Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

The Moon Moth

(jutt aastast 1961)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Magazine» 1961; august
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Kuukoi»
antoloogia «Aphra» 2005

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
11
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.733
Arvustused (15)

Jack Vance`i on raske tõlkida, kuid ta põhiteosed on siiski ilmunud nii saksa, prantsuse kui ka hollandi keeles. Näiteks oli Vance juba 70-ndatel aastatel kõigi aegade populaarseim ulmekirjanik Hollandis. Paljudes ta teostes on kujutatud võõraste kultuuride mõtteviise ja eelkõige nende kummalisust. See ilmneb ka jutustuses "Kuukoi", mille peategelasel on kaasaegse läänemaailma inimese mõttemaailm ja väärtushinnangud.

Hiljuti kõrgkooli lõpetanud Edwer Thissell võtab vastu konsuliameti Sirene planeedil. Eelmine konsul tapeti etiketivea tõttu– ta oli Kõrtsikangelase maskis proovinud tutvust sobitada ühe neiuga. Uurides kirjandust Sirenest, saab Thissell teada, mis teda ootab: keegi ei või teiste hulgas olla ilma maskita; mask peab vastama strakhile (= "näole" ehk väärikusele), mis seal on "ainsaks valuutaks"; igas olukorras tuleb kõnet saata ainuõigel muusikariistal ainuõigel viisil (eksimusele võib järgneda surm).

Thissell saab politsei peastaabist korralduse vahistada planeedile saabuv eriti ohtlik salamõrvar. Lugeja koos Thisselliga tunnetab rituaalidesse ja etiketipeensustesse takerdumise paradoksaalsust. NB! Peakangelane Thissell kannab Kuukoi tagasihoidlikku maski– sellest loo nimi. Jutu vancelik iroonia seisneb kahe täiesti erineva kultuuri kokkupõrkes, milles nende kandjad ei mõista üksteist kohe mitte kuidagi. Kõhklemata hindeks 5.
Teksti loeti soome keeles

Esimene Vance`i tekst, millele südamerahuga viie panen. Planeedi Sirene elanike elamiskulud on minimaalsed - kliima on sobiv, toitu küllaga, seega suunatakse ülejääv energia mujale. See "muu" on siis võimatult keeruliseks aetud etikett (keegi ei näe kellegi nägu, emotsioonide edasiandmiseks kasutatakse kõne (õigemini laulu) saatmiseks vastavat instrumenti, milletaoliseid on vähemalt tosin), erakordselt arenenud käsitöö jmt. Jutu üheks alustalaks ongi vaadeldava ühiskonna kultuur. Planeedile konsuliks määratud Thissell satub paratamatult hätta ja asja teeb veelgi keerukamaks vajadus leida kiiresti planeedile saabunud kurjategija. Teose teiseks tugevaks küljeks on loogiline ja lõpuni ärakasutatud süzhee. Väga hea!
Teksti loeti inglise keeles

Kuulub antoloogia tippude hulka, kui pole mitte absoluutne tipp. Sirene kirjeldus on niivõrd realistlik, et tundub, nagu oleks selline koht tõesti kusagil olemas. Kohalik kultuur, mis mulle algul kunstlikult veider tundus, hakkas pikapeale äris sümpaatseks muutuma. On meie ühiskond siis objektiivselt võttes parem kui Sirene oma? Detailselt kirjeldatud, realistlikult mõjuv ja samas äärmiselt eksootiline maailm tuletas mulle meelde Le Guini teostes esinevaid. Loodetavasti tõlgitakse kunagi veel Vance,i teoseid eesti keelde.
Teksti loeti eesti keeles

Suurepärane! Pisut küll primitiivses ja pingutamata keeles kirjutatud, aga 61. aastal vist teistmoodi ei tehtudki. Noor ja kogenematu konsul visatakse tundmatus kohas vette (sõnasõnalt, sest ta elab paatmajas), ta peab õppima kohanema võõras kultuuris ja tabama veel seal end varjava mõrtsuka, kes on kohaliku kultuuriga tuttav. On ühtlasi nipiga kriminaaljutt ja samas inimpsüühikat uuriv jutt. Kirjanikumeisterlikkust näitabki see, kuidas loo kõik osised üksteisega seotud on.
Teksti loeti eesti keeles

Minu esimene kokkupuude Jack Vance`iga. Ja seejuures igati paljutõotav. Sirene jaburalt võõrapärane kultuur sööbis nii hästi mällu, et veel mitu nädalat peale läbilugemist on jutt täiesti selgelt meeles. Andis ikka sellist asja välja mõelda. Ei tea kas vanemad sundisid väikest Jacki lapsepõlves liiga palju klaverit harjutama.
Teksti loeti eesti keeles

Hea jutt, mis aga lõpuks paraku iseenda paroodiaks pöördub, nagu näiteks ka Hargla "Püha Graal – 1984". Samasugune tuleb ka hinne.
Teksti loeti eesti keeles

"Aphra" antoloogia üks tugevamaid jutte. Vance`ilt väga põnev ja omapärane maailm, mille välja mõtlemine on juba iseenesest väärt kõrget hinnangut. Soovitan kindlasti.
Teksti loeti eesti keeles

Täiesti mõnus jutt. Ei pannud küll vaimustusest kilkama, kuid meeldiv lugemisvara kindlasti. Võib-olla natuke häiris lõpplahendus, kuigi midagi sellist võis juba ammu aimata. Mulle meeldis. Kindel neli
Teksti loeti eesti keeles

Eespool on kõik ära öeldud. Ka mulle meeldis see jutt eelkõige selle väga erilise kultuuri kirjelduse pärast. Aga sellest üksi poleks piisanud kui kogu lugu poleks nii sujuvalt ning loogiliselt kokku jooksnud.
Teksti loeti eesti keeles

Minu lemmik-ulmejutt. Just sellist ulmet ma lugeda tahan. Nendega, kes ühiskonnal ja kultuuril põhinevat ulmekraami päris ulmeks ei pea, pole ma nõus. Eriti ei ole ma nõus, kui hakatakse rääkima maailma ebausutavusest. Minu arust on ulme valem lihtne. Võtad hunniku konstante, mis moodustavad maailma, nagu meie seda praegu teame, ja teed ühest (või kahest või kolmest) muutuja. Vaatad, kuidas kogutulemus muutub, leiad hea vaatenurga või konflikti, kuidas see kirja panna ja muudkui kirjutad. Pole vahet, kas tood sisse üle-valguskiirusel kosmosesõidukid või absurdsed tavad ja kombeid.
Teksti loeti inglise keeles

Huvitava keskkonna on kirjanik välja mõtelnud. Mõnevõrra jäi häirima detail, et ei kohalikud elanikud ega ka peategelane ise ei suutnud tuttavaid inimesi absoluutselt hääle järgi ära tunda.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: