Kasutajainfo

Isaac Asimov

02.01.1920–06.04.1992

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Isaac Asimov ·

Reason

(jutt aastast 1941)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1941; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Mõtleja»
Isaac Asimov «Kadunud robot»

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
7
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (7)

"Mõtleja" on minu lemmiklugu eesti keeles ilmunud Asiovi jutukogumikust "Kadunud robot". Raamatu enda hankimisega sai mõni aeg tagasi parasjagu vaeva nähtud enne kui ühest antikvariaadist selle ka kätte sain. Aga see selleks. Kuna olen siin esimene arvustaja, siis vast mõni sõna ka loo sisust. Lühidalt on see lugu sellest, kuidas kosmosejaama energiamuunduri hooldamiseks luuakse eriti vinge robot, kes peaks teoreetiliselt seda jaama ka ilma inimabita juhtida suutma. Erinevalt teistest seni tootmises olnud robotitest on seda isendit õnnistatud võimega tunda huvi oma olemasolu vastu. Ja nii juhtubki, et Robot, Cuttie oli vist ta nimi kui mu mälu mind ei peta, ei suuda kuidagi uskuda teda testivate meeste juttu, et tema, nii täiuslik ja efektiivne, on mingite palju "nigelamate" inimeste poolt loodud ja kuna probleem oma olemasolu kohata vajab ikka lahendamist, arendabki ta välja oma religiooni.Nojah, lugu läheb muidugi edasi ja nalja saab loomulkult palju. Viis punkti kohe kindlasti, kui võimalik annaks kuuski! Meldis just see muhe huumor, millega A. on kirjeldanud meeste pingutusi "selgitustöö" tegemisel ja Cuttie vastuargumente. Parim, pole midagi öelda.
Teksti loeti eesti keeles

Raudselt "viis", sest nalja oli nabani isegi teistkordsel lugemisel. :D Minu vaieldamatu lemmik selles kogumikus.

Mõnus huumor, kuidas mehed alguses selle robotiga "võitlevad" ja talle aru pähe üritavad panna, seejärel aga jesuiitlikult käega löövad, otsustades, et eesmärk pühitseb abinõu - las robot usub mida tahab, peaasi, et oma tööd teeb.

Teksti loeti eesti keeles

Ei ole teist Issandat peale Issanda ja QT-1 on tema prohvet!

See koraaniliku kõlaga tsitaat on mul siiani selgelt meeles. Jah, kahtlemata on tegu kogumiku "Kadunud robot" parima looga. Enamiku Asimovi robotilugude tegevus on kammitsetud kolme põhiseadusega, käesolev tekst on aga erinev ja lausa pöörane. Robotid teevad siin kõike, mida nad teha ei tohiks ja just see annab loole mingi erilise sära ning mõõtme. Kosmiline tegevuskoht ja üldine pinge kah muidugi.

Teksti loeti eesti keeles

Robot hakkab filosofeerima ja võtab pähe, et tema on jumala looming ning hakkab maailma olemust mõtestama läbi oma elumaailma. See aga juhtub olema jaam Merkuuri orbiidil. Peatselt on ta ka kogu ülejäänud robotitekamba oma religiooni pööranud. Kaks meest, kes baasis on, püüavad talle aru pähe saada ja kui see ei õnnestu, siis... Lõbus lugu jah.
Teksti loeti eesti keeles

Kena jutt tõesti. Võta kuidas tahad -- kas tsivilisatsioonide kokkupõrkena, loogikaülesandena või kõrgemat järku loogikaülesandena. Või Müllerile käkikeeramisena.
Kuid hoiatus ütleb, et meid ootavad teadusvabaduse hordid. Maa om lapik, inimesed pole iial Kuul käinud jne.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: