Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

The Last Castle

(lühiromaan aastast 1966)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1966; aprill
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

Jack Vance on säherdune huvitav kirjanik, keda Euroopas (iseäranis Hollandis, Saksamaal, Prantsusmaal ja Itaalias) hinnatakse tunduvalt rohkem kui ta oma kodumaal USAs.

Eelkõige tuleks JV loomingust rääkides rõhutada rikkaliku ja tõetruult detailirohket ulmekeskonda, mis ongi tema teoste põhilisem firmamärk. Lisaks huvitav ja iroonilis-romantiline kirjutamisstiil.

«Viimne kants» on lühiromaan sellest kuidas kunagi kauges tulevikus on inimesed Maa hüljanud, siis on mingid snoobid võtnud pähe Maa taasasustada. Seda tehaksegi... Ehitatakse mitu kantsi, kuhu siis elama asutakse. Elu kantsides on sihuke esteetiline kunstiteos iseeneses. Kuniks... Kuniks mekid mässama hakkavad. Mekid on kusagilt kosmosest kaasatoodud, geneetiliselt muudetud tööloomad, kes hoolitsevad kogu kantside tehnika eest ning teevad ka muid raskeid töid. Nagu pealkirjast aimata võibki toimub teksti tegevus viimase, Hagedorni kantsi ümber.

Romaani peategelane on ülik nimega Xanten, kellele näib, et säherdune dekadentlikult väärikas virelemine ning oma vääramatu huku ootamine pole just kõige õigem lahendus. Xanten püüab leida lahendamatuna näivast olukorrast väljapääsu, otsib liitlasi kantsideväliste elanike (on ka selliseid) seast. Kõigele lisaks teeb ta ka veel lahinguluuret ning püüab jõuda selgusele, kes need mekid tegelikult siis on...

Värvikas ja võrratu tekst, mis võitis ka Hugo ja Nebula. Tüüpiline Jack Vance, mille tegevus toimub sedavõrd kauges ja võõras tulevikus, et see tundub lugejale hoopis iidvana minevik olevat. Kahjuks on see ka ainuke Jack Vance`i romaan, mille ma originaalis läbi olen lugenud. Selle ning ülejäänud (venekeeles)loetud tekstide võrdlus näitas, et tegu on raskesti tõlgitava autoriga ning neid venekeelseid tekste võib kasutada (reeglina) vaid süzheega tutvumiseks. Soovitan soojalt lugeda kõigil, kes hindavad romantilist, värvikat ning detailirohket ulmet. Aga lugeda soovitan originaalis.

Teksti loeti inglise keeles

Aastatuhandete möödudes on inimesed naasnud Maale. See oli peaaegu inimtühi, vaid mõned üksikud rändhõimud kasvatasid karja. Romaani alguseks olid inimesed juba seitsesada aastat elanud oma üheksas kindluses. Inimesed on teistest maailmadest toonud orjadeks ja teenijateks võõraste rasside esindajaid. Mekkidest orjad hooldasid kogu tehnikat. Ootamatult hakkasid mekid mässama ning hävitama kindlusi, oma isandaid ja nende teenreid. Romaani alguseks on püsima jäänud vaid üks kindlus.

Vance on Euroopas ääretult populaarne ja näiteks Itaalias tuntakse vaadeldavat romaani nime all "Ultima castello". Teost võib võtta ka allegooriana, mis ennustab 20:80 ühiskonna kokkuvarisemist: rikkad (20% elanikest) on sedavõrd kaugel reaalsest elust, et töötud ja orjad (80% elanikest, mekid) kõrvaldavad nad sellest elust. Aadlikest kindluseelanikud ei pea enesele sobivaks orirahva vastu võitlemist! Vance on romaani ammutanud ideid teistest kultuuridest ja 60:ndate aastate alternatiiveluviisidest. Ajahammas ei ole romaanile peale hakanud. Kindel 5.
Teksti loeti soome keeles

Seda jutustust on ka omaette raamatuna välja antud, ent tolle sadakond lehekülge peavad küll tänama suuremõõdulist fonti. Tavalises kirjas on "Viimse kantsi" mahuks kuuskümmend lehekülge, mistõttu pole ka ime, et ta lugemiseks max. kaks tundi kulub. Nii igatahes jättis ta võrdlemisi skemaatilise mulje ja ülivõrdeid ma ei tarvitaks. Oli mõõdukalt huvitav ühiskond ja üsna etteaimatav süzhee. Tegelaste isikupärale eriti end raisatud poldud. Lugeda sünnib küll.
Teksti loeti inglise keeles

Tõesti, võrdlemisi hea lugu. Ainultet tolle oma detailirohkusega oli autor siin imo pisut yle pingutanud. Kui jutus "Dragon Masters" figureerinud seitset sort draakonite kirjeldused mind ei häirinud, siis käesolevas loos oli kohalikku keskkonda kõikvõimalike kõrvaltegelaste ja nende lommikloomade nimedega kõvasti yle soolatud. Sellest ka neli. Aga jah, lugeda synnib kyll.
Teksti loeti inglise keeles

Vance’i puhul on mulle kõige rohkem meeldinud tema nutikus ja kavalus lugude konstrueerimisel. Samas on tema firmamärgiks ka ülidetailsed, peensusteni läbimõeldud, värvikad ja panoraamsed tulevikumaailmad. Minu maitse jaoks oli see tekst liiga sirgjooneline ja ühepalgeline ja puudu jäi selles eelkõige kavalusest ja krutskitest, samuti huvitavatest tegelastest. Suurem osa jutust oligi Maa ja selle asukate kirjeldused, klannisüsteemide mehaanika ning tuimad nõupidamised tegelaste vahel. Millestki sellisest, mis Vance’i mitme muu teksti puhul on väga meeldinud jäi siin palju puudu. „Kolm” miinusega.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: