Kasutajainfo

Harry Harrison

12.03.1925-15.08.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Harry Harrison ·

Make Room! Make Room!

(romaan aastast 1966)

Hinne
Hindajaid
0
1
2
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Romaanis kujutatakse New Yorki 1999 aastal. 35 miljonit inimest elab luupainajalikus linnas, kus toiduainetest, veest ja praktiliselt kõigest on puudus. Mõjukas gangster mõrvatakse ning detektiiv Andy Rusch jahib teo toimepanijat inimestest kubisevas linnas. See romaan oli esimesi, milles käsitleti tõsiselt ülerahvastust. Romaani põhjal tehtud film “Soylent Green” sai omas zhanris Nebula. Millegipärast romaan mulle mõju ei avaldanud ja teist korda ei loeks. Seega 3.
Teksti loeti soome keeles

Henry Maxwell Dempsey, kirjanikunimega Harry Harrison (raske on ette kujutada labasemalt kõlavat nime) on niisiis lisaks kollasele ajaviitekirjandusele (a la terasroti sari), säravale juveniilulmele (Surmailm) ning mitmele alternatiivajaloo sarjale kirjutanud ka väga süngetes värvides düstoopia, milleks on käesolev romaan.

Erinevalt paljudest muudest antiutoopilistest teostest pole aga kirjeldatud maailmakorra põhjused mitte polittilised vaid puhtmajanduslikud - maakera lihtsalt ei suuda kanda nii suurt elanikkonda, kui romaanis lugeja silme ette manatakse (8 miljardit aastaks 1999, kui mälu mind ei peta).

Huvilised võivad võrrelda romaani näiteks Asimovi "Teraskoobastega", minu meelest on Harrison parem ja seda ennekõike tänu kirjutamistehnikale mis kõrvutub tugevasti Philip K. Dickile standartsega. Loo algus ja esimene pool on kena, kuid teine pool hakkab millegipärast lagunema ning lõpus jääb üle tänada ainult autorit, et tal jätkus meelekindlust suhteliselt ruttu lõpetada.

Miinused - masendavate detailide ja süzheepöörangute kuhjamine - lugeja saab vähemastki aru, et elu sellises nappuses meeldiv ei saa olla; pluss autori hääletoruks kujundatud tegelase (Sol) kirglikud, kuid seda enam võõrkehana mõjuvad heietused rasestumisvastaste vahendite vajalikkusest. Kokku tuleb siit nõrgapoolne neli.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: