Kasutajainfo

Julija Latõnina

Teosed

· Julija Latõnina ·

Sto polei

(romaan aastast 1996)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Panen sellele teosele hindeks "viis". Ilma suuremate personaalsete kõhkluste ja kahtlusteta. Seejuures annan endale suurepäraselt aru, et kõnealune romaan ei pruugi paljudele meeldida.

Meenutades kunagist diskussiooni majandusulme teemadel tuleb koheselt märkida, et Julia Latõnina "Sto Polei" vastab sellele 153,5%. Võiks isegi öelda, et tegemist on ökonoomilisefantazy`ga (mitte segi ajada ökoloogilisega!).

Mis siis sünnib? Üks kosmoselaev uitab ruumis ja sattub teatud raskustesse, mis tulenevad Galaktika poliitilisest olukorrast ja veel mõnedest faktoritest. Jälitamise eest põgeneda üritades juhtub kosmoselaevaga midagi ja see räntsatab täiesti tundmatule planeedile. Planeet on asustatud. Kosmoselaev maandub omasoodu, katapulteeritud meeskond - omasoodu. Esimeseks süzheeliiniks ongi meeskonna püüe jõuda uuesti oma kosmoselaevani ja sellelt, nagu esialgu näib, äärmiselt primitiivselt planeedilt minema saada.

Olukorrale lisab pikantsust see, et kosmoselaev vedas ühe sõbraliku valitsuse palvel ühele sõbralikule planeedile geofüüsikalisi seadmeid (millest mõned, nagu hilisemast tekstist nähtub, omasid trotüülekvivalenti ca` 40 kt) koos ühe geofüüsikuga, kes oli üks äärmiselt tagasihoidlik ja leebe noormees ja kelle tugevaimaks küljeks on äärmine ligemisearmastus. Küsimus sellest, mis juhtub sel niigi üliarmasal planeedil siis, kui KEEGI, kes leiab need kurikuulsad konteinerid geofüüsikalise aparatuuriga, leiab ka nupu, millele vajutada...

Planeet aga ei ole sugugi lihtne... Barbaarsusest ja renegaatlusest laastatud mandritel aina kohtab kõige imepärasemaid artefakte, näiteks templeid, mis viitavad ehitajate erakordsetele teadmistele geomeetrilises optikas. Varakeskaegne ülikkond, suurfeodaalid, laastavad ja röövivad, samas liiguvad munkade karavanid kaupadega, mis, vajaduse korral, lisaks intriigidele rajavad endale teed mürkgaaside ja dünamiidiga.

Kaheldamatult on romaanis väljamõeldud maailm tähelepanuväärne saavutus ulmes, millega tutvumist tahaks igale maailmaehitamisega tegelevale ulmlejale soovitada. Samas olen üsna veendunud, et inimesi, kes selle raamtu algusest lõpuni naudinguga suudavad läbi lugeda, ei ole palju.

Kuid kõik see ülalloetletu on butafooria, RAAMID. Peamine on hoopis muus. Romaan on lugu KOLME LIIKI MAAGIAST: "tavalisest" e. võlukunstist, tehnoloogilisest e. teaduslikust ja RAHAMAAGIAST.

"Sto polei on saanud oma nime planeedil levinud ja armastatud malesarnase mängu järgi. Mängu järgi, kus need kolm maagiat ja võimuiha liigutavad figuure.

Kõige lihtsamalt ja lühemalt öeldes on see ulmelugu RAHAST

Mulle see raamat meeldis. Soovitan.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019

Autorite sildid: