Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Satan`s World

(romaan aastast 1969)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1968; mai - august
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
4
1
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

Seikluslikkuse mõttes täiesti loetav lugu. Miks siis "kolm"? Mulle arvates raamat kubiseb kosmoseseikluste stampkujunditest. Kuigi, vaadates ilmumise aastat, võin olla PA vastu vist pisut ebaõiglane. Ka autori mõned filosoofia ja evolutsioonialased väited paistavad natuke ebaloogilistena.
Teksti loeti inglise keeles

Romaan algab kohe täistuuridel peale: on aasta 2437 ja David Falkayn kurameerib miski kummalise tütarlapsega... tütarlaps ja teised temasugused (või on nad hoopis kõik sugulased) peavad Kuul veidrat ja ülivõimsat infokeskust. Nicholas van Rijni ülesandel läheb ka Falkayn sinna keskusesse, aga ei tule enam tagasi. Suurel Nicil ei meeldi oma alluvaid ilmaasjata kaotada... võetakse ette aktiivseid ja üsna kärarikkaid aktsioone... Falkayn vabastatakse... Edasi hakkabki hästi alanud romaan vaikselt alla käima... aegajalt läheb jälle tempo ülesse, et siis jälle ära vajuda... Ka on minu arust see romaan väga segase vormiga... ta oleks võinud olla omavahel seotud juttude kogu (collection of linked stories), või oleks võinud olla märksa paksem tellis, kus oleks siis asju rohkem lahti kirjutatud... Tõtt öelda, oli see planeet (millest tüli tõusis) ülimalt huvitav, aga... sinna see kõik jäi. Ka see planeet kus romaani lõpukolmandiku tegevus toimus oli üsna võikalt kirja pandud, aga jälle libises kirjanik kõigest huvitavast üsna pinnapealselt üle... Nelja saabki lugu just seetõttu, et korduslugemisel tundus tekst pisut kobedam... aga siiski tasub lugeda sarja raames (ning mitte esimesena)... omaette tekstina jääb pisut nadiks.
Teksti loeti vene keeles

Poul Anderson kujutab minu jaoks endast kirjanduslikku kaameoloni. Eesti lugeja juba tunneb Anderson-Tolkieni, aga eksisteerib näiteks ka Anderson-Ellison ja paljud teised Andersonid, kes nende kahe vahele jäävad (võrdlused pigem ebatäpsed).Selles köite kallal on vaeva näinud Anderson-Harrison ja Anderson-Williamson.

Esimesed kaheksakümmend lehekülge on toredad, viimased viiskümmend normaalsed, nende vahele jääv umbes sadakond võrdlemisi tüütud. David Falkayn ühe peategelasena on sama ilmetu kui Lew R. Bergi tegelased, sootuks isikupärasemad on van Rijn ja nende muust rassist kaks abilist. Idee taimtoiduliste olendite, kel puudub piurdusmehhanism oma raevu talitsemiseks, hajustsivilisatsioonist, kus puudub arvestatav koostöö, on tore. Jutus "Territory" kohtame teist, lihasööjate tsivilisatsiooni, kes kardinaalselt erineval põhjusel vastastikku kasulikuks koostööks võimeline pole. Mitmekesine menüü on see, mis meist, inimestest, kosmose valitsejad teeb.

Aga üldiselt jätab see seiklustele ehitatud ja keskkooliõpilasele silmaringi arendavat materjali pakkuv romaan mind üsna külmaks ning Andersoni loomingu tipuks pean jätkuvalt tema lühijutte nagu "Windmill", "The Man Who Came Early", "My Object All Sublime" ...

Teksti loeti inglise keeles

Romaan Nicholas van Rinj`i sarjast. Piisavalt põnev kosmoseseiklus, vahvad on suurkaupmehe palgal olevad "tiimikaaslased". Põhipuuduste suhtes olen täiesti nõus Jyrkaga - tüliõunaks oleva planeedi idee on huvitav, kuid jääbki põhiliselt idee tasemele, ka lõpp on kuidagi pinnapealne ja van Rijn`i mõttekäigud, mis peaksid pilti selgitama, on sarja tavatasemest vähem veenvad. Aga nelja on lugu väärt küll.
Teksti loeti vene keeles

Seikluskosmoseooper, kus (hull)julged seiklejad maailma oma parema äranägemise järgi paika panevad. Saatanaga pole siin aga midagi pistmist. Seda nime kannab hoopis üks üksildane ja eluks kõlbmatu, kuid keskkonnaohtliku tööstuse jaoks ideaalne planeet, mille omanikuõiguse pärast krabamine lahti lähebki.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019

Autorite sildid: