Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Gibraltar Falls

(jutt aastast 1975)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1975; oktoober
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
4
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (6)

Üks Ajapatrulli baas on viis ja pool miljonit aastat tagasi Gibraltaril. Tollal valgus vesi Atlandi ookeanist joana Vahemere alale, mis oli enne seda kõrb. Üks uudishimulik naispatrull hukkub seda sündmust vaadeldes ning ta armsam Tom Nomura liigub ajas tagasi ning päästab joas hukkuva Felizi. Lool on oma sümboolika: Feliz muudab Nomura elu niisama pöördumatult kui Atlandi ookean Vahemere kõrbe. Vaatamata sellele – hindeks 3.
Teksti loeti inglise keeles

See oli esimene Ajapatrulli-jutt, midama originaalis lugesin... ning oli kohe ilge pettumus kah!

Lugesin hiljem selle jutu ka vene keeles üle, et järsku ei saanud ma millelegi olulisele pihta... ikka sama kehv lugu. Ilmselt mõlkus Poul Andersonil miskit olulist meeles, kui ta selle loo kirjutas... minule see oluline asi kohale igatahes ei jõudnud. Tüütu lugu, mida kolmandat korda lugeda enam ei soovi.

Kolme saab vaid seetõttu, et sain taas kohtuda armsakssaanud tegelastega.

Mäletan, et omal ajal häiris mind tohutult nende erudiitide vigin, kes leidsid, et autor oleks võinud selle loo ka kirjutamata jätta... olles seda teksti kaks korda lugenud, leian, et neil oli kuradima moodi õigus.

Sisust... noh, sisust on juba eelmine arvustaja piisavalt kirjutanud... rohkem pole selle jutu kohta küll miskit öelda.

NB! Pärast kolmandat lugemist paneksin kolmele siiski mõttelise plussi järele! Neljaks jääb siiski väheks.

Teksti loeti inglise ja vene keeles

Paarkümmend aastat muudest ajapatrulli lugudest hiljem kirjutatud lühijutt erineb tsükli teistest osadest õige mitme koha pealt a) ta on tublisti lühem kui kõik muud ajapatrulli jutud b) Manse Everard on taustale surutud ja peategelaseks on hoopis oma tulevast päästa üritav Paul Nomura c) ajaloo ja tema muutmise tagajärgede käsitluse asemel on tegu lihtsa armulooga. Nii et võib-olla on eelarvustanute kaebed tema mittesobivusest tsüklisse tõesti õigustatud. Mina ei tee sellest numbrit - oli üsna kosutav Manse Everardist puhata.
Teksti loeti inglise keeles

Selline vahepildike või episood Ajapatrulli sarjast, mis tegelikult võinuks jääda ka kirjutamata, sest midagi väga olulist sarjale juurde ei anna. Iga eriteenistuse töös on langenuid... antud juhul hukkub Ajapatrulli agent puhkusel ning ta armastatu sooritab isiklikul initsiatiivil päästeretke minevikku. Tahetakse näidata Ajapatrulli inimlikku nägu; loo lõpp on optimistlik. Üldiselt erinevad Ajapatrulli viimased lood esimestest väga. See ongi selline üleminekutekst tõsisematele. Mingit tähendust talle sarjasiseselt on raske leida. Paneb õlgu kehitama, aga mitte niivõrd, et alla "nelja" anaks.
Teksti loeti inglise keeles

Selles mõttes tõesti mõttetu lugu, et sama ajapatrulli-sarja teistes juttudes on siinne põhiteema, oma armastatu päästmine patrulli näiliselt keelavatest reeglitest hoolimata, korduvalt lahti kirjutatud. Samas ei olnud see looke ka nii pikk, et oleks eriti aega raisanud. Mulle jäi kõige paremini meelde hoopis see detail, et naine ei olnud päris operatiivtöötaja, vaid patrulli palgal olev kunstnik, kes käis Atlandi Vahemerre voolamisest inspiratsiooni ammutamas. Tore, et patrull ka muud rahvast peale püstolikangelaste palgal peab.
Teksti loeti inglise keeles

Kummaline lugu jah. Tegevusaeg ja -koht jätavad üsna huvitava mulje, ent sündmustik meenutab väga kogumiku avaloo üht tegevusliini, lihtsalt sedapuhku on ajarännuga päästetavaks armsamaks Ajapatrulli enda liige, kelle traagiline hukkumine leiab aset viis ning pool miljonit aastat tagasi. Taaskord tuleb mängu see korrutamine "päästmine pole lubatud", et siis sellest keelust jällegi ilma eriliste tagajärgedeta kõrvale hiilida saaks. Erinevalt kogumiku "Aja valvurid" kahest esimesest loost pole siin ka huvitavaid ajalooteemalisi mõtisklusi.
Hindeks "3+".
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019

Autorite sildid: