Kasutajainfo

Tony Daniel

25.11.1963–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Tony Daniel ·

Metaplanetary

(romaan aastast 2001)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Kes tahab teada mis värk on, peab kõigepealt lugema läbi Ats Milleri arvustuse sama autori lühiromaanile "Grist". Kui ma seda arvustust nüüd, pärast "Metaplanetary" lõpetamist, lugesin, siis tuli see kuidagi väga tuttav ette. Mitte ainult et maailm on sama vaid ka paljud kirjeldatud episoodid kattuvad. Seega, olemata "Gristi" lugenud kipun kahtlustama et "Metaplanetary" näol on tegu mitte niivõrd "Gristi" järje kui ümberkirjutuse või edasiarendusega.

"Metaplanetary" on selgelt seda laadi ulmeromaan, kus butafooria prevaleerib sisu üle. Niisugust asja ei peaks justkui heaks kiitma. Aga kui tegu on niivõrd ägeda butafooriaga, siis võib paljugi andeks anda. Põhiidee (lisaks kaablitega ühendatud planeetidele) on see, et inimesed võivad eksisteerida ka mitmes muus vormis kui bioloogilise olendina. Danieli tulevikumaailma "tavaline" inimene koosneb kahest komponendist - bioloogiline inimene nagu meie ("aspect") ja temaga seotud nanotehnoloogilisel "purul" põhinev virtuaalolend ("convert"). Sellele tavalisele lisaks eksisteerib aga veel teistsuguses formaadis inimesi - näiteks täisvirtuaalne free convert, kellel bioloogiline keha puudub üldse, aga ka Oorti pilve kandis avakosmoses ringihõljuv mõistuslik hõre mateeriapilv ("cloudship"). Ja igasugu muud huvitavad variandid.

"Metaplanetary" sisuks on selles mitmesugust tüüpi inimestega asustatud Päikesesüsteemis puhkev kodusõda. Siseplaneetidel on võimu haaranud diktaator ja seal pannakse toime igasuguseid koledusi - näiteks ahistatakse free converte, kelle inimõigusi enam ei tunnistata ja keda sunnitakse tegema nürisid arvutusi virtuaalses koonduslaagris nimega Silicon Valley :). Välisplaneetidel on rohkem levinud vaba mõtlemine ja demokraatia, aga materiaalses mõttes ollakse sõltuvad siseplaneetidest. Ja lähebki madinaks.

Nagu sõjaromaanis enamasti, antakse tegevust edasi mitmel tasandil. Saame lugeda ühe ja teise poole väejuhatuste sepitsustest, lihtsõdurite kangelastegudest, partisanisalkade vägitükkidest, aga ka tavaliste sõjale jalgu jäävate inimeste traagikast. Kogu see süžee on aga täiesti üllatustevaba ja ebaoriginaalne ning tundub eksisteerivat mitte põhjusel et autoril oli soov just niisugust lugu jutustada, vaid et, noh, millestki peab romaan ju rääkima.Lugedes ei teki kordagi kahtlust, et kõik läheb lõpuks nii nagu peab. Ja kõigest kõrgelennulisest fantastikast hoolimata ei jää tulemata ka klassikalise kosmoseooperi stiilis lõpulahing, kus vastaste kosmoselaevad teineteist võimalikult vägevate eriefektidega tulistavad. Nagu ma juba alguses ütlesin, butafooria prevaleerib sisu üle.

Romaan katkeb tegelikult üsnagi poolelt sõnalt, mis sunnib mind arvama et mõni järgmine Tony Danieli romaan kujutab endast käesoleva järge. Aga kas ma seda lugeda viitsin, ei ole kindel.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: