Kasutajainfo

Isaac Asimov

02.01.1920–06.04.1992

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Isaac Asimov ·

The Robots of Dawn

(romaan aastast 1983)

eesti keeles: «Koidu robotid»
Tartu «Fantaasia» 2010 (Sündmuste horisont, nr 19)

Sarjad:
  • Sündmuste horisont
Hinne
Hindajaid
3
5
1
2
0
Keskmine hinne
3.818
Arvustused (11)

On olemas kardinaalne vahe viiekümnendate Asimovi ning kaheksakümnendate Asimovi vahel - minu enese tagasihoidlik arvamus ütleb, et esimese kasuks. Hilisemal Asimovil pole enam juures seda jumalikku sära, mille tõttu tema juttude pärast öösiti üleval olla. See kõik käib ka käesoleva teose kohta, sündmustik on muutunud kuidagi pehmemaks ja vähemintrigeerivaks. See, et kaheksakümnendate IA oma juttudes pidevalt seksiteemasid puudutab, ei tee ka asja paremaks. Sellegipoolest pole kõnealuse raamatu lugemine ajaraisk, oma iva on seal täiesti olemas. Lühidalt öeldes - Elijah Baley ja R. Daneel Olivaw madistavad jälle, seekord planeedil Aurora - ning sedapuhku pole uurimise all mitte inimesetapmine, vaid robotitapmine, mõningad mõttekäigud sellega seoses on täiesti nauditavad. 100% soovitada ei julge, kes Asimovit fännab, see hangib selle raamatu endale niigi.
Teksti loeti inglise keeles

Pika elu jooksul on loetud nii head, halba kui ka vahepealset. Olen peamiselt kirjutanud mulle meeldinud raamatutest, kirjanikest. Aga keskmine hinne läheb liiga kõrgeks. Selle tõrjumiseks siis üks raamat Asimovi hilisloomingust, mil ta kordab lõputult iseennast. Romaanis kutsutakse Elijah Baley Aurorale, et selgitada ühe roboti mõrvamist. Süüaluseks on robotite projekteerija Han Fastolf, kes juhib Linnutee vallutamist pooldavat erakonda (ka Maa elanikud osaleksid operatsioonis). Kui Fastolf peaks süüdi mõistetama, siis ta poliitiline karjäär katkeks ning ka Maa elanikud ei pääseks kunagi kosmosesse. Baley’d aitavad robotid Daneel (inimesetaoline) ja Giskard. Raamatu lõpus selgub, et Giskardil on telepaatilised võimed ning ta on abiks probleemi lahendamisel. Romaani tegelased ei ole huvitavad ja mitu korda sai mõeldud poolelijätmisele. Visadus viis sihile, läbi sain! Seepärast 2. Loetud soome keeles.
Teksti loeti pole oluline mis keeles

Erinevalt mõnedest muudest IA teostest ei suuda selle raamatu vastu väga karm olla, ja kuna sai seda ikka 2x loetud, on hinne minu jaoks õige. Sisu on eelnevalt juba puudutatud, asjal pole väga vigagi, kui jätta kõrvale IA standardhäda - külaintriigikeste tasemel asjaga lahendatakse maailma saatust. Teatud mõttes puudub tal jah see "jumalik sära", teos on rahulikum, ent ütleksin, tema omaaegsete robotilugude edasiarendus, mis mõne koha pealt läbimõeldum, kui algsed - ta on nimelt hakanud märkama Inimest, ja selles kontekstis on seksiteemade sissetoomine loomulik ja igati sobiv, kuigi antud autori puhul pisut võõrastav. Asimovifännidele soovitan kindlasti, teistele on vast pisut kunstlik ja raskesti mõistetav kogu IA robotiideoloogiat tundmata.
Teksti loeti inglise keeles

Kaalutletum, läbimõeldum, kui varasemad sama sarja raamatud. Seetõttu ehk ka parem. Seda, et Asimov hiljem veidi kahtlaseks kirjanikuks muutus, nojah, aga see teos näis mulle veidikene erandlikuna. Robotite sarja edasine ekspluateerimine võis ju liialdusena tunduda, aga õnneks näis olevat etem sisu kui teisel osal ja veidi etem stiil, kui esimesel osal, kuigi ideid ehk nappis. Nojah, see Elijah ja Daneel muutusid küll veidi liialdusena näivateks teguriteks (et üht politseinikku üle kogu universumi mõrvu uurima solgutatakse... heh...), aga see ei olnud ju oluline. Oluline oli, et mõnus oli lugeda ja see ongi ju põhiline.
Teksti loeti inglise keeles

Kahjuks pean Arviga nõustuma. Sarja esimesest kahest osast mahukam, ent oluliselt igavam raamat. Asimovi 80-ndate aastate looming pole eriti hea, nagu "Asumi" järjedki tõestanud.
Teksti loeti eesti keeles

Naljakas on lugeda arvustusi, et 80-nendate Asimov on teistsugune. Minu meelest, see just tema hilisemate raamatute juures võluv ongi. Inimene on kirjanikuna vanemaks ja küpsemaks saanud (ja suudab mahukaid tekste kirjutada), kuid samas on IA siiski jäänud endaks. Tema stiil lööb eredalt välja ka tema hilisemate romaanide juures, mitte ainult tema 50-nendate kuldajastul.
Teksti loeti eesti keeles

Aeg-ajalt ehk veidi veniv ja sõnarohke, kuid mulle meeldib, et tema maailmad on üksteisest erinevad ja ka inimesed ise neis maailmades tajuvad seda. Elijah on täiesti võrreldav Sherlock Holmesiga - isikupärane ja kiiksuga uurija.
Teksti loeti eesti keeles

Lugedes tundus, et üle kolme ei saa hindeks panna ja ainus kasu raamatust oli mõnede tühjade ootamistundide täitmine. Nüüd, kui lugemisest on paar päeva möödas, tuleb tunnistada, et vana kavalpea kavaldas mu üle. Vedas niivõrd pikalt hägusaid dialooge, et ma kaotasin valvsuse ja oluline vihje jäi märkamata. Kahtlused võisid ju õiges suunas joosta, aga kui mängureeglid nägid ette, et robotit juppideks võttes ei saa aru, kuidas on ehitatud, aga ristküsitluse abil saab, ning kuulsad kolm seadust pole üheselt paigas, vaid võivad omada erinevaid kaalusid... Nojah, nii et krimkana oli asi paigas ja selle taustal sai autor mõnusasti omi asju ajada. Esiteks hakata oma robotite maailma ja asumi maailma kokku keevitama, tehes vihjeid psühhoajaloole. Ja teiseks, ühendades töö ja lõbu, heietada juba teist raamatut järjest ühe noorepoolse daami seksuaalsuse üle. Ja miks ka mitte.
Teksti loeti eesti keeles

Kolmas raamat Asimovi Elijah Bailey ja R. Daneel Oliwav sarjas, mis toimib ühtlasi ka vahelülina tema varasemate roboti-juttudele ja Asumi saagale. Sisu autorile omaselt jällegi üsna lihtne. Saadetakse maalasest detektiiv jällegi lahendama ühte võimatuna näivat mõrvamüsteeriumit. Juhtumi teeb huvitavaks tõsiasi, et ohvriks on robot. Kaalul on veel ka terve universumi saatus. "Koidu robotid" on ehe näide Asimovi stiilist. Vähe tegevust ja palju dialoogi, kusjuures mitte just kõige säravamat. Esimesed paarsada lehekülge kulub asja käima tõmbamiseks. Peategelane jutustab, siis kuulab natuke ja jutustab jälle. Informatsiooni küll jagatakse, kuid enamusel sellest pole juhtumiga mingit seost. Mida tõestab ka lahendus ning selleni jõudmine ise. Ei olnud huvitav lugemine, pigem tüütu ja igav. Hästi ei mõjunud ka kogu see sidumisprotsess. Mõjus kuidagi punnitatuna. Lugeda kõlbas, kuid üsna vaevu. Kolm
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: