Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

The Murthe

(lühiromaan aastast 1984)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Sureva Maa tsükli lugemist soovitatakse alustada just viimasest installatsioonist „Rhialto the Marvellous”. „The Murthe” on selle esimene tekst ja pehmelt öeldes jätab see üsna külmaks. Eessõnas seletatakse pisut lahti võlukunsti olemust selles maailmas ja võlurite omavahelisi suhteid. Tegelasteks on siin paarikümnene võlurite punt, mis moodustab midagi ametiühingu sarnast, kuigi igaüks ajab reeglina omi asju. Võlurite vaikse oleskelu paiskab segamini ühe naisterahva ilmumine, kelles kahtlustatakse Murthet. Murthe oli mitu ajastut varem elanud nõid, kes juhtis naisnõidade väerinnet võlurite vastu. Nüüd on ta taas ilmunud, kimbutab võlureid nende unedes ja nõiub neid… naisterahvasteks. Võlurid hakkavad käituma nagu naised ja Rhialto ning võlurite boss otsustavad kloonida ajastute tagant tollase võlurite väejuhi, kes kiusliku nõia hävitaks. Laias laastus läheb neil see ka lõpuks korda.

Kogu tsükli kontekstis aitab see tekst ehk tõepoolest paremini mõista maagia (ehk teaduse) toimimise printsiipe selles maaimas, n-ö võlurite võimeid ja nende ametikorraldust. Loos endas pole aga suurt midagi, mis paneks kaasa elama või põnevusega jälgima. Kui mitmes muus Sureva Maa loos oskab Vance süþeed niimoodi keerutada ja punuda et finaal saab efektne, siis see lugu lihtsalt sumbub. Isegi kui tegu sissejuhatava tekstiga Rhialto lugudesse, oleks võinud ju lugu olla iseseisvam ja terviklikum. Pärast Cugeli jutte mõjub Rhialto üsnagi kahvatu tegelasena, ja ka võlurite omavahelised nääklemised ei tekita päriselt seda huumorifooni, mis on nähtavasti olnud autori püüdluseks.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: