Kasutajainfo

Arkadi Strugatski

28.08.1925–12.10.1991

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arkadi Strugatski · Boriss Strugatski ·

Pjat ložek eliksira

(näidend aastast 1985)

ajakirjapublikatsioon: «Izobretatel i ratsionalizator» 1985; nr 7 – nr 8 [ajakirjaversioon]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Strugatskid on siin konstrueerinud äärmiselt keeruka ja lahenduseta eetilis-filosoofilise skeemi. Küsimus on surematuses, õieti selle saavutamise hinnas ja seetõttu ka vajalikkuses. Ainult viiele inimesele jagub surematuse eliksiiri - ainult viis inimest võivad osa saada kolme aasta jooksul koopapõhjas tilkuvast imevedelikust, mis peatab hormoonide vananemise. Viis inimest on pidevalt vahetanud, sest alati on saladus välja imbunud ja soovijaid tekkinud rohkem kui viis. Pühendatud peavad siis valima, kes nende hulgast võtab uue Otsija väljakutse vastu ja sureb (tapetakse). Surematuse hind on ränk - moraalne kängumine, sest ainult saladuse varjamise ja mõrvadega on võimalik olla surematu ja elada läbi sajandite. Juhuse läbi saab saladusest teada kirjanik Feliks Snegirjov - hea kirjanik ja aus inimene. Talle antakse valida - kas kohene surm või surematus! Kas oma kaasasündinud eetilise pale ja kõige inimliku hülgamine või surm. Kui elu antakse kõigile tasuta, siis surematusel on oma hind. Kas sellisel surematusel ongi üldse mingi väärtus? Ja kui on, siis kelle jaoks? Kuidas saab Feliks hakkama viie tõpranäoga, kelle jaoks surematus on muutunud väärtuseks omaette ja kes pole tahtnud aru saada, et selline igikestmine pole tegelikult midagi väärt? Kas on olemas tõeline surematus ja varastatud pseudo-surematus? Kui on siis kas on võimalik surematust saavutada? Lugu jääb lõpliku lahendusta, kuigi Feliks suudab olukorrast väljarabelda. Ja tema on viimane, kes kipuks saladust paljastama, sest maailmal on tohutult vedanud, et just need viis abitut ja mitte millekski suutelist lurjust on osalised surematuse vandenõus. Mis küll juhtuks, kui surematuks saaks hoopis mõni aktiivne võimunäljas maniakk?
Teksti loeti vene keeles

Hr Golikov on sellest tõeliselt heast loost teinud väga põhjaliku ülevaate ja analüüsi. Lühike kokkuvõte meenutuseks. Kusagil Lõuna-Venemaa oblastikeskuse lähedal on karstikoopad ja ühes sellises tilgub igavese elu eliksiiri. Igal kolmandal aastal on seda vaja neelata üks lusikatäis. Eliksiiri jagub vaid viiele. Üks viisikust on isegi seitsesada aastat vastu pidanud. Juhuslikult avaneb eliksiiri saladus keskpärasele viiekümneaastasele kirjanikule Feliks Snegirevile. Kuna koopast teadvate ja eliksiiri kasutavate inimeste arv peab olema viis, siis sunnivad vanad olijad Snegirevit valima:
a) surm või
b) võitlus koha pärast.
Kirjanik pole kummastki variandist huvitunud –aus inimene, nagu ta on. See filosoofiline lugu on ka veel põnev! Omaette väärtuseks on tabav ja rikas keel. Hindeks 5+.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: