Kasutajainfo

Fred Hoyle

24.06.1915-20.08.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Fred Hoyle · Geoffrey Hoyle ·

The Inferno

(romaan aastast 1973)

Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Nagu enamikes Hoyle’i romaanides, toimuvad ka selle sündmused lähitulevikus st. meile tuttavates ühiskonnnatingimustes. Loo peategelaseks on teadlane, kes toimib alati ning kõikjal õigesti, st. ebausutav üliinimene. Teos kuulub Hoyle’i armastatud katastroof- romaanide liiki. Seekord plahvatab meie galaktika tuum ning sealt lähtuv kiirgus põhjustab maakeral midagi tuumatalve taolist. Teadlasest peategelane oskab kõiki tagajärgi ette ennustada ja abinõud tarvitusele võtta. Teose nõrkuseks on autoritaarne inimesekäsitlus: jääb mulje, et teadlased kõlbavad igas olukorras juhtideks. Poliitikud, nagu ikka Hoyle’il, on allpool igasugust arvestust. Peategelasest Cameronist saab hävingule järgnenud maailmas klannipealik. See teos esindab oma puudustele vaatamata hardSF-i ning ka Hoyle’i paremikku. Olen seda lugenud mitu korda, peab lähiaegadel jälle lugema. Seepärast 4.
Teksti loeti soome keeles

Olen ühe jama võrra targem... Vähemalt kahe hinde võrra nõrgem tükk, kui "Must Pilv" (mis minu arvates esindab Hard SF`i ja Hoyle`i paremikku). Esiteks algas nagu miski Walter Scotti romaan - kolmandik loost kulus mõttetule nühkimisele. Loole tervikuna ei andnud mitte midagi juurde see, et autor Cameroni paugu ajaks Austraaliasse manipuleeris. Teiseks, paugu kirjeldus oli tore, aga kui jutt füüsikalt & astronoomialt kõrvale pöörab, lähevad autorid rappa. Näiteks kohas, kus nad lasevad tegelastel 100% õhuniiskuse ja üle 36-kraadise õhutemperatuuri juures kolmepäevasesse jõuetusse deliiriumisse langeda. Kohe näha, et autorid pole kunagi saunas käinud... Rääkimata asjaolust, et kolm päeva joomata, eriti veel selliste tingimuste juures, kuidagi kohe vastu ei pea. Kolmandaks oli minu meelest loo lõpetamine religioosse müstikaga labasevõitu.

Inimesed, kes peategelase sarnaselt käituma kipuvad, on muidugi täiesti olemas... Ühega on mul koguni au tuttav olla. Kes mõistab, saab ka aru, kellest jutt.

Suur osa Shotimaa patriotismi ning inimsuhete teemast on ilmselt väljaspoolt Suurbritanniat pärinevale lugejale suhteliselt väheütlev... St selles loos on kindlasti mingisuguseid vihjelisi tonaalsusi, mida võõral raske taibata.

20.10.2006: Plusspunkt muidugi selle eest, et katastroofi põhjus ei ole midagi absoluutselt ebausutavat, nagu suuremas osas taolistes romaanides ("Trifiidide päev" ja teised).

17.08.2007: Kuna olen vahepeal tabanud ennast aeg-ajalt sellele teosele sümpaatiaga mõtlemast (võimalik, et ideoloogilistel põhjustel), tõstan hinde nõrga "nelja" peale.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019

Autorite sildid: