Kasutajainfo

Arkadi Strugatski

28.08.1925–12.10.1991

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arkadi Strugatski · Boriss Strugatski ·

Hromaja sudba

(romaan aastast 1989)

ajakirjapublikatsioon: «Neva» 1986; nr. 8 - 9
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Teos, mille kohta võib küsida: on see üldse ulme? Meenutab ülesehituselt "Tigu" ja ka Bulgakovi "Meistrit ja Margaritat". Lugu sellest kuidas üks kirjanik kirjutab teisest kirjanikust. Ilmselt üpris autobiograafiline lugu. Teemaks on stagnatsioon. Stagnatsioon inimeses ja stagnatsioon ühiskonnas. Õnnelik-muretu-masendav olevik ja tundmatu, kuid vääramatult saabuv tulevik. Ja lapsed. Kui meie oleme nii head, et enam oma lapsi ise kasvatada ei viitsi, mis saab siis meist, neist ja ühiskonnast? Hoolimata tumedatest toonidest jätab jutustus oma sümboolikas tervikuna optimistliku mulje. Intelligents kasvatab üles uue põlvkonna, maailm puhastatakse kõntsast ja saabub uus aeg. Üllitise allteksti esimene kiht on nii läbinähtav, et ma ei imesta avaldamisraskuste üle. Esimene versioon "Inetud pardi(luige)pojad" (Gadkije Lebedi) valmis juba 1967. Esimese avaldamiseni jõudis teos nime "Hromaja Sudba" (Lombak Saatus) all 1986 a ajakirjas "Neva" 8-9. Ilmus lühendatud versioonis, so. ainult peatükid, kus on juttu Viktor Banevist (väidetavasti olid tema prototüüpideks V. Võssotski ja Al. Galich) 1987 ilmus jutustus ajakirjas "Daugava" 1-7 "Vremja dozhdja" nime all. Sama nime all ilmus lugu ka ajakirjas "Priroda i celovek" aastatel 88-89. 1989 a ilmus üllitis täielikult raamatuna, Leningradis kogumikus "Volnõ gasjat veter" ja Moskvas "Hromaja Sudba" nime all. Hilisemal ajal on jutustust korduvalt välja antud nii kordustrükkidena, kui ka uute kirjastuste poolt, sealhulgas ka 1991 a pealkirja "Gadkije Lebedi" all ka Tallinnas. Väga psühholoogiline, väga filosoofiline. Veendunud märulilugude austajale kindlasti igav. Puhas viis.
Teksti loeti vene keeles

Süsteem ja aeg on vorminud andekast kirjanikust keskpäraste rinderomaanide vorpija. Ja kuigi need viimasedki on tegelikult head, kirjutab ta sahtlisse oma unistuste raamatut, mida ilmselt kunagi ei avaldata. Feliksi ümber toimuvad veidrad sündmused, mis panevad teda meenutama ja meelde tuletama. Ta tahab olla tema ise aga kuidas sa oled seda ühiskonnas, kus langenud ingel peab 5 rubla eest müütama Viimsepäeva Pasunate partituuri, et end elus hoida. Kuid ega Feliks ei süüdistagi kedagi - ta tahab oma lombaka saatuse auga vastu võtta. Sekka siis miskit fantasy`t ka. Selline hästi venepäraselt sentimentaalsusest ja melanhooliast nõretav lugu.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: