Kasutajainfo

Arkadi Strugatski

28.08.1925–12.10.1991

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arkadi Strugatski · Boriss Strugatski ·

Ulitka na sklone [Les]

(lühiromaan aastast 1966)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Tagantjärele tundub veidi arusaamatu, miks see osa oli Nõukogude ajal avaldatud vist ilma eriliste takistusteta, samal ajal kui “Upravlenije”-ga oli suur skandaal. Jutt on ju samast, ainult teiste sõnadega.

Süzhee on esmapilgul lihtne - Kandid on Metsas ja üritab juba mitmes kord sealt tulutult välja tulla. Juba mitmes kord lepib ta küla meestega kokku - “Ülehomme hakkame minema...”, meeleheitlikult püüdes seda ise meeles pidada, ja teab, et see ei ole esimene kord... See on nagu nõiutud unine maailm, kus kõik kogu aeg kordub, juba mitmendat korda. Täielik vastand “Upravlenije” maailmale, aga mitte vähem asburdne. Samal ajal on aga tegevus mitmeplaaniline. Metsas käib plaanipärane meeste väljasuretamine partenogeneesi valdavate naiste poolt. Aga loosungid on amatsoon-naistel kuidagi Nõukogude ajast väga tuttavad - “Uspeshnoje prodvizhenije... V bitvu vstupajut novõje...”. Znajem mõ eti bitvõ, kus “sisevaenlast” hävitati, siin on aga sisevaenlaseks pool elanikkonda - meessugu.

See raamat mõjub võimsalt ka omaette (olen ka niivisi lugenud), kuid kombinatsioonis “Upravlenije”-ga, kus peatükid vahelduvad ja kogu absurdi näidatakse kord ühelt- kord teiseltpoolt, on ta veel võimsam. Ja lugeda on raske. Ja tundub, et ühest korrast ei piisa, tuleb veidi seedida, ja lugeda veelkord...

Teksti loeti vene keeles

Kuigi Kandidi Metsamaailm on uimasem kui Würtzi maailm, on see osa kuidagi hoogsam ja arusaadavam. Ehk siis "hakkame ülehomme minema...". Hea jutt tasub lugemist, täiendab hästi eestikeelset osa.
Teksti loeti inglise keeles

Ehh... No ei ole kogu see asi nii lihtne, nagu esimene arvustaja kirjutab. Ei ole see tõeline hävitamine, vaid rohkem nagu mingi mäng või teemapark. Ühelt poolt jah tabavad külarahvast kõiksugu asjad, mida nad (või vähemalt Candide) jõledaks peavad. Teiselt poolt on ju terve Metsa masinavärk (tehisloomade vabrik, iseeneslikult tärkav söödav kraam kääritajast juustumaitselise mullani välja, puu otsas kasvavad riided ja potid jne) käima pandud selleks, et seal iga tolvan võiks hakkama saada. Täpselt nagu Valitsuse masinavärkki - mõne jaoks arusaamatu, kuid toimiv. Kui järves elavad naised "sokukestest" tõesti tahtnuks lahti saada, oleks see juba väga ammu juhtunud.

"Rahuldav" hinne "Metsale" seetõttu, et kogu trall käib minu jaoks siiski kuidagi liialt asjana iseeneses. Kui "Valitsus" on ilmselge satiir Nõukogude tegelikkuse pihta, siis "Mets" võiks olla samasugune satiir mingi ökoutoopia projekti pihta - ainult et sellist ökoutoopiat pole õnneks kunagi kuskil püsti ajada üritatud.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: