Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

Lyonesse: Suldrun`s Garden

(romaan aastast 1983)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Vance’i esimene teos, mida lugema sattusin, juhtus olema seesinane fantasy-eepos. Kuna ma fantasy- ehk vaankirjandust eriti hinnata ei oska, kartsin härjapõlvlaste ja keskaegsete lossidega kunistatud kaante vahelt leida parimal juhul keskpärast ajaviidet – aga võta näpust, Vance kirjutab teistmoodi kui enamus vaankirjanikke, keda lugenud olen. Puudub lärmakas pateetika, üllaste sangarite hinge- ja kangiheitluste asemel paeluvad lugejat ohtra musta ja jämehuumoriga vürtsitatud seiklused ja nikastatud mütoloogia.

Tegevus toimub põhiliselt mingil Atlantise-laadsel mandersaarestikul Iirimaast lääne pool, mis jaotub kuhjaks kuningriikideks, millest üks ongi Lyonesse. Esimene kolmandik, kus kujutatakse üsna ajastuhõnguliselt Lyonesse’i noore printsessi Suldruni vaevasid ajal, mil ta kuningast isa talle juba sündimisest saadik diplomaatiliselt sobivaimat kaasat otsib, on võrdlemisi ebahuvitav. Tõrges printsess pagendatakse lossi kõrvale mere ja müüridega ümbritsetud aeda, kuna ta isa sõna ei kuula. Ja ühel päeval saabub "mees merelt", vaenuliku naaberriigi prints, kelle kade sugulasekäsi üle reelingu on aidanud, poolsurnuna Suldruni aeda.

Raamatu põnevaima osa moodustab Suldruni ja printsi armastusest sündinud lapse quest alul isa, seejärel nägemisvõime ja õnne otsinguil ning tema isa, surnuks peetud printsi, pojaotsing, sinna kõrvale ohtralt poliitikat, mis polegi nii igav, kui arvata võiks. Veel üks tegevusliin jälgib võlurite omavahelisi sekeldusi, ja lõpuks jooksevad muidugi kõik liinid vahval moel kokku. Soovitan soojalt ja suurtes annustes kõikidele vaanifännidele.

* * *

[Sattusin 2008. aasta suvel vanu arvustusi üle lugema, üritades leida seda va kurja juurt, kust vallandus üks teatud vaidlus. Midagi ei muutnud, v.a üks koma. Parandasin lihtsalt täpitähtede asemel kasutatud pentsikud kombinatsioonid.

Õigus küll, taandread said ka sinna, kuhu algselt mõeldud olid.]
Teksti loeti inglise keeles

Häiriski veidi raamatu temaatiline ebaühtlus - pool raamatut keerleb printsessi siseelu ümber ja teine pool tegeleb hoopis huvitavamate teemadega. Aga hästi loetav ja hea high fantasy.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: