Kasutajainfo

Colin Wilson

26.06.1931-5.12.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Colin Wilson ·

The Tomb of the Old Ones

(lühiromaan aastast 1999)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)
9.2015

"The Tomb of the Old Ones" on järg Lovecrafti krestomaatilisele lühiromaanile "At the Mountains of Madness" ja on mahult umbes sama mõõtu (ligi 100 lk). Lugu on ilmunud paberil esimest korda mahukas antologias "The Antarktos Cycle" (Chaosium, 1999), mis koondab lisaks Lovecrafti tüvitekstile teisi Cthulhu Mytosesse paigutuvaid Antarktika-teemalisi lugusid ja ka E.A. Poe "Arthur Gordon Pymi lugu", mis mõjutas HPL-i "Madnessi" kirjutamisel. Nii et soliidne seltskond. Colin Wilsoni tekst on toimetamata kujul ilmunud varem mingisugusel Wilsoni interneti-fännilehel, mille nime ega võimalikku varasemat ilmumisaastat ma öelda ei oska.

"Muistsete hauakambri" tegevus toimub umbkaudu 1990-ndate alguses, ent eellugu ulatub 1920-ndatesse ja 30ndatesse. Lugu jutustab meile üks noormees, ärksa meelega üliõpilane, kelle nime - Matthew - nimetatakse romaanis minu meelest ainult ühe korra. Matthew on üldiselt tavaline intellektuaalide peres kasvanud noormees, ent tema erihuviks on kujunenud Antarktika. See näib olevat juba perekonnaviga, sest ka tema vaarisa, eriti aga vanaisa olid valdkonna tunnustatud autoriteedid. Matthew vanaisa lugu enne II MS on autor oskuslikult põiminud professor Charles Hapgoodi teooriaid sellest, et Antarktika on olnud kunagi asustatud, seal on iidseid linnu, mis tänapäeval kõik paksu jääkihi all. Charles Hapgood (1904-1982) on loo esimeses pooles ka tegelasena sisse toodud. Tema raamat "Maps of the Ancient Sea Kings: Evidence of Advanced Civilization in the Ice Age; 1966) innustab peateglast Antarktika tsivilsatsioonide teemasse põhjalikumalt süüvima. Kui Hapgoodi teooriad langesid 1960-ndatel tõsiste teadlaste fookusest välja. Nende naeruväärsust suurendasid 1960-ndatel ilmunud pseudoteaduslikud, ent väga populaarsed teosed, mis seostasid uusaja alguses joonistatud Antarktika ranniku kaarte UFO-delt tehtud aerofotodega. Louis Pauwelsi ja Jacques Bergier´ "Les Matin de Magicians" ja eriti Dänikeni "Chariots of God" lõid Hapgoodi raamatule ebameeldiva konteksti. "Muistsete haua" esimene, dokumentaalsusega põimitud kolmandik on Wilsoni teksti parim osa.

Kui peategelase vanaisa ajal ei olnud võimalik tehnika arengu tõttu uurida võimalikke tsivilisatsiooni jäänuseid Antarktika jääkihi all, siis Matthew ajal on asjad arenenud. Siiski mitte nii palju, et vaja ei läheks ulmelisi vahendeid. Nendeks vahenditeks on laia profiiliga leiutaja Trask, kellel on parajasti käsil võimsa laseri arendamine, ja ekstrasensoorsete võimetega kena neiu Inga, kes suudab koos oma sama võimekate õdede-vendadega laserile veel ekstra-võimsust juurde anda. Matthew õnnestub veenda Traski ette võtma uut Antarktika-ekspeditsiooni, et laseriga jääkihile säru teha. Ekspeditsioon leiabki aset ja Matthew rõõmustab, kui ka tema kaasa kutsutakse.

Siis aga on noormees sunnitud mõtlema muutustele, mida ta tajub oma psüühikas: ilmuvad kummalised unenäod, kus ta nagu viibiks muistsel jäävabal Lõunamandril. Ta ei viibi seal mitte inimesena, vaid mingi kummalise looma ja taime tunnustega olevusena. Pikapeale mõistab ta, et talle antakse telepaatiliselt infot mineviku ja võib-olla ka tuleviku kohta. Kas info edastajal on aga head või halvad kavatsused, kas saabuvad nägemused pole mitte lõks, millega inimesi meelitatakse vabastama jääkihi alla vangistatud kurjust? Antarktikasse ekspeditsioonile abiks saabuv ekstrasenss Inga igal juhul hoiatab jääpuurijaid. Matthew hakkab saama toimuvast täielikumat pilti alles siis, kui isa saadab talle lugemiseks Lovecrafti "At the Mountains of Madnessi".

Niisiis - Antarktika teemaline lugu, Muistsed (Olde Ones) ja šogotid, Mythos, õnnelik lõpp. Teksti lugedes jääb mulje, nagu oleks see kirjutatud pigem 40-50 aastat enne ilmumist, st mõjub veidi arhailiselt või vanamoodsalt, mis ei ole aga etteheide, vaid pigem konstateering.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019

Autorite sildid: