Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Brave to Be a King

(jutt aastast 1959)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1959; august
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (6)

Manse Everardi külastab tema suur armastus, kes on küll abielus tema hea sõbra Keith Denisoniga.

Ka perekond Denisonid on Ajapatrulli kaastöölised... ning probleemiks on sedapuhku see, et Keith Denison on ajas kaduma läinud. Manse läheb teda otsima (vabaagent siiski)... Denison kadus Pärsia riigis... kusagil enne meie aega, isegi tema ajaskuutrit ei leitud. Manse muidugi leiab Keith Denisoni üles, kellest on vahepeal tsaar Kyros saanud... st. ta on ajalooliselt sedavõrd fikseeritud isik, et tal pole enam võimalik lahkuda sellest ajast.

Kuidagi ikka lahendus leitakse...

Jutt on mõjuv juba ainuüksi kahel põhjusel: esiteks, tuletab see lugu taas meelde, et meid mõjustav ajalugu toimus ka mujal kui Vanas Kreekas ja Vanas Roomas... teiseks, teeb Anderson üsna muhedalt selgeks üksikisiku tähtsusetuse ajaloolises protsessis.

Boonusena veel ka äkiline action: ajaskuutrid, mõõgad, hobused ning haareminaised.

Mida sa hing veel ihkad?

Teksti loeti vene keeles

Kui Manse Everard läheb oma sõpra Keith Denisoni tagasi tooma, siis seda tehes jäävad ajaloolised sündmused samaks, muutuvad vaid nende toimumise põhjused. Too Andersoni lugu näitab, et ajalugu on elastne, mitte rabe. Ajalooliste sündmuste võrk peab vastu Denisoni ootamatu sissetungi ning ka selle, et hoopis teise välimusega teine mees võib edaspidi olla Kyros Suur.

09.11.2015. Teistkordsel lugemisel leidsin, et ei haara. Hea jutt, aga ei haara. Seega neli.
Teksti loeti inglise keeles

Asi õigupoolest selles ongi, et minu arust ON seda "enamat" mida Andersonilt ihata, kirjanik on tegelikult suuteline rohkemaks. Puudu jääb minu meelest hingestatusest, mille puudumine jätab jutule sünteetilise ja toore maitse. Teiseks häirivad mind sellised ajasrändamise ning aja järelevalve printsiibid, mida lisaks Andersonile näib ekspluateerivat ka Silverberg (romaanis ''Up the Line''). Ajapatrulli sarja teine lugu on tunduvalt parem kui esimene, heites valgust teatud perioodi ajaloole ja kombestikule. Ka Keith Denisoni tõe tajumise hetk, millest ta olevikku tagasi tulekuga ilma jäi, on ehe. Peategelane Manse on jätkuvalt tibla.
Teksti loeti inglise keeles

Sisu on eelpool ära jutustatud. Klassikaline ajarännujutt. Mulle meeldis ka hirmsasti jutu lõpp. Eks ta ole - pikki aastaid ootad ja igatsed midagi ja alles siis, kui soov täitub, hakkad mõistma, et võib-olla polnudki see soovimist väärt.
Teksti loeti inglise keeles

Eelarvustajad on loo sisust juba üsna palju rääkinud, nii et selles osas neile eriti midagi lisada pole. Minu meelest on loo peamiseks plussiks just see Kyrose-aegse Pärsia kirjeldus ja Jyrka arvustuses mainitud valguseheitmine maailmaajalugu mõjutanud Lähis-Ida ajaloo aspektidele.
Hinde osas pole kahtlustki.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019

Autorite sildid: