Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

The New Prime

(jutt aastast 1951)

ajakirjapublikatsioon: «Worlds Beyond» 1951; veebruar [pealkirjaga «Brain of the Galaxy»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Selle novelli teravik on suunatud juhtide võimekuse määramise meetodite (ja üldse IQ) pihta. Iga võimekustesti tulemused sõltuvad sellest, mida mõeldakse võimekuse all. Ka selles loos on näha, et Vance arvates kehtivad igal ajastul omad tõed ja väärtusskaalad ning muidugimõista on need lokaalsed.

Loos taotleb Galaktika Peamees enda tagasivalimist teiseks valitsemisperioodiks. Selle ameti pretendendid peavad sooritama lahkuva Peamehe poolt koostatud väga raske testi. Nüüd ilmnebki ülaltoodud probleem: alateadlikult on Peamees koostanud sellised ülesanded, mis toovad esile tema arust vajalikke juhiomadusi (julgus, leidlikkus, järeleandmatus, võime taluda valu jne.), kuid jätavad koguni mõõtmata tema arust mittevajalikke omadusi (kaastundlikkus, abivalmidus jne.). Need põnevad situatsioonid meeldisid mulle selles loos väga. Lõppanalüüs ja testist järelduste tegemine oli loo seisukohast vajalik (ja on ka selles ülevaates saanud lõviosa tähelepanust), kuid ka igavaim pool. Hindeks 5-.
Teksti loeti soome keeles

Lugu koosneb kahest osast - alguses on viis episoodi, mille peategelane (iga kord erinev isik) peab leidma väljapääsu. Situatsioonid on järgmised - alasti isik XIX saj. koosviibimisel, ühiselulisi putukaid meenutava tsivilisatsioonivormi rünnaku ohvriks langev inimkoloonia, kujutlusvõime meistrit väljaselgitav kunstnike konkurss ja veel 2, mis hetkel ei meenu.

Järgneb kokkuvõte, milles selgub eelnenud situatsioonide tagapõhi. Et jutu ülesehitus pole just kõige ergonoomilisem ning et loo puänt minust sorinal mööda jookseb, panen rahuldava hinde.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: