaloo üheks väljapaistavamaks. Kindlasti on tegu väga olulise jutuga - siin on kõike, mida saab nimetada kornblutlikuks...

Saamisloo kohta, et (mitte vähem kuulsama teksti) "The Little Black Bag" tegevus toimub juhmis ja nihkes tulevikumaailmas ja ajurünnaku käigus sõbra Fred Pohliga sündis CMK-l idee taolist ilma veidi laiemalt ja seestpoolt vaadelda.

Jutustuses on irooniat, satiiri, groteski; ta on kohati küllaltki karm ja jõhker, ent siia mahub palju empaatiat ja soojust… Ning kirjanikule omane on ka lõpulause, mis ei tekita peapeale pööravat puänti, vaid annab asjale õige mõõtme. Muidugi saab lõpulauses keegi surma.

Tulevikus kaevatakse välja mees, kes meie ajastul sai hambaarstilt miski tuimendusdoosi, mis hibernatsiooni viis. Loomulikult on hõlbus teda elustada. Tulevik aga kuhu too maakler sattus on enam, kui veider. Miljardid Maa elanikud on kõik parajad puupead – tänapäeva kesklassi järeltulijad; ohtra sigimise produktid. Ja on üks kildkond kõrgklassi – mõnituhat andekat teadlast ja Inimest, kelle peakorter asub Põhjapoolusel ja kes sisuliselt olles juhmardite teenrid; üritavad elu siiski kuidagi käimas hoida. Mölakatest lahtisaamise katsed pole tulemusi andnud.

Maakler nõuab endale diktaatori tiitli (mille ka saab) ning kõikvõimalikud rikkused. Vastutasuks pakub plaani, kuidas mölakatest vabaneda. Üksikasjadel peatumata – neid lubatakse asustada paradiislikule Veenusele, ent kolonistid lennutatakse vaid avakosmosesse ning avatakse laevaluugid…

Maailmavalitsemise asemel tabab sama saatus lõpuks ka maaklerit. Loo pealkiri pärineb teatavast legendaarsest hiinlaste ülelugemise protseduurist – kuid neid määratud punktist rivikorras sundida läbi marssima, siis selleks ajaks, kui praegune põlvkond on seda teinud, tuleb juba järgmine ja hiinlasi ei saa kunagi üle loetud. Ei salga, et mõni teine CMK jutt on rohkem meeldinud, ent ei näe ka põhjust seda teksti alla “viie” hinnata.

Teksti loeti inglise keeles

Hindeks pigem neli miinus. Esiteks on autori teadmised geneetikavallast kas siis tahtmatult või sihilikult moonutatud, teiseks mõjub kirjeldatud ühiskond vilksamisi (jutus "The Little Black Bag") palju efektsemalt kui lähivaates.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019

Autorite sildid: