Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

The Dying Earth

(kogumik aastast 1950)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
1
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Vance on science fantasy üks väljapaistvamaid esindajaid. Teiste selle suuna esindajatena olgu mainitud Zelazny (Amberi sari), Sprague de Camp, Anne McCaffrey ja Andre Norton. 1950 ilmus kuuest peatükist (=iseseisvast novellist) koosnev “Surev Maa”– Vance debüütraamat. Novellide tegelased seiklevad sureval Maal, ka Päike on juba vana ja punane. Teadus on unustatud, võimul on nõidus ja maagia. Nii mõnigi võluloits on samuti unaruse hõlma vajunud. Selle teose teeneks tuleb lugeda fantasy viimist kaugesse tulevikku. Kauge tuleviku kontseptsiooni kasutasid hiljem väga edukalt Wolfe ja Moorcock. Umbes viis aastat tagasi ostetud “Surevat Maad” ei ole ma kordagi tahtnud uuesti lugeda. Liialt tõsimeelne. Vance Cugeli lood on tükkis teine tera. Hindeks kolm, kuna ei või eitada Vance head stiili ja raamatu tähtsust.
Teksti loeti soome keeles

Kuus juttu eksootilisest surevast Maast, kui päike on kustumas ja teaduse asemel on kõiksugused loitsud ja nõidused. Tegelased on osalt kattuvad, aga mingit tervikut need jutud ei moodusta. Juttude aluseks on enamsti muinasjutulised tüüpsüþeed – minnakse otsima kas mingit võluasja või võluvõimet, teel kohatakse igasuguseid kolle ja deemoneid, ka stiil on selline kiire ja kirjeldav nagu muinasjuturaamatus, tegelaste sisemaailmal pikalt ei peatuta. Hea tegelane saab reeglina auhinnaks mõne kaunitari jne.Mõni jutt on üsna andekas ja teravmeelne, mõni jälle liialt lohisev ja pidetu. On väga vahvaid detaile (sool ja maitseained on kullast kallimad) ja on põnev mõistatada, et kuidas on mingi teadussaavutus muutunud võlukunstiks või kes on deemonid ja muud kollid. Hinne on kusagil „kolme” ja „nelja” vahel.
Teksti loeti inglise keeles

Hinne pigem nelja ja viie vahel. Tugev paralleel Clark Ashton Smithiga - mitte ainult temaatika, vaid ka ebaühtluse poolest. Osa lugusid (nagu "Liane The Wayfarer") on tõelised pärlid, osa kannatab paraku konstrueerituse või lihtsalt ebaloogilisuse käes. Rohkem kui poole sajandi taguse klassika kohta ometi täiesti tasemel kogumik - ehk ka tõlkimist väärt.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: