Kasutajainfo

Jack Vance

28.08.1916-26.05.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Vance ·

The Miracle-Workers

(lühiromaan aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1958; juuli
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

1600 aastat tagasi möllas kosmoses sõda ja rühm kosmoselaevade kapteneid leidis koos meeskondadega turvapaiga Pangborni planeedil. Nad ehitasid kindlusi, mida kaitsesid kosmoselaevade suurtükid. Pangborni samblas ja turbas elas kahvatu ja nõrk rass. Inimesed tõrjusid need inetud olendid metsasügavustesse.
Kindluse isandad olid üle tuhande aasta võidelnud võimu pärast. Just nüüd oli üks neist saamas kogu planeeti endale. Sõjapealikutele olid abiks voodoo võlurid, jinxmanid. Nüüd esitangi romaani meeldivama osa: selle planeedi inimesed pidasid voodood igati loogiliseks, eelkäijate kosmoselaevu, suurtükke ja muid reliikviaid aga ebaloogilisteks imedeks. Põliselanikud on aga üle võtnud kosmosest tulnud sissetungijate imedetegemise meetodi, st. teadusliku lähenemisviisi. Nad on aretanud sõjapidamiseks sissetungijate vastu kõiksugu putukaid ja satikaid. Aborigeenid kuulutavad sissetungijatele halastamatu sõja. Voodoo neile ei mõju, sest mõjumiseks vajatakse ohvri usku voodoosse. Inimestel on vesi ahjus ja nüüd on vaja ebaloogilist imedetegijat. Selleks saab ühe jinxmani õpipoiss. Loo lõpus tõdetakse, et selles loogilises maailmas leidub koht ka imedele. Võib-olla suudab see õpipoiss isegi kosmoselaeva välja võluda.

Vance on SF fantasy suurkuju ning tõepoolest – nauding on lugeda ulmeKIRJANDUST. Tuleb märkida, et romaani esimene kolmandik nõudis ebaharilikult tihedat sõnaraamatu kasutamist, sest on ju Vance üldtuntud stiili- ja sõnameister. Kuigi üldiselt kiidetakse ta "Surevat Maad", on see lühiromaan (ja ilmselt ka rida teisi) minu meelest peajagu üle. Hindeks 5+.
Teksti loeti inglise keeles

Vance`i suhteliselt kiretu kirjelduslik stiil ei pruugi igaühele muidugi meeldida. Ka siinkirjutajal jäi pärast esimest lugemist maksimummulje saamata. Hiljem üle lehitsedes settis asi paremini pärale. Omapärane ja tõesti viieväärne kirjatükk igatahes! Mis tasuks ka maakeelde tõlkimist, nii et üritame selles suunas sammukesi astuda...
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: