Kasutajainfo

Harry Harrison

12.03.1925-15.08.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Harry Harrison ·

Stars and Stripes in Peril

(romaan aastast 2000)

Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

“Stars & Stripes” alternatiivajaloo triloogia teise osa stiili ja lähenemisviiside kohta kehtib sama, mida kirjutasin sarja avaromaanist. See tähendab, et otsest peategelast peale Sündmuste pole ning autor näitab kiiresti vahelduvalt mitmeid reaalseid isikuid, kes muutsid ajaloo kulgu. Nende eraelu ei puudutata - kaadris on kindralid, poliitikud, kaptenid jms. Erinevusi avalooga siiski on. Enam pole fookuses (niivõrd) juhuslikud ja fataalsed sündmused, mis viisid USA Põhja- ja Lõunaosariikide ühissõjani Inglismaa vastu, vaid pigem mõtestatud kavaldamised, poliitilised intriigid ja espionaazh; vaenlase ületrumpamine jätkusõjas. Vähem on ka sõjavidinate leiutamise kirjeldusi, vaid Gatlingi kuulipilduja on uudne moment.

Briti Impeerium on teostamas avantüürset logistilist manöövrit - prantslaste invasiooni taustal Mehhikosse ehitavad nad teed maa lõunaosas Vaikse ookeani kaldalt Atlandini, ilmselgelt ettevalmistades sissetungi Texasesse. Brittidel õnnestub osava pettusega Washingtoni veenda, et Lääne-India saarestik kujuneb oluliseks sõjateatriks. Ameeriklaste eskaader saab aga tünni ning Briti Lõvi laevad maabuvad Vera Cruzi lähistel.

Ennetamaks kallaletungi, võtab USA ise ette avantüristliku plaani - rünnaku kõige vähem oodatud ajal ja kohta - invasiooni Iirimaale, mis sunniks inglasi rünnakuplaanidest loobuma. Pettemanöövriks saab kindral Shermani reid Mehhikos; ühtlasi abistatakse sealseid guerilla’sid võitluses prantslastega.

Jälle on USA liidreid kujutatud idealiseerituna, nagu ka iirlaste vabadussoove Briti ikke all. Inglased on arrogantsed feodaalid, ameeriklased ning iirlased demokraatia- ja vabadusideaale kandvad õilsad protagonistid. Romaan lõppeb, kui USA näidete eeskujul seatakse Mehhikos ja Iirimaal sisse demokraatlik riigikord (mis ilmselt hoiab ära tulevikus pinged Põhja-Iirimaal) ning Berliini rahukonverents peab - Abraham Lincolni nägemuses - lõpetama ükskord need sõjad. Pinged kasvavad aga Lõunaosariikides, kus neegrite vabastamine on kaasa toonud teravaid sotsiaalseid probleeme.

Ütleme nii, et romaani põhitelg - tee läbi Mehhiko ja preventiivne löök Iirimaale - ei olnud minu jaoks väga veenvad... Tundusid kuidagi kunstlikud ja otsitud. Siis see iirlaste naiivne, rõõmuhõiskeid röökiv statistiline mass ja juubeldus kodumaa vabastamise puhul... Võitjate teele ei veerenud suuremaid takistusi, kõik laabus sujuvalt ja plaani kohaselt. Ning ega ühtegi väga etteaimamatut pööret või midagi vapustavalt originaalset romaanis ei olnud. Autori sümpaatiad on edumeelsete poolel. Lugeda oli aga lahe, nagu Harrisoni enamasti ikka. Annan väga tugeva “nelja”.

Teksti loeti inglise keeles

Hinde osas nõustun Golikoviga, hinnangu osas.. mitte väga. Põhitelg - mehhiko ja iirimaa jätsid igati asjaliku mulje. Mis sedapuhku pisut yle viskas oli teostus oma arhaistliku stiili ja sellest tuleneva unisusega.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: