Kasutajainfo

Jüri Kallas

20.04.1967-

  • Eesti

Teosed

· Jüri Kallas · Krafinna ·

Ja valgust ja selgust

(jutt aastast 2003)

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2003; detsember [autorinimedega Ene Kallas - Jüri Kallas]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Hinne
Hindajaid
0
1
0
2
0
Keskmine hinne
2.667
Arvustused (3)

Täitsa tore. Kenasti nikerdatud. Ainult välja ei jõua kuhugi, aga eks ta ongi selline pretensioonitu laast.
Teksti loeti eesti keeles

Võiks ju arvata, et ainuüksi endise Karlova ulmepaavsti, nüüdse Saare-Lääne piiskopkonna ulmpiiskopi, guru, kultuskriitiku ja legendaarse toimetaja nimi ilukirjandusliku teksti autorina võiks olla see, mis kutsuks arvustajaid tükile hinnet andma. Paraku ei näi see nii olevat. Ei tea, kas ajab jutt segadusse või ei taheta arvamusliidrile lihtsalt halvasti öelda. Selleks viimaseks on antud jutu kontekstis põhjust küll. (Tegelikult tundub Raul Veede "4" ikka väga ebasiirana ja Algernonis antud viiest kommentaarist on kolm anonüümsed)

Tekst on piisavalt hämar. Kui Goethe seda enne surma lugenuks, olnuks ta viimased sõnad ehk "Selgust, rohkem selgust!" Zhanriks on fantasy, oletan, et taustaks Ene sümpaatia selle suuna vastu. Tegelased on kaks kähmaklast - mees ja naine – ning nende rott. Meeskähmaklast vaevab kinnisidee võimalikult palju valgust koopasse lasta. Naisel on palju praktilisemad plaanid. Rotil on ükspuha. Meeskähmaklase rabelemine viib ta lõpuks õnnetusse.

Natukene autoreid teades tekkis arvamine, et see kääbiklik jutukene kirjeldab mingil moel nende endi elurõõme või -muresid. Näiteks ei jättis kähmaklaste iga-aastane kokkusaamine mulje Estconist, kus reeglina tugevalt tina pannakse. Aga võib-olla on Kallasel mingi muu iga-aastane üritus. Igal juhul näib, et Jyrka ja tema kauaaegne saatjanna ajavad mingit inside-asja, mille mõistmiseks on vaja veel midagi peale kõnealuse jutu. Inside-värk pole automaatselt miinus, aga antud juhul ei kompenseeri teksti hermeetilisust nauditav keel, huvitav süzhee või midagi sellist. Asi on ikka päris grafomaanlik. Kirjutamist tuleb muidugi proovida, aga enne avaldamist tuleks mõelda, kas parem poleks asi sahtlisse jätta – ruumi peaks seal ju olema? Ma ei pea tõenäoliseks, et Kallaste terav kriitikupilk iseenese loominguni ei küündinud. Nii et ka ses osas võin vaid oletada, miks tekst üles pandi. Viimasel kahel aastal pole ma eriti "Algernoni" jutuosa lugenud, ei oska lugu selles skaalas hierarhiliselt paigutada. Võib-olla ongi see Hiire tavaline tase.

Ütleks midagi head ka lõpetuseks. Jutt on minu hinnangul kaks korda parem, kui Tolkieni "klassik": "Kääbikule" panin ühe.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: