Kasutajainfo

Isaac Asimov

02.01.1920–06.04.1992

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Isaac Asimov ·

Liar!

(jutt aastast 1941)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1941; mai
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Valelik»
Isaac Asimov «Kadunud robot»

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
10
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (12)

Meeldejääv pala. Tootmispraagi tõttu on üks robot saanud enesele mõtetelugemise võime. Sellest eeldusest otseselt tulenevalt on tegu ka kõige rohkem (inim)psühholoogiat sisaldava robotisarja looga, mis avaldub roboti suhtluses U.S. Robots teami liikmetega. Üsna kenasti on siin kujutatud vanatüdruk Susan Calvinit, erinevalt mõnest hilisemast jutust (Lenny nt.). Pean kogu parimaks looks, eestikeelne tõlge on ka kuradi kihvt. ``Liar`` on vististi ka esimene jutt, milles robootika 3 seadust (mis ei ole tegelikult üldse puhta Asimovi autorlusega) defineeritud on.
Teksti loeti eesti keeles

Mjahh, mida teha, kui üks robot hakkab valetama? Või, mis veel hullem, rääkima inimestele seda, mida nad kuulda soovivad... Igatahes, vaeseke ei arvesta seda, mis võib juhtuda, kui ärkab naiselik käteemaksu iha! Olgu see teilegi õpetuseks ja parandage meelt, enne kui hilja! ;-))))
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Vinge tükk. Kas seda ka mitte telekas näidatud pole? Mingi eesti teatri esituses oli vist kolm Asimovi lugu üks neist "Huumori lõpp", kolmandat ei mäleta ... Jäi kuskilt meelde nagu oleks A. Paluver Susanit mängind.
Teksti loeti eesti keeles

Kogumiku parim lugu vist jah. Ei tea, kas selle pärast, et jutt eelkõige inimestest?Igatahes ei käi inimese käsi, kes kõigile korraga hea püüab olla (ja veel nii perverssel moel), üldjuhul paremini kui robot Herbie oma.Aga, mida Herbie mulle oleks ütelnud???
Teksti loeti eesti keeles

Kogumiku parim?! Minu jaoks kindlasti mitte, pigem isegi vastupidi, jättis teiste lugudega võrreldes ikka suhteliselt külmaks.

Asimovi robotid on kohati justkui inimlikud - omavad emotsioone jne. aga samal ajal alluvad nad puhtalt Boole`i loogikale. Ja selles loos oli nende kahe poole omavaheline vastandumine minu meelest eriti terav. Kohe saab selgeks, robootika esimene seadus on kontradiktsioon st. samaselt väär lause.

Lõpp oli sel lool ka nüri ega viinud kuhugi.
Teksti loeti eesti keeles

Kuidagi paranoiline jutt oli. Eelarvustajatele veel niipalju, et tegelikult ju robot ikkagi ei valetanud. Ta lihtsalt andis inimestele selliseid vastuseid nagu nad tahtsid, et mitte neid emotsionaalselt haavata. See tuleneb ju robootika esimesest seadusest.
Teksti loeti eesti ja inglise keeles

Hea lugu. "Viis" eelkõige selle eest, et mõtete lugemise võimega robot seondus hilisema Asumi sarja mõtete (okei, emotsioonide) väänamise võimega robotiga.
Teksti loeti eesti keeles

Jah, see oli hea lugu. Telelavastusest ei tea ma midagi, küll aga oli Eesti Raadios selle põhjal mingi vana kuuldemäng. Päris hea, kusjuures.

Loost endast on mul jäänud hea mälestus ja kirjeldatud emotsioonide/loogikapundart mäletan siiani eredalt.

Teksti loeti eesti keeles

Üks US Roboticsi roboteid on kogemata saanud mõtetelugemisvõime. Juhtkond mõistab kohe, et see on kriis. Robopsühholoog Susan Calvin proovib robotilt välja uurida, millest tal ebatavaline oskus on tekkinud. Igaühel sellest seltskonnast on mõtteid lugeva robotiga omad asjad ajada ja kellelegi ei tule pähe, et robot vaeseke püüab eelkõige oma kolme seadust täita. Lugu algab tõsise ulmekana, läheb üle puhtaks komöödiaks, lõpeb aga traagiliselt (sõltub muidugi, kellele lugeja sümpaatia kuulub).
Teksti loeti eesti keeles

Mida te tahate kuulda?
Kas seda, mis teile meeldib, või seda, mida tahate kuulda? Või seda, mis tegelikult on?

Ja kui vastaja ei tohi valetada, kuid ei tohi ka tõtt rääkida...

Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: