Kasutajainfo

Isaac Asimov

02.01.1920–06.04.1992

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Isaac Asimov ·

Found!

(jutt aastast 1978)

ajakirjapublikatsioon: «Omni» 1978; oktoober
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
1
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Täitsa hea jutt, kui selle orbitaalse megaarvuti kirjeldus välja jätta. Jubedalt paneb ikka mööda küll oma Multivaccide ja muude sääraste monstrumitega, ma ei väsi korrutamast. Lugu tasub võrrelda F. Carsaci "Ceux de Nulle Part"`iga, kus mislikid on suht sarnase kehaehitusega, kui siin toodud elukad. Aga milline vahe kirjutamise oskuses!
Teksti loeti inglise keeles

Selles jutus pole midagi head.

Sisu on verevaene pulp, mis oleks kõlvanud avaldamiseks ehk veel aastal 1948... aastal 1978 oli selline idee ja kirjutamislaad ikka vägagi ajast ja arust.

Kirjutamislaad on veel hullem, kui sisu... et siis miskite lähikosmose prolede silme läbi on antud miski metallrondi remondilugu. Pinget ja põnevust on selles kõiges samapalju, kui külmutatud tursas kalapoe külmletis. Jah, ma annan aru, et peale põnevusloo on ka muid loojutustamise võimalusi, aga autor ju seda teksti põnevusloona esitabki. Kui jutu pikkus on 22 lehekülge ning sellest enam kui poole võtavad enda alla igavad kirjeldused ja veel lamedamad dialoogid, siis on raske ju rahuldavat hinnet panna.

Ja kindlasti ei tasu lugu võrrelda (vt. eelmine arvustus) Francis Carsaci romaaniga, sest neid kahte teksti omavahel võrreldes on Carsac ikka suur sõnameister, kuigi ta ju seda tegelikult pole ning pole ka need metallist õunaussid mingid mislikid... kui nii võrdlema hakata, siis on kõik võõrelu tekstid üks ja seesama.

Asimovi jutu sisuks olukord, kus Maa orbiidil on miskid neli suurt arvutit, mis tegelikult ei peakski olema suured, aga muidu ei mahuks hooldusproled sisse hooldama. Räme naer!!! Jutt ise keskendub olukorrale, kus üks arvuti on rivist välja langenud ning hooldusproled leiavad siis arvuti välisseinast sigaretisuuruse augu... jne.

Aastaks 1978 oli Isaac Asimov tegutsenud kirjanikuna juba 40 aastat ning sellise staažiga autor peaks ikka üsna palju oskama! Hinne kaks just selle eest, et jutt on ilmunud aastal 1978... oleks ilmunud aastal 1948, oleks hinne mitu palli kõrgem.

Vene tõlgetes on jutu pealkirjaks «Нашли!».

Miks see jutt aga kõikvõimalikes parimate lugude antoloogiates ilmub, seda minu särav mõistus küll aru ei saa! Tegelikult pole siin muidugi midagi keerulist: autoriks on Isaac Asimov ja jutt ilmus ajakirja «Omni» esimeses numbris.

Teksti loeti vene ja inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: