Kasutajainfo

Arkadi Strugatski

28.08.1925–12.10.1991

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arkadi Strugatski · Boriss Strugatski ·

Polden, XXII vek

(romaan aastast 1967)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Esimene variant "Poldenist" ilmus 1961.aastal, hõlmates peamiselt "Taimõri" tegelasi. Edasi hakkas raamat ilmuma peaaegu iga kord erineva sisukorraga. Kuini siis tõesti 1967. avaldati täiskoosseisus, olgugi, et enamik lugusi kirjutatud ca 5-6 aastat varem ja 67.-ks olid vennad endale juba "Esmaspäeva", "Ajastu..." ja "Teoga nõlvakul" üpriski kõlava nime teinud.

Niisiis - tegu hajuspiltidega 21. ja 22. sajandist, antakse (nagu raamatu eessõnas öeldud) ajastu paraadportree. Inimkonna peamised probleemid tekkivad sel ajastul kokkupuudetest tundamatuga, mitte omavahelistest suhetest ega ilmakorraldusest. Teadus on avanud kõik seni tundmatuks jäänud maailmad - kosmoses, vee all ja inimese enda sees (ajus).

Mingit suuremat kommunismi mina küll sellest raamatust välja ei loe - kommunism proletariaadi diktatuuri tähendab ja üldse igasugu muid nõmedaid asju. Pealegi on ju vendade iroonia üsna selge: nõuk 1960-st see tulevik, mida kirjeldatakse, küll ei paista.

Aga romaanist endast. Leitud nõrgalt seotud juttudega raamistik, milles erinevaid (peam. teaduse arenguga) seotud probleeme käsitletakse. Ja tehakse seda, nagu vendadel ikka kombeks, läbi inimprisma, läbi tugevate karakterite. Jutte eraldi arvustada pole mõtet. Mõned asjad ka üsna igavad on (Zagadka zadnei nogi; Skatert-samobranka), samas mõni ikka ka tugeva "5" vääriline (Notsh na Marse; Dvoje s «Taimõra"; Dessantniki; Blagoustroennaja planeta ja Svidanie - eriti see viiamne). Tegelastest kujunevad enam värvikaiks Gorbovski ning Gnedõhh ja läbivatest teemadest koitis mind kõige rohkem mõistliku elu otsimine Vladislaval ja Leonidal.
Teksti loeti vene keeles

Nagu eelkirjutaja märkis, pärineb  raamat 60. aastate algusest, mis oli (N.) Venemaaajaloos küllap kõige optimistlikum aeg -- ikka veel oli tunda Stalinist vabanemist ning uued valitsejad polnud veel oma tõelist olemust korralikult näidata jõudnud. Pealegi oldi mõneski asjas imperialistidega üsna ühel pulgal. Mis seal kosmosetehnikast rääkida, isegi autod ja arvutid polnud lääne omadest palju kehvemad.
Elati muidugi vaeselt ja suletult, eks Vennad seepärast kirjutasidki sellise maailma, kus mingisuguseid halbu piiranguid pole. Kommunistliku maailma, minu arvates, just selle sõna sügavas esialgses mõttes, mitte Uljanovi ja tema järglaste poolt äralörtsitud mõttes.
Sest kommunism on ju imetore maailmakord. Sellel on ainult üks viga. Selleks on vaja hoopis teistsuguseid inimesi.
Aga see Vendi ei seganud.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: