Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Tau Zero

(romaan aastast 1970)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Kosmoselaev uurijatega asub teele kauge tähe poole,kuhu jöudmiseks peaks kuluma 5 aastat.Laev on suuteline arendama valguskiiruse lähedast kiirust.ootamatult läheb midagi mootoris rikki ja laev hakkab kihutama järjest kiiremini,vähendades kogu aeg vahet valguse kiiruseni(tau).Kuna aeg kulub valguskiirusel lennates teistmoodi,lähevad väljaspool laeva mööda miljardid aastad.Universum vananeb ja hakkab uuesti kokku tõmbuma,kuigi laevas olevatel inimestel on möödunud ainult möned aastad.Mis edasi?Jäägu see igaühe jaoks ise lugeda.Muidu päris hea süzeega lugu,kuigi veidi kuivavöitu.Kui keegi veel midagi ei teadnud relatiivsusteooriast,siis Anderson teeb selle lausa puust ette.4 oligi sellepärast,et teooriat oli palju, lugu ennast natuke nagu vähevöitu.
Teksti loeti inglise keeles

Ühelt poolt väikese inimkollektiivi (100 inimest) käitumine ja psühholoogia suletud süsteemis. Lennu lõppemise lootuste korduv purunemine, kirjeldus sellest, kuidas mõjub inimestele teadmine, et neil tuleb ilmselt kogu oma allesjäänud elu veeta laevas samade kaaslaste keskel. Ja teiselt poolt raamatu astronoomiline ja relativistlik pool. Lend läbi meie galaktika, naabergalaktikate, galaktikaparvede, universumi paisumine ja taas kokkutõmbumine... Andersoni mõte on lennanud ajas ja ruumis ikka tohutu kaugele. Ja kogu selle lennu relatiivsusteooriaga lahtiseletamine, see teeb raamatu jah ehk veidi kuivaks aga samas ka realistlikumaks ja usutavamaks. Põnev lugemine, 5 miinusega (miinus lugeja ehk veidi liigsest teooriaga kimbutamisest).
Teksti loeti inglise keeles

Lendavad siis 25 meest ja 25 naist koloniseerima 10 valgusaasta kaugusel asuvat planeeti. Teel juhtub aga kerge põrge mingi kosmoses hõljuva sodiga, ja laev läheb veidi katki, nimelt see osa, mis pidurdamise jaoks mõeldud. Kiirendamist lõpetada pole ka võimalik, ja nii ei jäägi üle muud kui kiirendada, ikka lähemale ja lähemale valguse kiirusele. Tundub paljulubav? Paraku peab pettuma. Lühijutu jagu materjali on mitu korda pikemaks venitatud ebaolulise ja igava suhtedraamaga rahvaste paabelist meeskonnas, aeg-ajalt vahepalaks veidi relatiivsusteooriat. Lihtsalt igav raamat. Ja nii palju kui mina aru sain, tau neil siiski ju nulli ei jõudnud! Varem polnud midagi pikemat PA-lt lugenud, ja ei tekitanud see raamat soovi seda ka rohkem teha.

P.S. Lugesin peediast, et "The novel was based upon the short story `To Outlive Eternity` appearing in Galaxy Science Fiction in 1967". Nii et romaaniks venitatud lühijutt ta ongi.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019

Autorite sildid: