Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Delenda Est

(jutt aastast 1955)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1955; detsember
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (4)

Loo pealkiri on võetud Cato Vanema kuulsa lause “ceterum censeo Carhaginem esse delendam” (=muide, ma arvan, et Kartaago tuleb hävitada) lühemast variandist: “Delenda est Carthago” (=Kartaago tuleb hävitada). Ajapatrullil on baas kakskümmend tuhat aastat tagasi Püreneedes. Jääaeg ja mäesuusatamine.
Everard (= Ever hard) otsustas pärast paarinädalast kosutavat sealviibimist külastada New Yorki aastal 1960. Ta üllatus oli suur, kuna maailm oli kogunisti muutunud. Kahemiljonilise New Yorki tänavail liikusid auruautod ja kõneldav keel oli keldi algupära.
Andmeid ja ajalugu uurides selgus, et muutused ajaloos algasid Teisest Puunia sõjast. Tolles uues maailmas Cato Noorem ja Cato Vanem hukkusid Ticinuse lahingus ja Hannibal vallutas Rooma. Cato Vanema teeneks oli aga meie ajaloos Kartaago täielik ärapühkimine maapinnalt. Tolles teises ajaloos Rooma impeeriumi ei tulnudki, judaism hävis ja ristiusku ei tekkinudki. Ainujumala puudumise tõttu ei arenenud teaduslikku mõtlemist, teadust. Euroopas said väga võimsaks keldid ja Leedu riik.

Everard korjas kokku kõik Ajapatrulli elusolevad agendid (kes paiknesid baasides enne II Puunia sõda). Luureandmetel aitasid Hannibali kaks ajabandiiti tuleviku tumedatest aegadest. Loomulikul tuleb Everard nende likvideerimisega toime ning ... meie ajaliin naaseb. Kuidas ma muidu seda ülevaadet kirjutaks?! Veelkord: DELENDA EST! Hindeks ainult viis.
Teksti loeti inglise keeles

GENIAALNE JUTT!!!

See lugu pole lihtsalt seiklustest ajas... see on lugu sellest, kuidas tehti Minimaalne Vajalik Muutus ning mis siis maailmas muutus... muutus aga palju!

Antud jutt on ehe tekstinäide sihukese SF-i alaliigi nagu alternatiivajalugu kohta. Maailm, mis sündis Kartaago poolt hävitatud Rooma riigi varemetel on autoril sedavõrd detailirohkelt kirja pandud, et takkajärgi on tunne nagu oleks lugenud mingit paarisajaleheküljelist romaani.

Meeldib ka see, et Anderson (ning ka ta tegelased) ei väida, et see meie maailm nüüd see kõige õigem ajaloo variant oleks... kõige õigem on see vaid meie jaoks!

Ka selle jutu avaldamislugu vene keeles on enam kui kummaline: algselt ilmus ajakirjas «Zvezda» kolm sarja lugu («Time Patrol», «Brave to Be a King» & «Delenda Est»), siis tehti neist kordustrükk kirjastuse «Mir» antoloogias «Patrul vremeni», ainult, et viimane jutt jäeti välja... tundub, et kellelegi hakkas vastu see Leedu riigi tohutu tähtsus selles alternatiivses maailmas... igatahes enne 90ndaid seda juttu uuesti enam ei avaldatud!

Viis, mis viis!!!

Teksti loeti vene keeles

Eelmised arvustused kütsid mu ootused selle loo suhtes väga üles, mistõttu jäi oodatud tohutust lugemisvaimustusest ehk veidi puudu. Samas oli "Delenda Est" objektiivselt võttes ju hea lugu, nii et hinde osas otsustasin ikkagi maksimumi kasuks. Ma ise eeldanuks küll veidi teistsugust ja üllatavamat lõpplahendust...
Kahjuks sisaldab ka selle loo eestikeelne tõlge mõningaid tõlkevigu. Nii on näiteks Burma eesti keeles ikkagi Birma ja Vana Testamendi esimene raamat pole mitte Genesis, vaid Esimene Moosese raamat.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019

Autorite sildid: