Kasutajainfo

Poul Anderson

25.11.1926-31.07.2001

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Poul Anderson ·

Time Patrol

(jutt aastast 1955)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1955; mai
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
3
0
0
Keskmine hinne
3.833
Arvustused (6)

On aasta 1954. Manse Everard läheb mingi tööpakkumise kuulutuse peale ühte kontorisse ning satub tööle «Ajapatrulli».

«Ajapatrull» on organisatsioon (õigemini midagi politseilaadset), mis peab jälgima, et ei pandaks toime mingeid muudatusi ajaloos. Lugu räägibki Manse Everandi õpingutest/treeningutest ning esimesest ülesandest.

Kusagilt kolmekümnendatest sajanditest on varaInglismaale putkanud mingi tegelane, kes tahab, et Rooma riik jätkuks ja õitseks ka kauges tulevikus... iseenesest (omal kombel) õilis idee, aga seda teostades on antud isikust kurjategija saanud...

Loomulikult likvideerivad Manse ja Charles Whitcombe (tema partner) selle mittevajaliku ajaloo liini ning teevad muidki ajaloo õgvendamisi, mille tulemusena saab Manse Everardist erivolitustega operatiivagent.

Tegelikult on see jutt muidugi märksa huvitavam, kui minu kuiv ja suht konarlik ümberjutustus... nii, et tuleb lihtsalt lugeda.

Teksti loeti vene keeles

Lugu algatab “Ajapatrulli” sarja. Lisaks sellele, et Everard ja ta partner Whitcomb kõrvaldavad mittevajaliku ajaloo liini, õnnestub neil ka ajalugu muuta. Nimelt hukkus Charles Whitcomb’i armastatu Mary Nelson 1944 Londoni pommitamisel. Nüüd õnnestub kahel armunul pageda Victoria ajastusse, aastasse 1850. Muidugi kaotab Everard sellega oma (esimese) partneri. Lugu on viite väärt.

09.11.2015. Teistkordsel lugemisel võttis päris imestama minu esialgne hinne. No ei pakkunud mingit lugemisnaudingut. Seega kolm.
Teksti loeti inglise keeles

Kirjaniku loomingu parema osaga võrreldes jääb lugu lamedaks. Andersoni tegelased väänutavad ja painutavad ajalugu nii kuidas jõuavad, suurt midagi sellest ei muutu. Jääb puutumata ka lugeja hing. Üdini ameerikalik peategelane, kel kõik suuremate raskuste ja mõtlemiseta õnnestub, viskas lihtsalt siibrisse, üsna tobe oli ka see minevikku pagenud hullu teadlase modifikatsioon. Õige hinne oleks kuskil kolme-nelja vahel, kuid kolme panen põhimõtte pärast!
Teksti loeti inglise keeles

Peakangelane Manse Everard võetakse tööle ülikauge tuleviku inimeste loodud ajapatrulli. Oma esimese tööülesande leiab ta 19. sajandi Inglise ajalehest, kus kirjeldatakse tol ajal seletamatut, aga kahtlaselt radioaktiivse materjali põhjustatud surma moodi juhtumit. Everard koos Charles Whitcombe`iga lähevad asja 19. sajandisse uurima ja satuvad seal hoopis suurema juhtumi jälile, mis viib nad umes 5. sajandisse, kus tegutseb mees, kes täiesti heade põhjustega üritab maailma ajalugu kardinaalselt muuta.

Sarja idee on suurepärane, selle kaudu saab ükskõik milliseid ajaloolisi/alternatiivajaloolisi süžeesid järele proovida. Anderson kirjutab ajaloost alati mõnuga ja siingi on ajastudetailide edasiandmine pool jutu võlust. Konkreetses loos oli kõige muhedam, kuidas patrulli mehed reegliterikkujat oma puuladina keelega tillist tõmbavad.

Kahjuks ajarändude mõjude kontseptsioon jätab mulje, et Anderson on lihtsalt konstrueerinud selle mitte niivõrd kindlat sisemist loogikat järgides, kui vastavalt oma vajadustele - üldiselt on inimese tegude mõju ajaloole nagu kummi venitamine, küll ajalugu pärast oma normaalsesse vormi tõmbab. Aga on ajapatrulli reeglid ja tööülesanded selle loogikaga vastuolus.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: