Kasutajainfo

Christopher Anvil

11.03.1922-30.11.2009

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Christopher Anvil ·

The Dukes of Desire

(lühiromaan aastast 1967)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1967; juuni
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Lühiromaani "Ihade hertsogid" juhtusin esimest korda lugema pea kümme aastat tagasi ning see tekst oli üks tolle aasta meeldejäävamaid lugemiselamusi. Tollal polnud mul muidugi aimugi, et selle jaburalt küünilise ja absurdse ning naljaka trio tegemisest lausa terve sari eksisteerib... Ja väga vingel tasemel sari! Anvilit on siin õnnistatud epiteediga "lahja Harrison", aga minu meelest on asjalood pigem vastupidi, Christopher Anvil teeb oma planeediseiklustega 50-70ndate varasel Harrisonil selja kerge vaevaga prügiseks.

Igatahes on Roberts, Hammell ja Morrissey täiendatud tehnika ja varude ning relvadega sel paradiisiplaneedil tagasi ning avastavad, et õbluke vaherahu on jälle vastu taevast lennanud ning madin käib täistuuridel. Nii tehnikute-linna, kui ka linnavõimude-sisside vahel. Kangelased asuvadki oma tugevalt tõhustatud soovide generaatori abiga vastaspooli lepitama ning lihtsaim lahendus selleks loomulikult on leida neile ühine vaenlane.

Kergelt ei lähe muidugi midagi. Kõik, mis esimeses jutus on hea, on siin veelgi vingemaks keeratud, olgu siis absurdum, mis tuleb välja, kui inimesed neile sisseprogrammeeritud ihasid hoopis omamoodi tõlgendavad ning arendamise all hoopis oma relvi ja lahingutaktikat arendama hakkavad jne jne jne.

Roberts on selleks korraks hankinud endale täielikult mehhaniseeritud lahingkostüümi, mis ajuti küll omapäi tegutsema tahab hakata ning üldse on ta oma sõiduvahendiks valinud roboteid ja sõjatehnikat täis lahingulaeva, samal ajal kui Morrissey ja Hammell on eelistanud tulla maksimaalselt luksust täis jahtlaevaga. Kumma valik paremaks osutub, selgub üsna naermaajavas laadis teksti käigus. Ajuti hakkavad tegelased end suisa jumalatena tundma, kes inimesi nende ihade alusel siia-sinna suunda pillutavad, kuid kuidagi alselt soovitud positiivset tulemust ei kipu saavutama.

Madinast, kaugtuleviku butafooriast sõna parimas mõttes ja huumorist hääs mõttes täis tuubitud tekst on minu meelest üks Anvili paremaid üldse. Ühiskond saadakse lõpuks enam-vähem kontrolli alla ning koostöö mässuliste, linnavõimude ja tehnikute vahel hakkab isegi arenema, aga see pole veel kaugeltki kõik...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: