Kasutajainfo

Harry Harrison

12.03.1925-15.08.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Harry Harrison ·

A Criminal Act

(jutt aastast 1967)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1967; jaanuar
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

"A Criminal Act" on üsna kentsakas lugu. Eelkõige meenutab ta mulle seda Hiinas korraldatud süsteemi, kus peres tohib olla vaid kaks last, muidu on pahandus majas. Kontekst on ainult pisut süngem. Süsteem ise on järgmine. Kohalik seadus näeb ette, et iga liigse suu / inimese eest peab keegi kuskil surema. Üldjuhul on selleks selle lapse vanemad, kuid sellele vaatamata antakse neile alati võimalus. Kui perre on sugenenud / sugenemas kolmas (ja seega liigne) laps, külastab neid teatav ametnik, kes teeb neile selgeks, et lugu järgmine on ning nüüd korraldame järgmise ürituse - otsitakse vabatahtlik. Ei vabatahtlikut ei pea otsima, vabatahtlikud seisid rivis ukse taga. Paljude jaoks oli huvitav korraldada 24 tunni jooksul inimjahti, kusjuures veel riigi kulul ning karistud korda saadetud veretöö eest mitte kanda. Ühesõnaga valitakse vabatahtlik, kes relvastatakse ning ässitatakse vaese lapsevanema kallale. Kui lapsevanem sellest shõust puhta nahaga välja tuleb, siis on laps tema, vastasel korral on ta ise surnud ning laps jääb teisele vanemale. Kõik on rahul ja seadus paika pandud. Kogu jutt keerlebki selle madina ümber ning ma kujutan ette, et teades kes on kirjanik, siis lõppu polnud kuigi raske ette arvata. Sellele vaatamata üsnagi okay jutt.
Teksti loeti inglise keeles

Harrison oma parimas vormis! Kui keegi soovib lugeda mõnda Harrisoni lühijuttu, mis oleks otsekui Harrisoni romaan, siis siin on üks selline. Hoogne aktion paraja sotsioloogilise alatooniga. Sisust Pronto juba rääkis... sinna pole suurt midagi lisada. Mul tekkis aga jutu viimasel lugemisel hoopis teine mõte. 50-60ndad oli see aeg, mil ilmus tohutult palju lugusid ülerahvastuse õudustest... tasub meenutada kasvõi seda arutut hulka tekste Robert Sheckleylt, kus pidevalt mingi tegelane peab tõestama oma õigust kohale Päikese all. Tekkis ning jäi kurdude vahele uitama hoopis üks teine mõte: kas XXI sajandi alguse ulme hakkab kirjutama säherdusi lugusi hoopis alarahvastusega võitlemise kohta... ilmne on, et maailm liigub ju negatiivse iibe suunas. Et iga kuriteo eest karistuseks lapse sünnitamine, või nii? Igatahes mõjub see Harrisoni lugu tänapäeval pisut sihukese aegunud õudusloona (mis ei tee teda sugugi halvemaks), sest maailm on (õnneks) pisut teist teed läinud.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021

Autorite sildid: