Kasutajainfo

Iain M. Banks

16.02.1954–09.06.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Iain M. Banks ·

Excession

(romaan aastast 1996)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Banksilikult impressionistlik ja nagu alati, üüratutes mastaapides "detailidega" kirjatykk. Kui Clarke’il leidsid võõra kõrgtsivilisatsiooni artefakti (kõigepealt) pärdikud, siis selles raamatus saab säärase ootamatu "kingituse" osaliseks sarja varasematest osadest tuntud transgalaktiline supertsivilisatsioon koondnimetusega Kultuur.
Rutiinsete kaardistustööde käigus leiab üks (Kultuuriga sõbralikes suhetes olev) laev tähe Esper lähedusest tundmatu musta keha. Keha hyperspatiaalsed omadused viitavad teadaolevas universumis seninähtamatule arengutasemele. Uurimist asuvad läbi viima asjatundjad - Kultuuri Mõistuslikud Laevad. Paraku ei saada läbi ilma omavaheliste intriigideta. Mis kohati lähevad sedavõrd komplitseerituiks kätte, et tekib kysimus, kui hea ylevaade Banksil endal sellest kõigest lõpuks oli. Peale selle leiab naabruses elutsev agressiivse loomuga "kaheksajalgade" tsivilisatsioon Affront, et tegelikult on õige aeg nüüd sõda kuulutada ja leitud artefakt endale napsata. Artefakt vaatab kõike seda sebimist pealt ja vangutab pettunult pead - "alamõõdulised alles, las kasvavad veel".
Kõik see on raamatus esitatud terve hulga paralleelsete ja rohkemal/vähemal määral põhisyndmustikust tulenevaid ja seda mõjutavaid tegevusliine. Mis kokkuvõttes moodustavad mitte just kergesti loetava, samas kaugelt mitte igava terviku. Sellist lõpuks ilusasti kokku sobituvat tervikut, nagu raamatute "Use of Weapons" või "Player of Games" puhul.. paraku ei tekkinud. Kurb. Neli (tillukese miinusega).
Teksti loeti inglise keeles

Üks lemmikuid Iain M.Banksi Kultuuri sarjas.
Avo andis ligi 20a tagasi sündmustikust väga hea kokkuvõtte. Vaidleks vaid niipalju, et Banks oma teosest ülevaadet ikka ei tundunud kaotavat ja suutis lõpuks pinge päris üles kruvida.
Soovitan kõigile, kes naudivad nii väiksemõõtmelisi kui ka tohutuid kosmoselahinguid.
Teksti loeti inglise keeles

'Excession' on päris hea termin siin tegevust käima tõmbavale "tundmatule ülikõrge arengutasemega objektile". Eestikeelsed vastes 'liialdus' või 'liiasus' jäävad nagu veidi kahvatuks. Niivõrd üle mõistuse palju arenenum näib see Esperi-nimelise tähe lähedalt avastatud tundmatu objekt, et isegi niivõrd arenenud tasemel tsivilisatsioon nagu seda on Banksi maailmas Kultuur, näib selle kõrval umbes samal tasemel kui koopainimene 19. sajandi auru- ja püssirohu- ja terasetsivilisatsiooni kõrval.
 
Kultuuri Arud nimetavad selle tundmatu objekti poolt tekitatud olukorda välise konteksti probleemiks: miski mitte siit universumist pärinev kujutab endast potentsiaalset ohtu kõigele, mis kannab koondnimetust "meie eluviis". Ja Banks ei hoia siinkohal kokku galaktilise kõrgtsivilisatstiooni kohta infokildude jagamisega. Kultuur on nagu mingi ummamuudu hedonistlike progressorite anarhistlik jõuk, mis on otsustanud Galaktikasse ringi jõlkuma jääda selle asemel, et Vanade Tsivilisatsioonide eeskujul suunduda edasi Transtsendentsele Tasemele, eesmärk tundub olevat ühelt poolt nautida siinset elu nagu see on ja teisalt aidata järgi kõikjal üle Galaktika jätkuvalt olevaid "primitiivseid" rasse.
 
Möödaminnes puudutatakse siin Kultuuri igapäevaelus tavapäraseid küsimusi nagu soovalikud, teadvuste digitaliseerimine (varukoopiad ja nende kasutamisel võimalus igavesti elada). Banks jutustab ka möödaminnes sellest, kuidas erinevad kildkonnad on Kultuurist lahku löönud ja omaette tsivilisatsioone loonud, kuidas osad laeva Arud on otsustanud hakata ekstsentrikuteks ja üksi mööda Galaktikat ringi kolada, kuidas osad kildkonnad ikkagi on läinud Transtsendentsele Tasemele jne. Banksile kombe kohaselt on "Excession" suhteliselt aeglase algusega romaan ja ei lase endale väga lihtsalt ligi.   Banks justkui naudiks rasket ja keerukat struktuuri, kus esimese sajakonna lehekülje jooksul tuleb võidelda kiusatusega raamat nurka jätta, sest tunne on selline nagu oleks lauale lihtsalt visatud omavahel mitte sobituvad pusletükid, millest siis tuleks mingi pilt kokku saada. Vaikselt hakkab siiski selgima ja kui lõpuks on kõigi nende liinide suunad selginenud, mõned taustalood teatavaks saanud, hakkab lugedes põnev.
 
Üks sellistest pisematest, primitiivsematest rassidest, mida Kultuur püüab "tsiviliseerida" on Affront. Nad laiendavad küllalt agressiivselt oma asuala ja kui muus osas võiks nad olla veel isegi kuidagi talutavad, siis ebameeldivaks muudab neid eeskätt komme põhjustada mõnuga kannatusi kõigile, kes nende mõju all on - alustades oma saakloomadest, lõpetades alistatud rassidega. Jah - mastaabid on suured, idegi "väike rass" on tegelikult tähtetevahelise impeeriumi rajanud seltskond.   Tuleb välja, et mingi kildkond Arusid on pikalt planeerinud väikest vandenõud, kuidas tõmmata käima Affronti ja Kultuuri sõda, et siis esimene saaks loomulikult haledalt peksa ja integreeritaks Kultuuriga ja lõpetataks nende barbaarsused. Aga vandenõu taga on veel sügavam vandenõu ja üks veidrikust laev Sleeper Service tundub olevat kõige võti. Kui siis kokkuvõtteks pinged on haripunkti keritud, on lõppvaatus hingematvalt võimas.
 
Ei ole lihtne raamat, on kohati igav raamat, aga kui tahta mastaapset, kõrgtehnoloogilist kosmoseooperit, siis Banksilt seda kindlasti saab. Sihuke pika hambaga viis.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: