Kasutajainfo

Iain M. Banks

16.02.1954–09.06.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Iain M. Banks ·

The Algebraist

(romaan aastast 2004)

Hinne
Hindajaid
0
2
2
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (4)

Raamat oli pettumus. Seda kõigepealt. Siin võis rolli mängida nii see, et eelnevalt loetud Banksi asjad on mulle reeglina väga hea mulje jätnud, kui ka see, et avastades selle raamatu Hugo listist ootasin ma midagi väga tugevat. Lühidalt, liiga kõrged ootused. Mis ikka, juhtub.

Lugu ise on täiesti arvestatavate kosmoseooperi elementidega. Valitsev poolreligioosne ametnike hierarhia, kunagised unustatud saladused, mingid heidikud, veider igivana tsivilisatsioon, müütilised AI-d jne. Üldiselt kõik see, mida oleme harjunud kosmoseooperist leidma ning mis isiklikult minu jaoks enam teab mis olulist pinget ei paku. Muidugi, tegemist on lõppude lõpuks ju vaid settinguga ning sinna võib paigutada mistahes inimesi mistahes motiividel tegutsema. Selles ongi minu arvates Banksi põhiline tugevus. Tavaliselt saab ta sellega hästi hakkama. Aga siin raamatus on midagi viltu – nagu oleks trükki läinud päris lõpetatud romaani asemil mingi toorik. Pinget nagu on tahetud kruvida, aga skemaatiliselt, tegelasi on joonistatud, aga rohmakalt – kritseldatud siia-sinna üht teist, maha soditud, kõrvale uut visandatud, veidi nalja tehtud, siis vaadatud, et... noh, las ta olla. Mõned ütleksid, et professionaali argipäev. Mina ütleksin, et lõpetamata töö.

Sisukokkuvõtte tegemiseks on jooksvaid liine, intriige ja probleeme rohkem kui oleks mõttekas siinkohal ette võtta ja seletama hakata. Mõned nendest probleemidest ja intriigidest on minu arusaama järgi selgelt üleliigsed või siis vähemalt korralikult lahti kirjutamata. Mõningate tegelaste ajendid on jõuetud ja ebausutavad.

Samas, muidugi, Banksile omased jooned on raamatus kõik olemas. Umbes poole pealt muutub tegevus isegi väga huvitavaks ning põnevaks – ei suuda käest panna ning seega poleks ju tegelikult midagi ette heita? Aga... minu arvates pole mees päris hingega asja juures olnud. Mõtles millestki muust. Rahast võibolla? Üsna tõenäoline on ka, et selle raamatu puhul on tegemist mingi omaette (alam)sarjaga – vahest järjed on paremad. Kõige selle tõttu kolm.

Teksti loeti inglise keeles

Kõigepealt rõhutame: Tegu EI OLE Kultuuri sarja raamatuga

Lugu oli päris hea ja huvitav. Mõned asjad jäid ebaselgeks ja lahtiseks, kuid huvitaval kombel ei saanud isegi googeldades täit selgust, et mismoodi asjad lõpuks omavahel kokku sobitusid või et mis lahenduseni lõpuks jõuti.

Kultuuri sarjast eristas seda raamatut kõige enam 2 asja:
1) AI-de puudumine, sest enamikel galaktika rassidel oli suur viha nende vastu. Tegelikult neid veidi ikka eksisteeris, püüdes oma olemasolu varjata.
2) Kultuuri sarjas toimus transport tähtede vahel "mõistliku kiirusega". Praeguses raamatus aga toimus see vaid valguse kiirusel või siis momentaalselt ussiaukude kaudu. Ussiauke tuli aga eelnevalt rajada, aga samas olid nad ka hävitatavad, mistõttu võis mistahes õitsev tsivilisatsioon sattuda kümneteks või sadadeks aastateks isolatsiooni ülejäänud galaktikast.

Hindeks praegu "4", kuid hinne võib tõusta, juhul kui autor samasse sarja midagi juurde kirjutab ja sellega ka praeguse raamatu väärtust sellega tõstab.
Teksti loeti inglise keeles

Fantaasia puudumise all Banks eriti ei kannata, mida ta tõestab ka selle romaaniga. Minu jaoks üks huvitavam komponent "The Algebraist"`i juures oligi see, missuguseid erinevaid mõistusega rasse oli Banks välja mõelnud - alates suurtest kolme jalaga putukaid meenutavatest olenditest kelle tegevusalaks on laipade kogumine kuni teadvusliku tähtedevahelise gaasipilveni mille (kelle) läbimõõt on umbes üks valgusaasta.

Seesama tugevus aga ei ole kahjuks siiski lõpuni välja vedanud. Nimelt on romaani ühed olulisemad tegelased gaasiliste hiidplaneetide elanikud, keda nimetatakse Dwelleriteks. Kõigepealt teeb Banks meile selgeks et tegu on erakordselt vana tsivilisatsiooniga mis juba oma elukeskkonnast tulenevalt peaks olema meie omast nii erinev kui üldse olla saab. Siis aga on vaja nende tegelaste keskel suur osa romaani tegevusest läbi viia ja tekivad raskused. Kui meile pidevalt meelde ei tuletataks et tegu on meist teistsuguse kehakujuga olenditega, võiks lugedes vabalt unustada et need tegelased ei olegi inimesed. Kokkuvõttes jääb Dwellerite funktsiooniks lihtsalt see, et kosmoseooperis peab ju olema selline lahe superkangelane kes pahadele mööda kuplit annab ja kelle kõrval meie saame samal ajal vaimustunult jess-jess kilgates üles-alla keksida.

Mõningaid huvitavaid ideid, mis jäid edasi arendamata, on siin veel, aga ega ma ei tahagi tingimata et iga kord kui ma kosmoselaeva illuminaatorist mingit konna näen seletataks mulle kogu tema sugupuu lahti ja räägitaks mis ta järgmise kolmekümne aasta jooksul tegi. Las need asjad (nagu näiteks aInimesed ja rInimesed) olla, need lisavad kogu asjale just sellist mõnusat kosmosevürtsi.

Süžee on romaanil ka täiesti olemas ja sellele pole põhjust eriti midagi ette heita. Mulle on ette juhtunud tunduvalt mõttetumaid kosmoseoopereid.

Teksti loeti inglise keeles

See raamat oli mu eelmise aasta suurim pettumus. Muidugi sattus mulle eelmisel aastal ette ka hulk raamatuid, mille lugemise ma pooleli jätsin, aga nende raamatutega ei seostunud mul mingeid eelnevaid ootusi. Algebraisti puhul lubas autori nimi oodata korralikku lugemiselamust, läks aga teisiti. Ma pidin kaks kuud end igati pingutama, et suuta kümmekondki lehekülge päevas läbi lugeda. Kaks kuud, et end mingist alla 500-leheküljelisest raamatust läbi süüa – no ei ole see õige asi.

Mis siis raamatul minu jaoks viga oli? Ta on tühja mittevajalikku sõnamula täis! Nii kui raamatus tuleb mängu mõni uus tegelane, koht, sündmus, asi, nii lisab autor tollele kohe lehekülgedepikkuse "saatekirja". Ning neid asju, olendeid ja sündmusi, mida ära seletada, oli tohutult palju, no ehk mõnikümmend viimast lehekülge olid sellest vahust vabad. See kõige ja kõigi tohutu lahtiseletamine hakkas mulle juba üsna raamatu alguses närvidele käima ja mida edasi, seda tüütumaks ja ebameeldivamaks lugemise tegi. Raamatu süžee kippus nende „seletuskirjade” sekka ära kaduma.

Teine asi, mis pehmelt öeldes veider tundus, oli seotud sellega, et palju tegevust toimus gaasigigandil ja oli seotud selle asukate - dwelleritega. Mõtle nendest tegelastest kuidas tahad, vaata neid kust otsast tahad, nad peavad inimestest ikka ääretult erinevad olema. Aga tegelikult käituvad ja mõtlevad nad kogu loo jooksul äärmiselt inimlikult (no väike kiiks on juures...). See ei ole usutav, see on lapsik, see on muinasjutt! Miks nad siis üldse peaks Banksi korduvate kirjapandud kinnituste kohaselt inimestest nii tohutult erinevad olema, kui nad sellesama Banksi kirjutatu põhjal ju seda ei ole...

Kokkuvõttes ei taha ma uskuda, et head raamatut peaks olema raske ning tüütu lugeda ja et ta peaks mitteusutav olema. Selge see, et tegemist on ulmega ja ulmes ongi palju pehmelt öeldes ebareaalset, aga mulle sobib, kui raamatutesse ikka teatud ulatuses loogika ja reaalsus ka kaasatud on. Selles raamatus oli asju, mis ületasid häirivalt mulle meeldivat loogika- ja usutavuspiiri.

Nojah, eks ma lõpuks närisin end loost siiski läbi... ja Banksi teostest ei taha ma nüüd mõnda aega enam midagi kuulda. Nõrk kolm hindeks.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2023
mai 2023
aprill 2023
märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023

Autorite sildid: