Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

Morreion

(lühiromaan aastast 1973)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

SF-s kantakse meie kombed, ideaalid ja ühiskondlikud suhted üle tulevikku. Nõrgalt ekstrapoleeritud ulmeteostes tegutsevad kauges tulevikus 20. sajandi inimesed, st. meie kombed ja väärtused on igavesed. Üldjuhul (kui teoste eesmärgiks ei ole meie ideaalide või ideede kriitika) on sellised teosed ajaviitelektüür, mis kiiresti loetuna ka kiiresti ununeb. Hea ja usutav ulme sünnib siis, kui püütakse näidata, kuidas keskonna või tehnika muutus võiks peegelduda inimeses või kultuuris. Sel juhul on tegemist tugeva ekstrapolatsiooniga ja enamasti on siis “sense of wonder”-i maik man. Kosmoseooperid (näit. “Tähtede sõda”) esindavad nõrka ekstrapolatsiooni, tugeva ekstrapolatsiooni esindajaks on Jack Vance. (Eelnev on lühike kokkuvõte ühest J. Vance kohta käivast artiklist ajakirjast “Portti” 4/98). “Morreion” paikneb Vance “sureva Maa” maailmas ning kuulub teose “The Dying Earth” järge “Rhialto the Marvellous” (84). Kuid samas purustab “Morreion” “Surevas Maas” esilemanatud maailma: “Morreioni” võlurid lendavad oma lossidega universumi kõige kaugematele planeetidele, kogu maailm on nende käsutuses (“Surevas Maas” olid nad piiratud Maaga). Morreion oli maag, kelle teised võimsad Maa võlurid (Ildefonse, Rhialto jne) saatsid planeedile Jangk, et sealsetelt maagiat tundvatelt elanikelt välja uurida IOUN- kivide leiukoht. Viimased suudavad tõkestada nende omanike vastu suunatud kurje loitse. Maa võimsad võlurid lubasid olla abiks, aga unustasid Morreioni vaenlaste küüsi. Loo algul tekib neil vajadus selgitada IOUN- kivide saladus ja siis meenub neile ka mitmeid ajastuid tagasi Jangkile saadetud Morreion. Jutustus räägibki “päästeretkest”, et leida Morreion. Lugu paikneb fantasy ja science fantasy vahemaastikul, jättis aga suhteliselt külmaks. Keel on rikkalik, nagu Vancel ikka. Hindeks 4.
Teksti loeti soome keeles

Võlurite tsunft on tabanud archevaulti – miskit laadi alieni, kelle rassiga iidsel ajal sõdu peeti. Archevaultid tunnevad IOUN-kivide saladust ning üks võlur nimega Morreion läkitati sõja lõppedes Archevaultide planeedile, talle lubati saladus teatavaks teha. Lõpetuseks lennatakse kaugele planeedile ja leitakse kättemaksuplaane hauv Morreion. Rhialto seikluste lõpetus ei ole tekst, mida kaua meeles pidada või millest pikalt kirjutada. Ei saa võlurid aru, mis täpselt toimub ja ei saa ka lugeja. Jääb mulje, et Vance pole seda kirjutades olnud oma parimas vormis.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020

Autorite sildid: