Kasutajainfo

Johanna Sinisalo

22.06.1958-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Johanna Sinisalo ·

Baby Doll

(jutt aastast 2002)

eesti keeles: «Baby Doll»
antoloogia «Soome ulme» 2008

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
2
2
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (8)

Tõeliselt hea lugu, mis kirjeldab jälki ja ilget lähitulevikku. Modelliks võetakse järjest nooremaid tüdrukuid, 20 – aastane on juba äraaetud vanaeit, 10 – aastased loliitad on enimhinnatud ja 8 – aastased tahavad endale silikoonrindu. Kasuahnusest pimestatud vanemad, silme ees terenduvad reklaamilepingutest kaelasadavad sajad tuhanded eurod õhutavad lapsi veelgi tagant, aga ka ühiskondlik moraal on saavutanud mingi eriliselt võika ja perversse taseme. Lugu kirjeldab ühte peret, kuhu kuuluvad ema, isa ja nende 3 last. Kümneaastane või natukene üle Lulu, kaheksa-aastane Anetta ja viieaastane poiss Otso. Lulu on juba küps modell, tema pildid kaunistavad õhtulehtede esikaasi, kaubamajade vitriine ja reklaamtulpasid tänavatel. Lugu antakse edasi keskmise lapse Anetta silme läbi. Kes on näinud Todd Solondzi filme Happiness või Welcome to the Doll House, võib ette kujutada taolise pere, aga üldisemalt ka taolise maailma “õnne”. Viimatimainitud filmile on jutus kõvasti otseseid viiteid ja sündmuste käik järgib mingil määral filmi oma.

Viieaastased kihluvad lasteaias, kaheksa-aastased kogunevad õhtuti vanemate äraolekul kellegi poole, et vaadata filme, kus kaks neegrit rautavad üheaegselt mingit blondiini ja koolis käib põhijutt tissidest ja persedest. Kaheksa-aastane peab ennast juba välimuselt kümneaastaseks ja tõrjutus tekitab kadedust ja kättemaksuhimu.

Haige, perversne, ilge ja ropp jutt, mis kahtlemata kuulub hoiatava ulme alla. Ülimalt usutavalt ja hästi kirjutatud, millest annab tunnistust peale jutu lugemist tekkiv tahtmine oksendada või pesema minna.

Viis pluss!

Teksti loeti soome keeles

Kahtlemata on tegemist hea looga, kuid kas ka ulmega? Autor on lihtsalt veidi vinti üle keeranud, sest sellised ilmingud on tänapäeval vaid mõni aasta vanemate laste hulgas täiesti olemas ning ka ühiskonna poolt tolereeritud — kutsutakse varateismelisteks või varaküpseteks. :-|

Nii et mind väga ei vapustanud. Ausalt öeldes tundus too pornofilmide vaatamise koht isegi veidi ebausutavana, sest kui vanemad tõesti lapsi kõike jutus kirjeldatut tegema julgustasid, siis miks peita filmid ja dildod kõige kõrgemale riiulile?

Teksti loeti eesti keeles

Nojah siis... Et maailm, kus 10-aastased on nõutuimad seksmodellid ja 8-aastased tunglevad järjekorras, nõudes vanematelt silikoonrindu. Hea hoiatuslugu, sest kõik see, mida kirjeldatakse, on ju täna olemas, autor on vaid vindi väga põhjalikult ja mõnuga üle keeranud. Tõeliselt hea lugu, kuid ma ei saa anda kõrget hinnet loole, mis mind järjest lugema ei köitnud. Lõpu eest siiski punkt lisaks.
Teksti loeti eesti keeles

ilmselt on mul mingi probleem selliste sotsiaalprobleemidest tiine ulme või kirjandusega üldse. tähendab, ma ei loe ulmet sellepärast, et end moodsa ühiskonna valupunktidest valgustada lasta. jah, muidugi vajavad igasugust kollast meediat tarbivad kodanlased ja maitselagedaid reklaamikampaaniaid toimetavad asjapulgad kiiret ravi, võib-olla ka ühiskonnast isoleerituna ja need ohud, mida autor kirjeldab on otsapidi ka olemas, aga ma lihtsalt ootan ulmtekstist muud moodi meelelahutust. ja pealegi oli jutt mulle igavavõitu. üle "kolme" ei tihka kuidagi anda.
Teksti loeti eesti keeles

Tegelikult olen ma Indrekuga enam-vähem nõus... Jutt ei olnud lihtsalt väga põnev ja ulmet oli seal ka vähe. Šokeerida on mind üldiselt väga raske ja seda eesmärki tekst ka ei täitnud... pigem tekitas küsimuse, et kuidas saabpuberteedieelikutest lastel üldse millegi sellise vastu huvi olla... või on inimeste bioloogiline areng loos kirjeldatud tulevikus mingil moel muutunud?
Teksti loeti eesti keeles

Eelarvustajate poolt viidatud põhjustel ei ole see eriti ulme. Jah, nii hull asi tänapäeval (siiski veel) ei ole, aga satiir kirjandusliku võttena ju seisnebki vindi üle keeramises. Ega seda taati, kes Tšehhovi novellis piserdamise pärast lõputult kindralihärra juures vabandamas käis, ka ju tegelikult olemas polnud.

Üldiselt, kasvatamatud lapsed ja varane murdeiga on asjad, millest igaühel oleks midagi öelda. Sinisalo, kes kirjutada kahtlemata oskab, on selle teema korraliku käsitööga katnud. Tulemus on ootuspäraselt parem kui kogumiku esimene tekst, kus ta iseoma peakesega fantaseeris.

Teksti loeti eesti keeles

Eelarvustajatest langeb minu arvamus kõige rohkem kokku Kristjan Sandri omaga. Vaadates suundumusi ühiskonnas ja sealhulgas eesti ulmes (ma ei salga, et pean Siim Veskimeest silmas), oli mul endalgi kavas midagi säherdust kirjutada, aga pärast Sinisalo juttu pole sel muidugi mõtet. Sinisalo on asjaga rohkem kursis kui mina ja sellepärast kukkus jutt väga hästi välja. Alates kasvõi isikunimedest: poistel on tavalised nimed, aga tüdrukutel erilised, ilulevad, isegi ühe perekonna piires.

Millegipärast arvan, et selle jutu ilmumine oli nii soome kui eesti kultuurile vajalik. Ulme täidab üldiselt meelelahutuslikku rolli ega ole tingimata vajalik, aga see jutt oli.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022

Autorite sildid: