Kasutajainfo

Arkadi Strugatski

28.08.1925–12.10.1991

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arkadi Strugatski · Boriss Strugatski ·

Stažjorõ

(romaan aastast 1962)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
4
1
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

Veel üks kosmoseseiklus. Järg "Purpurpunaste pilvede maale" ja "Teekond Amaltheiale". Omamoodi hüvastijätt. Kapten Bõkov on juba vana, Dauge saab lennukeelu, Jurkovski hukkub... Ilmub platsi Ivan Zhilin, kes on peategelane "Ajastu ahistavates asjades" Raamat on eelmistest filosoofilisem ja kriitilisem. Tagumist plaani enam ei püüta mängima panna, see mängib. Soovitan lugeda!
Teksti loeti vene keeles

Ei meeldi mulle eriti need olustikulised kosmilised seebiooperid. Strugatskeid päästab muidugi alati nende jutustamisosavus ja mis seal salata - ka see, et aja jooksul olen neisse positiivse eelarvamusega suhtuma hakanud - ikkagi need "vanad head Strugatskid".
Teksti loeti vene keeles

Nõndaks, käesolev arvustus on mul BAASis 900s!

Silmapiiril terendab esimene tuhat ning seetõttu sai juubeliks valitud vendade Strugatskite kõige viletsam romaan...

Väga levinud on ütlus, et romaan «Praktikandid» tähistas autorite pööret sotsiaalse ulme poole. Ilmselt see ka nii on, sest käesolevas romaanis on sotsiaalsust söögi alla ja peale. Ning sellest algavad ka romaani hädad! Vormilt on «Praktikandid» tüüpiline ekskursioonivormis utoopia, kus oma sõpradest mahajäänud vaakumkeevitaja Jura siis Ivan Zhilini ning legendaarse Bõkovi, Jurkovski ja Krutikovi juhtimisel maailma avastab. Samas pole romaan saanud veel ka päris stiilipuhtaks sotsiaalseks ulmeks. Seiklusi asendavad küll enamjaolt tootmistehnilised probleemid ja katteta hüpoteesid... aegajalt esineb siiski ka laskmist ja kosmoseromantikat. Romaani põhiline miinus ongi üldine tasakaalustamatus: kõike on kolepalju, kõik otsad jäävad ripakile ning samas toimub nii kuratlikult vähe.

Romaani sisuks on peainspektor Jurkovski inspektsioonireis kosmosejaamadesse. Vaakumkeevitaja Jura, kes jäi perekondlikel põhjustel oma grupist maha, munsterdakse Zhilini käe alla praktikandiks ning laev lähebki kapten Bõkovi ja tüürimees Krutikovi kindlal juhtimisel teele...

Erireisi käigus avaneb Jurale (ja eelkõige romaani lugejale) panoraampilt teaduslik-tööstuslikust kosmosest, kus nõukogude inimesed teevad innustatult teadust ja hõlvavad kosmost ning lääne kapitalistid ahnitsevad varandusi ja kurnavad lihtsaid töölisi. Strugatskid on siiski piisavalt ausad ning kirjeldavad ka läänesüsteemi elanikke mitmest küljest... ja lurjuseid leitakse ka nõukogude poolelt. Kuid siiski on üldine pilt üsna mustvalge ja kommuunalik. Romaani miinuseks on ka see, et tegelased ei vestle, vaid kuulutavad üksteisele tõdesid.

Tuleb tunnistada, et romaani oli (hoolimata kõigist puudustest) siiski huvitav lugeda. Romaanis on ka väga võrratuid stseene ning ideid... Samas lugesin ma seda teksti alles teist korda ning niipea vist uuesti ei loe! Soovitada ei julge, kuigi IMHO tasub lugemist. Tegu on vajaliku tekstiga Strugatskite tulevikuajaloos ning Meistrite puhul on ka äpardused õpetlikud ja nauditavad!

Teksti loeti vene keeles

Sündmustiku kirjeldas Jyrka juba ära, seda pole mõtet korrata. Hinnangus aga kaldun ma nõustuma pigem Wõrokaga, see on omamoodi pöördeline romaan, ja hästi kirjutatud. Strugatskite raamatutes on palju ristviiteid ja lugeda tasub juba kasvõi selleks, et pilt Strugatskite maalitud tulevikumaailmast oleks tervikilkum.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: