Kasutajainfo

Meelis Ivanov

  • Eesti

Teosed

· Meelis Ivanov ·

Drake Cement

(jutt aastast 2014)
https://www.ulmeajakiri.ee/?jutt-drake-cement

ajakirjapublikatsioon: «Reaktor» 2014; september (nr 36)
  • Reaktor
Hinne
Hindajaid
0
0
1
2
0
Keskmine hinne
2.333
Arvustused (3)

Alustuseks on apokalüptiline sündmus - langevad pommid. Arizona osariigis USA`s on ühe tsemenditehase ümber tekkinud linn. Noh, se`s mõttes on ju hea ja tuttav tunne, et meilgi siinpool merd ja ookeani leidub peotäis külasid-aleveid-linnasid, mille elu tiirleb ühe peamise ettevõtte ümber ja oma tsemenditehase asulagi on Eestis olemas. Mitte et ma ütleks, et see jutt nüüd USA asemel Eestis oleks võinud/pidanud toimuma. Täna vast keegi siia pommi raiskama ei hakkaks (või mine sa tea?) ja sellest, mis saab kui Sosnovõi Bor (aga miks mitte nt Loviisa?) vastu taevast lendab ja mis siis pärast sai, on teised juba kirjutanud. Muidugi saaks ju ka veel ja uue nurga alt kribada.

Alguses lugesin, et Arizona ja siis Black Hills ja mõtlesin, et mida asja? See ju sootuks teises kohas USA`s. Lõuna-Dakoota ja Wyoming ja umbes nii. Googeldamine tõi selgust, et see on siiski levinum nimi kui ma arvasin. Ning taga targemaks - Drake Cement on päriselt ka olemas... Ja see va maakond ja muu. Sõnaga - täitsa päris koht. Nii et selline omamoodi hariv lookene.

Elasid siin inimesed tuumasõja üle, tsivilisatsioon kukkus kokku, elu aga läks edasi. Muidugi tekkib küsimus, et kui ikka seal oli selline strateegiline tagavaraladu, siis kas natukesest raudteelõhkumisest oleks kaitseks piisanud, aga olgu pealegi. Palju intriige ja elamusi võib kaasneda tuumakatastroofijärgses maailmas alles jäänud väikelinnakeses on päris hästi näha "Jerichos" (seriaal).

Väikese kõrvalepõikena kõige muu autentse suhtes, mis jutus seoses asukohaga on, siis tegelikult Arizonas enam klassikalises mõistes preeriat ei ole. Ja preeria kui Euraasia stepi Ameerika vaste on tegelikult rohumaana ka juba iseenesest suht-koht viljakas. Muidugi - Arizona poolkõrbeline eluolu muutuks vihmadega oluliselt, kuid kas viljakamaks... Hmmm... A` see on niisugune väike tähenärimine.

Parasjagu aastaid hiljem on teises stseenis siis asi üldisest kirjeldusest konkreetsemate tegelasteni jõudnud. Selgub, et kuskil lõunas on kellelgi töötav rong ja tahavad, et kohalikud siis lõhutud raudteed parandaks, et rong liikuma saaks. Ja kohalikud muudkui parandavadki. No ma ei tea! Vennas, kes ikka kipub taskus kolti vinnastama ja kel on kogemusi, et asula võib saada pisiasjadestki maa pealt pühitud, vist ikka ei ole nii kergeusklik?

Olgu - tuleb siis rong kohale, miski väike trall ja värk ja läheb peategelane rongile. Ja siis muidugi selgub, et asjad pole üldse nii ilusad ja peategelane on kaelani jamas ja siis on jutt otsas. Kõik.

Vot see teine pool loost ja eriti lõpu väike aktsioon ja puänt on need, mis võtavad hinde alla. Kehvake. Kasvõi siis oleks võinud edasigi ponnistada, et mis ja kuidas see jama tegelase jaoks lahenes. Mingigi tulemini võinuks jõuda. Nüüd tundus kuidagi selline ligadi-logadi konstruktsioon. Natuke klišee-maiguline ka see rongisisemus ja elu-olu, tegelaste käitumine ja jutt.

Teksti loeti eesti keeles

Objektiivselt võttes peaks nagu kolme välja vedama: kirjutamisoskus on aastatega tekkinud, süžee on äraleierdamata, lõppu ma ise ära ei arvanud ... Aga subjektiivselt võttes mulle kohe üldse ei meeldinud. Just nimelt lõpp. Võib-olla on see halb, et mulle meeldivad õnnelikud lõpud? Olen kiitnud ka, kui lõpp loogiliselt eelnenust välja kasvab. Ent siin kasvab samuti. Ma ei oska põhjendada, miks see jutt mulle ei meeldi.

Stiili põhjal oli mulle jäänud mulje, justkui autor oleks Weinberg, ja mõningase üllatusena avastan nüüd, et Ivanov.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: