Kasutajainfo

Isaac Asimov

02.01.1920–06.04.1992

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Isaac Asimov ·

Blind Alley

(jutt aastast 1945)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1945; märts
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
0
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (1)

Üsna loll jutt, nagu neid vaid noor Asimov nii hästi kirjutada oskas. Alguses paistab taas olevat tegu puhta kabinetijutuga, kus tegelased valdavalt vaid räägivad ja mingit tegevust/liikumist eriti ei toimu. Umbes nagu Asumi-tsükli esimesed tekstid. Ehk siis selline klassikaline 1930ndate lõpus poisieast väljunud kirjameeste põlvkonna katse pulpulmet «täiskasvanuks» muuta sellest kogu tegevusliku põnevuse ärakaotamise teel. Jutt «Umbtänav» räägib galaktilise impeeriumi bürokraatiast. Jah, sellesama impeeriumi, mille pealinnaks on planeet Trantor. On see lugu põnev ja lahe? Ei.

Administraatorid impeeriumi masinavärgis Loodun Antyok ja Tomor Zammo vaidlevad, mida võtta ette ühel impeeriumi planeedil elava mitte-humanoidse kuid intelligentse ja täiesti kontaktivõimelise tulnukrassiga, mis kipub impeeriumi eduka valitsuse all õitsemise asemel hoopis välja surema, paistab olevat kaotanud elutahte. (Panete tähele, eksole: Asimovi Asumi-maailmas on selles loos olemas ka tulnukrassid.) Kuna imperaator on parajasti aga valgustatud tegelane, kellel igasugu progressiivsed filosoofilised ideed peas, siis ei oleks võõra rassi väljasuremine tema impeeriumis kindlasti uudis, mida talle meelsasti teatama mindaks.

Ühesõnaga sõidab Antyok kohale, tutvub olukorraga ning lahendab tulnukate väljasuremisprobleemi. Lugu räägibki peamiselt bürokraatiast ja bürokraatlike meetodite rakendmiskunstist valitsemise tänamatu töö hüvanguks. Kas saab midagi veel igavamat olemas olla? Noh, ilmselt saab, aga mul ka kohe ei löö pähe, et mis siis. Juhmi tossikesena tundunud noorembürokraat valdab oma kunsti nii meisterlikult, et keerutab kõik ülejäänud subjektid ses loos ümber sõrme ja päästab galaktilise päeva. Öäkk!

Lisaks siis muidugi on selles loos olme («Kas te panete pahaks, kui ma sigarit suitsetan?», «Kui me kokkuleppele ei jõua, ilmub see materjal hommikuses lehenumbris!») ja inimeste rollid, nende rollide kohta käivad stereotüübid ning inimestevahelised suhted nii 1940ndates kinni, et tahaks masenduses appi hüüda. Ja lisaks sellele ongi Asimovi kangelased täiega nii stereotüüpsed, et võiks nimede asemel olla tähistatud lihtsalt kui Bürokraat, Reporter, Ülemus, Sõjaväelane. Oehh.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: