Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

The Eyes of the Overworld

(romaan aastast 1966)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Cugel on kelm ja osavkäpast seikleja, kes hõlptulu otsingul üritab varastada võlur Iocunou tagant, kes ta tabab, nõiub ta maksa külge pisikese kiusliku deemoni ja saadab otsima maagilist ogatippu, mille paariline on tal olemas ja millega saab näha Ülailma. Otsitava retriivib Cugel üsna ruttu aga tagasitee ja Iocunoule kättemaksu kavandamine on palju keerulisem. Romaan koosneb episoodidest Cugeli questist läbi sureva Maa, ja ellu saab jääda siin ainult see, kes kogub (varastab) palju loitse ja võluesemeid, on alatu ja salakaval ja hoolimatu teiste suhtes. Üleliigset karitatiivsust Cugelile ette heita ei saa.

Cugel satub väga erinevatesse „kultuurikeskkondadesse”, kohtab igasuguseid rasse ja koletisi, tihti on ta väga täbaras olukorras. Kõigest ülevaadet anda on väga keeruline, seda enam, et lugeja ei tea kõiki reegleid – pidevalt tuleb juurde uusi loitse ja manasid, mis kas aitavad tegelastel pääseda või tirivad nad veelgi suuremasse jamasse. Kõrvaltegelastest on ehk värvikamaid kujusid üks korrumpeerunud võlur-palverändur (kes Cugeli kavaldamise pärast mõõkadega tükkideks raiutakse). Cugel omandab ka mitmeid tütarlapsi, kuid kuna rüütlelikkus on talle võõras, siis jäävad need kõik tee peale maha ja mõned üsna surnult.

Kiita tuleks Vance’i nutikust igasugu fantastiliste olukordade kombineerimisel (mõned Cugeli alatud trikid on äärmiselt nutikad) ja nende süžeede lõpuni väljapidamist. Samas ei kompenseeri originaalsus ja osav süžeepõimimine alati olukordade pöörasust ja kohati jaburust. Aga kuna see on hardcore-fantasy ja mingeid tõsisemaid eesmärke Vance pole seadnud, siis meelelahutusena täiesti omal kohal. Hinne on „nelja” ja „viie” vahel, sest esimesed peatükid on kuidagi lõdvemad ja uimased. Magnatzi mägedesse sattumisest saab romaan aga kuidagi uue hoo ja läheb kenasti pööraselt ja lõbusalt edasi. Romaan on väga kiires tempos ja pisut kummalises arhailises kõnepruugis, mis nõuab lugejalt suuremat keskendumist, kui tänapäeva tavafäntäsi lugemine.

Teksti loeti inglise keeles

Cugeli seiklusi lugedes tekib samasugune tunne nagu vaataks mõne keskaegse maailmaränduri koostatud kaugete merede kaarti. Rannajoone täpsusele pole niisugusel kaardil ehk ülearu tähelepanu pööratud, küll aga on siin-seal kujutatud kauneid merineitseid, või siis ohtlikke merekoletisi kes laevu põhja sikutavad. Säärasest kaardist oli kindlasti palju abi kui oli vaja õhtuti kõrtsilaua taga kaaslastele muljet avaldada lugudega oma ohtlikest seiklustest kaugel võõramaal, mis mõnikord olid ehk õige pisut liialdatud.

Just niisuguse õhtuse kõrtsijutu üleskirjutusena Cugeli saaga mõjubki. Lugejat, kes pole eelnevalt manustanud kohustuslikku kolme kannu õlut, ei suuda see luiskelugu paraku aga kuigivõrd kaasa haarata. Selleks on see kõik liiga pealiskaudne ja hüplik. Selle asemel et dramaatilisi sündmusi kujutada, neile sageli ainult viidatakse ("ja lõpuks ei jäänud Cugelil muud üle kui vastane mõõgaga tükkideks raiuda"). Tihti mainitakse ühe lausega kuidas tuli põgeneda mingite fantastiliste olendite (deodandide, erbide või leucomorphide) eest, kelle kohta me peale liiginimetuse midagi teada ei saagi.

Ainult paar peatükki on niisugused, kus on veidi põhjalikumalt süvenetud Cugeli suhetesse mõne teise tegelasega, või siis peatutakse põhjalikumalt mingitel sündmustel. Need üksikud kohad kus polnud vaja sundida ennast edasi lugema ei suuda aga tervikmuljet päästa ja tuleb tunnistada et kokkuvõttes oli tegu ajaraiskamisega.

Et aidata teil lõksulangemist vältida, olgu ka mainitud et raamat on sajandivahetuse paiku uuesti välja antud pealkirjaga "Cugel the Clever".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: