Kasutajainfo

Fred Hoyle

24.06.1915-20.08.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Fred Hoyle · Geoffrey Hoyle ·

Fifth Planet

(romaan aastast 1963)

Hinne
Hindajaid
1
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

See oli esimene teos, mille Fred Hoyle kirjutas koostöös oma pojaga. FH koos Hal Clementiga on julesverneliku puhta SF esindaja. Ta on pärinud nii selle ulmesuuna nõrgad kui ka tugevad küljed. Antud romaani sündmused leiavad aset 2087 aastal, mil Päikese lähedale on tasapisi rännanud Heliose-nimeline täht. Helios näib 15000 korda heledam kui täiskuu ning kõige lähemal Päikesele olles on nendevaheline kaugus 20aü:d. Üks Heliose planeetidest, Achilles, on rohuga kaetud ning muidugimõista saadetakse välja retkkond selgitamaks planeedi elu-olu. Romaan räägibki sellest ekspeditsioonist ning üllatuslikest leidudest. See kõik meenus mulle teost sirvides. Kuigi tegevustik ja tegelased on ununenud, ei tunne ma tarvet lugu uuesti lugeda. Seepärast siis 3.
Teksti loeti soome keeles

Tavaliselt mulle ei meeldi eriti ühiskondlik satiir, eriti, kui ta on kunagi ammu kirjutatud, näiteks ''Gulliveri reisid'' on totaalne saast IMHO. Millegipärast mulle see antud raamat aga hirmsasti meeldis, kuigi peamine osa on ka siin ühiskonna pihta sihitud satiiril. Jutu üleüldist tausta saab vaadata eelmisest arvustusest, muidu aga - Maa on jõudnud olukorda, kus kõiki asju otsustatakse komiteedes, kus iga pisiasja otsutamiseks kulub terve päev, külm sõda kestab edasi, kusjuures kumagi poole jaoks pole tähtis mitte oma kodanike heaolu, vaid enda kiitmine ja vastase mahategemine. Lahe oli veel see viimase peale arendatud tsiviilkaitsesüsteem, mis võimaldas ntx Pariisi mõne minutiga inimestest tühjaks teha. Sellises õhustikus saadabki kumbki pool külma sõja parimate traditsioonide kohaselt välja ekspeditsiooni uurimaks vastavastatud planeedi elu-olu. Lisaks mitmetele külma sõja vastastele õelatele vihjetele näidatakse lõpuks kogu inimkonnale tema koht võrdlemisi armutult kätte. Hoyle'ile meeldib üldse vahel inimkonna ja meie sotsiaalse süsteemi kallal keelt teritada, mis tal ka suht hästi välja tuleb.
Kuus punkti.
Teksti loeti inglise keeles

Parimad kohad olid tõesti need, kus autorid keel põses inimloomade siplemist vaatlesid. Või ei, tegelikult olid parimad kohad siiski Mrs. Conwayst. Paraku aga oli 3/4 romaanist stilistiliselt kuiv nagu saepuru ning sisuliselt pikitud totrustega. Viimaste hulka loen nii perfokaardimajanduse 2087. aastal kui ka mõtte, et esimene naine võidaks alles siis kosmosesse saata. Nii et üle 3 punkti ei saa.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: